Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?

Okładka książki Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów? Emanuelle Figueras
Okładka książki Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?
Emanuelle Figueras Wydawnictwo: Kropka literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Pourquoi les orangs-outans n'aiment pas le dentifrice
Kropka
2022-04-13
2022-04-13
32 min.

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów”

Możecie pomyśleć, że to jakiś absurd...
Jaki związek może mieć pasta do zębów z orangutanem? Hmm?!

Olej palmowy, używany jest w chipsach, ciasteczkach, płynie do prania, lekach i... w paście do zębów. Zniszczone zostały całe połacie dziewiczych lasów, które były domem dla wielu gatunków zwierząt. Wykarczowane tereny leśne przekształcone zostały na plantacje palm olejowych.

Co roku, do mórz i oceanów trafia około 8 milionów ton plastiku! Na Oceanie Spokojnym, na półkuli północnej dryfuje jakieś 80 000 ton odpadów i zajmują łącznie obszar 6 razy większy od powierzchni naszego kraju. Te liczby są przerażające!

Znajdziecie tutaj odpowiedzi, na pozornie, szalone i dziwne pytania oraz mnóstwo ciekawostek i zatrważających danych. Treść działa na wyobraźnię i uzmysławia nam, jak ogromny mamy wpływ na naturalne środowisko. Wszystko przedstawione jest na ładnych, kolorowych ilustracjach. Juz sama okładka wygląda niesamowicie i bardzo zachęcająco.

Ta książka pokazuje jaki wpływ na całą planetę, na życie wszystkich istot, mają małe gesty. Niektórym się może wydawać, że „to tylko jeden papierek” albo, że „to tylko jedna reklamówka”, ale ta malutka rzecz będzie rozkładać się tysiące lat, może zabić kilka stworzeń i wędrować dookoła świata.
Ta książka powinna trafić w ręce niejednego dorosłego... Na przykład, do tego który wywalił wczoraj w nocy pięć ogromnych worów śmieci do lasu, po których spacerujemy prawie codziennie.

Nadzieja w młodych pokoleniach...
Dlaczego takie książki powinny znaleźć się w każdym domu, w bibliotece itd.

Emmanuelle Figueras
Ilustracje: Tristan Gion

Przekład: Paulina Błaszczykiewicz

Wydawnictwo Kropka

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów”

Możecie pomyśleć, że to jakiś absurd...
Jaki związek może mieć pasta do zębów z orangutanem? Hmm?!

Książka, z którą dziś do Was przychodzę to idealna propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej.

Czy złota rybka byłaby szczęśliwsza w rzece? Jak filmik z internetu podróżuje po dnie morskim? Czy koralowce boją się promieni słonecznych?

Mogłoby się wydawać, że przytoczone pytania są co najmniej zwariowane bądź dziwne. Aczkolwiek odpowiedzi na nie pomogą Wam zrozumieć wpływ codziennych decyzji człowieka na przyrodę.
Książka ukierunkowana na dziedzinę ekologii w nietuzinkowy sposób ciekawi, uświadamia, tłumaczy i zaskakuje swoich odbiorców.
Dla przykładu podam, iż naukowcy twierdzą, że w ciągu ostatnich 30 lat populacja jaskółek dymówek zmniejszyła się prawie o połowę. A to za sprawą braku miejsc do uwicia gniazda. Świetnym rozwiązaniem więc będzie zawieszenie budki lęgowej w ogrodzie.

Dzięki tej znakomitej książce dowiecie się także czym są suche toalety, lub co łączy krem czekoladowy w słoiku i pastę do zębów.

Ciekawa grafika i zaskakujące informacje pochłaniają czytelników głodnych wiedzy.
Warto posiadać tę książkę w swoich biblioteczkach i za jej pomocą zwiększać świadomość i ukazywać w jaki sposób można dbać o naszą planetę.

Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów? To pytanie brzmi jak jedno z dziesiątków, jakie słyszymy od naszych dzieci, kiedy są małe. Te pytania często zaskakują nas, zwłaszcza gdy nie do końca wiemy, co na nie odpowiedzieć. Ale wbrew pozorom jest to pytanie całkiem uzasadnione i właśnie dlatego znalazło się w książce Emmanuelle Figueras i Tristana Giona.

