Waheenee. Opowieść indiańskiej dziewczyny.

Okładka książki Waheenee. Opowieść indiańskiej dziewczyny. Gilbert Livingstone Wilson
Okładka książki Waheenee. Opowieść indiańskiej dziewczyny.
Gilbert Livingstone Wilson Wydawnictwo: Foxes Books Seria: Książki Lisów nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Książki Lisów
Waheenee: An Indian Girl's Story
Foxes Books
2022-03-12
2022-03-12
Grzegorz Markowski
indianie Hidatsa

Kolejna pozycja od Foxes Books. Kolejna opowieść kobiety o życiu w indiańskim świecie. W tym przypadku rdzennej Indianki. Opowieść piękna. Bez rozlewu krwi, bez drastycznych opisów. Opowieść o życiu Hidatsów i Mandanów. Opowieść o ich codzienności, dorastaniu, wierzeniach, obyczajach. Książka przeprowadza nas przez całe życie Waheene od dzieciństwa, przez okres dojrzewania, małżeństwo. Główna bohaterka dzieli się historią swojego życia, opisuje zasady więzi rodzinnych, szacunku do najbliższych i współplemieńców. Bardzo podobały mi się historie polowań na bizony wraz całą otoczką od wytropienia bizonów, poprzez polowanie, przygotowanie mięsa i skór, składowania go i zabezpieczenia przed wilkami, transport do obozu. Opisy te, przekładając na dzisiejszy marketing, mogłyby stanowić niesamowitą pożywkę dla miłośników survivalu. Znajdziemy tu także, zasady przygotowania pól pod zasiewy i uprawę kukurydzy oraz wiele innych, ciekawych rzeczy. Szczera spowiedź z całego życia. Spowiedź przepiękna, ale podszyta smutkiem, że te czasy, jasno określonych zasad, współistnienia z otaczającym światem, korzystania z bogactwa natury już minęły. Przypomina mi to trochę opowieść o swoim dzieciństwie pewnego lekarza z plemienia Siuksów. Jednak opowieść Waheene jest o niebo lepsza. Czyta się tą książkę znakomicie a dodatkowo, okraszona jest przepięknymi szkicami, ilustrującymi barwną opowieść bohaterki. To niezaprzeczalny atut tego wydawnictwa. Autorem szkiców jest syn Waheene – Dobry Ptak, dzięki czemu mniej obeznani z tematem czytelnicy, bez problemu będą mogli „dotknąć” rzeczy i sytuacji, przez które przeprowadza nas Waheene. Piszę o tym nieprzypadkowo, ponieważ na końcu książki zamieszczona jest nota od wydawcy, datowana na rok 1921, w której czytamy: „Kilkaset szkiców wykonanych jego ręką, prymitywnych ale porywających i perspektywicznych czeka na publikację przez Muzeum”. Prymitywnych? O zgrozo!!! Kto to pisał? Czy ten człowiek widział te szkice? Prymitywnymi można nazwać malunki na ścianach jaskiń…
Ale sami oceńcie. Książkę polecam, przenosi w dawny, nieistniejący już świat, w czym bardzo pomagają szkice Dobrego Ptaka.

• Indiańska
  • Native Americans
  • Kobiety

Dodaj cytat z książki Waheenee. Opowieść indiańskiej dziewczyny.