Na całą książkę składa się dwanaście pytań, które mieszczą się w pewnym obszarze tematycznym, a jest nim ekologia. Każda bowiem z podejmowanych w książce kwestii dotyczy właśnie w swoim jednostkowym zakresie zagadnień związanych z tą dziedziną.

Mamy tu pytania, na które większość z nas umiałaby odpowiedzieć dzieciom z marszu - jak to, czy woda z rzeki może ogrzać mieszkanie lub jak pszczoły uprawiają truskawki. A jednak dzięki uporządkowaniu odpowiedzi i wprowadzeniu kontekstu z tą książką odpowiedzieć będzie nam łatwiej i na pewno będzie to odpowiedź wyczerpująca.

Są tu też pytania znacznie mniej oczywiste. Obok tytułowego są to choćby "Czy złota rybka byłaby szczęśliwsza w rzece?", "W jaki sposób rowerzysta może ocalić niedźwiedzie polarne?" albo "Czy jaskółki potrzebują nowego GPS-u". Chyba najbardziej zaskakujące jest pytanie o to, jak filmik z internetu podróżuje po dnie morskim, ponieważ zdaje się w ogóle nie mieć związku z ekologią. Nic bardziej mylnego, ale żeby się przekonać, musicie przeczytać książkę.

Każde pytanie wraz z odpowiedzią zajmuje jedną rozkładówkę książki. Dzięki takiemu rozplanowaniu odpowiedź może być możliwie wyczerpująca przy zachowaniu jasności przekazu dostosowanego do młodego odbiorcy. Oczywiście każda z odpowiedzi jest też odpowiednio zilustrowana, tak by ułatwić czytelnikowi przyswojenie wiedzy i uatrakcyjnić lekturę.

Podążając za kolejnymi odpowiedziami młodzi czytelnicy dowiedzą się co nieco o bioróżnorodności, a także wpływie - często niestety zgubnym - człowieka na środowisko, ale - by nie było zbyt dramatycznie - będą mogli nauczyć się, że we własnym zakresie także mogą o środowisko zadbać, a zachęcając do tego innych, zwiększyć zasięg działań proekologicznych.

Mieliśmy już w ręku sporo pozycji poświęconych zagadnieniom ekologicznym, jednak ta należy do jednych z bardziej oryginalnych. Jej siłą są niezwykle intrygujące pytania, będące punktem wyjścia do poruszenia wielu zagadnień związanych z ochroną środowiska. To masa wiedzy w kompaktowym wydaniu i lektura, do której wraca się z chęcią.

Na całą...

Jeśli lubicie książki o tematyce ekologicznej i jednocześnie chcecie dowiedzieć się ciekawych powiązań ze świata to ta książka jest dla Ciebie.

"Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów" to publikacja idealna, gdy chcesz zwiększyć świadomość dzieci w kontekście dbania o planetę a jednocześnie zaciekawić je otaczającym światem.
Choć w książce padają naprawdę szalone pytania to zgłębiając się w temat okazuje się, że szaleni jesteśmy my, którzy pozwalamy na takie działania.

12 szalonych pytań i czasami przerażajace odpowiedzi. Publikacja przypomina mi trochę mapę myśli z pięknymi kolorowymi ilustracjami, które przyciągają oko czytelnika.

Tematyka książki to m. In:
- wszechobecny plastik i jego zdolności pływackie,
- życie śmieci,
- zależność pomiędzy toaleta a truskawkami,
- podróże tej oto recenzji po dni oceanu,
- znaczenie istot żywych w środowisku.
Oczywiście to tylko kilka zagadnień polecanej przeze mnie książki.

Publikacja idealna do rozmów o ekologii, bioróżnorodności, klimacie, zanieczyszczeniach. Z pewnością polecam ją nauczycielom przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej oraz rodzicom. Bo dobrych książek nigdy za wiele!

Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/dlaczego-orangutany-nie-lubia-pasty-do.html

Choć w książce padają naprawdę szalone...

Żyjemy w czasach, w których o ekologii mówi się coraz więcej, lecz wciąż za mało. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kropka nasza i wasza wiedza poszerzy się o kilka świetnych rozdziałów, które zawładną Światem, w którym żyjemy. Moim, a raczej naszym top one do poznania to rozdział o suchej toalecie. Nie miałam pojęcia, że taka opcja jest możliwa, ale wybaczcie nie będę zdradzać szczegółów.
Nie wiem jak u was, ale u mnie w okolicy poznałam dzieci, które nie wiedzą skąd biorą się kanapki? Albo nie widziały z bliska krowę czy kurę. Kiedyś nie było tej całej telefonii, komputerów, a dzieciaki jakoś bardziej ogarnięte były, a teraz, gdzie dostęp do wiedzy jest o wiele większy nie potrafią z tego korzystać. Uwielbiam książki, które są wartościowe i które mogą być podstawą wiedzy naszych pociech.
Czy wiecie o tym, że złote rybki mogą żyć np. 30,40 lat? I wbrew temu co mi się wydawało są rybami, które potrafią żyć w dość sporej zanieczyszczonej wodzie żywiąc się małymi rybkami, skorupiakami czy roślinami jakie napotkają na swojej drodze albo czy wiedzieliście, że miliony kabli umieszczone są na ziemi i po morskim dnie? Te kable mogą zostać uszkodzone np. przez trzęsienie ziemi albo kotwice statków lub sieci rybackie? Wiecie, jak pszczoły uprawiają truskawki?
Te i wiele innych ciekawostek, które powinny poznać nasze dzieci. Książka, do której wraca się co chwila, bo co i rusz odkrywasz rzeczy, które za pierwszym razem mogłyby umknąć. Cudowna grafika, ale i ten nieziemski zapach druku to coś co bije no nosie, a ja to uwielbiam. Moja Hela śmieje się i mówi „Ale mamuś książkę się czyta nie wącha”
Kochani polecamy z czystym sumieniem i czekamy na wasze opinie.

Jeśli szukasz ciekawej książki o tematyce proekologicznej, ale także takiej, która uczy patrzenia znacznie dalej niż czubek własnego nosa - to koniecznie sięgnij po "Dlaczego Orangutany nie lubią pasty do zebow".

W tej pięknie zilustrowanej książce znajdziesz 12 pytań, w tym to tytułowe, które z pozoru mogą wydawać się nieco szalone, bo co wspólnego ma rowerzysta z niedźwiedziem polarnym? Albo dlaczego pomidory wolałaby, żebyśmy nie spuszczali wody w toalecie? Czy złota rybka byłaby szczęśliwsza w rzecze? No i co z tymi wszystkimi odpadami - czy naprawdę mają "życie po życiu"? No i dlaczego Orangutany tak nie lubią tej pasty?
Odpowiedzi na te i inne pytania zaskakują i pokazują czytelnikowi jak bardzo nasze codzienne wybory wpływają na środowisko naturalne. Ta pozycja poprzez właśnie te dosyć niecodzienne i niesztampowe pytania rozbudza ciekawość dzieci, uświadamia i uwrażliwia na przyrodę.

Warto o tym pamiętać i uczyć dzieciaki, że nie jesteśmy sami na naszej planecie. To dzięki wielu innym stworzeniom, możemy żyć i funkcjonować. A nasze małe codzienne wybory np. zakupy z torbą płócienną zamiast plastikowej, dojazd do szkoły rowerem, czy bardziej świadome wybieranie produktów (bez oleju palmowego) może pomóc w zachowaniu równowagi całego ekosystemu.

Książka to 25 stron wypełnionych takimi ciekawymi zależnościami, które mają wpływ na środowisko. Ma duży format A4, twardą oprawę, a na końcu słowniczek, który pomoże wyjaśnić kilka trudniejszych pojęć.

„Dlaczego?” – pytanie, które jeży włos na głowie niejednego rodzica. Dzieci potrafią być naprawdę niezwykle dociekliwe, a ich pytania wyjątkowo zaskakujące. Jednak nie tylko one potrafią w takie pytania. Także Emmanuelle Figuras potrafi zaskoczyć nieoczywistymi zagadnieniami! Bo kto połączyłby orangutany i pastę do zębów w jednym pytaniu?!

„Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów” to zbiór 12 absurdalnych (i jak się okaże absolutnie trafnych) pytań i odpowiedzi. Przewrotność tytułu wzbudza zainteresowanie, niesamowicie kolorowe, pełne szczegółów ilustracje skupiają uwagę, a sposób narracji prowadzi do wniosków, których nikt by się nie spodziewał. I chociaż postawione przez autorkę pytania mogą wydawać się żartem, to po zagłębieniu się w treść książki okazuje się, że nie mają w sobie krzty dowcipu. Wręcz przeciwnie! Traktują o rzeczach ważnych, od których zależy życie całej planety.

Ta niezwykle barwna, podchwytliwa i nurtująca tytułem książka to kolejna publikacja poświęcona zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska. Jednak w tym przypadku autorka postawiła na nieszablonowości, zestawiając ze sobą z pozoru niepowiązane zagadnienia, aby następnie od słowa do słowa, jak po nitce do kłębka, doprowadzić czytelnika do ważnych konkluzji. I chociaż kolejny raz można przeczytać w niej o efekcie cieplarnianym, recyklingu i segregacji odpadów, plastiku czy energii odnawialnej, to jednak pozwala ona spojrzeć na te zagadnienia z zupełnie nowej pespektywy.

Nieoczywistość i element zaskoczenia to dwa główne atuty tej pozycji. Ale ma ich o wiele więcej – lekki, przyjemny w odbiorze tekst, bajecznie kolorowe, ale w utrzymane naturalistycznym stylu ilustracje Tristana Giona, przykuwające uwagę, staranne wydanie i intrygujący tytuł. To książka, które naprawdę trudno się oprzeć i wobec której trudno przejść obojętnie.

Właśnie ukazała się nakładem @wydawnictwo_kropka, więc tam jej szukajcie. I chociaż dedykowana jest dzieciom w wieku 6-8 lat, to spokojnie możecie po nią sięgną także z żądnymi wiedzy młodszymi przedszkolakami.

„Dlaczego orangutany nie lubią...

Jeśli lubicie przyrodę, ciekawostki i zagadki to książka pt. „Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów” Emmanuelle Figueras jest idealną propozycją dla Was.
Czy plastikowa torebka może z naszego rodzinnego miasta, dotrzeć aż do Oceanu Atlantyckiego? I ile podobnych torebek tam spotka?
Czy świat mógłby istnieć bez plastiku? Starajmy się ograniczać plastikowe opakowania, używajmy toreb i siatek wielorazowego użytku i pamiętajmy o segregacji śmieci. Dlaczego coraz mniej jaskółek wraca do Europy? Jaskółki przestają się rozmnażać, bo mają trudności ze znalezieniem trawy i błota na gniazda. Zawieszajmy w ogrodach budki lęgowe dla ptaków i nie stosujmy środków chemicznych na owady w ogrodach. Owady to pokarm jaskółek i innych ptaków. Czy wiecie, że jedna jaskółka dziennie zjada ok. 3000 owadów?
Czy złota rybka byłaby szczęśliwa w rzece? Na pewno nie byłaby szczęśliwa w szklanej kuli. Złota rybka, mimo, że mała, aby dobrze się czuć i spełniać nasze życzenia potrzebuje co najmniej 50 litrów wody. Co mają ze sobą wspólnego: ciastka, chipsy, pasta do zębów, szampon, płyn do prania, lekarstwa i benzyna? Czy koralowce lubią krem do opalania z filtrem? To tylko niektóre zagadnienia, o których mowa w tej pięknie ilustrowanej przez Tristian Gion książce. Dbajmy o naszą planetę, troszczmy się o przyrodę, starajmy się żyć ekologicznie!

Czy świat mógłby istnieć bez plastiku? Starajmy się ograniczać plastikowe...

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Przeczytane 2022
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Najlepsze Okładki
  • Literatura dziecięca
  • 2022 dla dzieci

Dodaj cytat z książki Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?