Mamo, nie krzycz

Okładka książki Mamo, nie krzycz Jeannine Mik, Sandra Teml-Jetter
Okładka książki Mamo, nie krzycz
Jeannine MikSandra Teml-Jetter Wydawnictwo: Muza poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mama, nicht schreien!
Muza
2022-03-16
2022-03-16
Małgorzata Chudzik
relacje z dziećmi macierzyństwo wychowanie

Okładka książki Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać Jeannine Mik, Sandra Teml-Jetter
Jak nie bać si... Jeannine Mik, Sandr...

„Mamo, nie krzycz”, to poradnik dla rodziców, w którym autorki podpowiadają jak nie ulegać złości w relacjach z dzieckiem.
Wiadomo, że nerwowe i zbyt emocjonalne reagowanie w stresującej sytuacji nie jest pożądane, ale wiemy też jak trudno jest czasami zapanować nad swoimi emocjami, gdy człowiek przypomina chmurę gradową.
Autorki przedstawiły w książce szereg ćwiczeń, które można wykonać, by lepiej poznać samego siebie, a potem móc pracować nad poprawą swoich relacji z innymi (nie tylko z dziećmi, ale też z partnerem, rodzicami, czy innymi znaczącymi osobami). W książce jasno było określone, że każdą zmianę zaczynamy od siebie. Możemy wpływać tylko na swoje zachowanie i reakcje, dlatego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań: co mnie wyprowadza z równowagi? dlaczego się złoszczę? czego się obawiam?
Podobało mi się opisywanie tej samej sytuacji z różnych punktów widzenia. Autorki ukazały jak na jeden problem można zareagować na różne sposoby i jakie ma to konsekwencje.

Książka ciekawa, aczkolwiek chcąc wynieść z niej coś dla siebie, trzeba było się skupić, a czasami wracać do tego, co było wcześniej. Niemniej jednak myślę, że od czasu do czasu potrzebny jest nam taki bodziec, który popchnie nas do zrobienia sobie małego rachunku sumienia 😉

Autorki przedstawiły w książce szereg ćwiczeń,...

Z punktu widzenia mężczyzny. Ta książka pokazuje wyłącznie problemy. Nie pokazuje żadnych rozwiązań. Problemów jesteśmy świadomi. Z książki chcielibyśmy się dowiedzieć jak nad nimi skutecznie pracować. Tego w książce "Nie krzycz mamo" nie ma.
Przeczytałem do tej pory 7 książek tej kategorii. Ta jest zdecydowanie najgorsza, bezużyteczna. Strata czasu.

Postawiłam przeczytać tę książkę, ponieważ pomyślałam, że może być dobrym pomysłem na polecenie jej dla rodziców w przedszkolu, w którym pracuję. Jednak nie, nie trafi na listę lektur do przeczytania.
Mam mieszane uczucia chcąc ocenić tę pozycję. Bo rozumiem zamierzenie autorek, ale niestety cel nie został osiągnięty.
W tym poradniku mamy otrzymać rady, jak nie krzyczeć na swoje dziecko i jedyne co zostaje nam polecenie, to praca nad sobą i swoją złością i jeśli to nie wychodzi, to możemy udać się do specjalisty.
Jedyną tezą, z jaką zgadzam się, to to, że mając dziecko mamy okazję skonfrontować się z naszym dzieciństwem i pewne rzeczy przepracować, naprawić to, co się nie udało naszym rodzicom.
Plus za zwrócenie się ku pracy z ciałem oraz odwołania do systemowego rozumienia rodziny.

W tym poradniku mamy otrzymać rady, jak nie krzyczeć na...

"Twoje dziecko nie robi nic wbrew tobie, lecz wszystko dla siebie." ❤️

Jak radzić sobie ze złością na własne dziecko?
I czy to na pewno ono jest jej bezpośrednim powodem? A może dziecko jest tylko "zapalnikiem", a nie przyczyną naszej złości?
Często bywa tak, że bierzemy na swoje barki coraz większą ilość obowiązków, a nasza frustracja w związku z tym wciąż rośnie.
I myślę, że nasze dzieci nie mają z nami łatwo!
W tym wszystkim oczywiście nie chodzi o to, byśmy znosili każde zachowanie naszych dzieci, lecz abyśmy odpowiednio na nie reagowali.
Musimy zacząć robić to świadomie, a nie.. impulsywnie.
Pamiętaj! Świadome rodzicielstwo przybliża cię do siebie samej i nie oddala twojego dziecka od ciebie.
I oczywiście naturalne jest to, że nie ze wszystkim sobie czasem radzimy, że nie zawsze wszystko działa tak, jak powinno i.. to jest w porządku. Takie właśnie jest życie!
Więc, co robić?
Zadbać o siebie!
Tylko tyle i aż tyle!
Szukajmy przyczyn swojej złości w sobie, a nie w naszym dziecku!
Jako dorosłe osoby jesteśmy odpowiedzialni za siebie!
Nawet, jeśli nasze dziecko nie wykonuje tego, co powinno to jego zachowanie nigdy nie usprawiedliwia naszego! Mamy wybór, jak zareagujemy!

Jeśli w tej książce chcielibyście znaleźć wskazówki, jak zmienić zachowanie swoich dzieci to czeka Was spore rozczarowanie.
Dlaczego?
Ech.. bo to wszystko zaczyna się od Nas, rodziców. Ja sama zaobserwowałam, że gdy jestem zrelaksowana to spory z moimi dziećmi potrafię rozwiązywać w spokojny sposób. Jest wtedy czas na spokojną rozmowę i wysłuchanie. Jednak wystarczy tylko, że gdzieś wkradnie się pośpiech, frustracja, czy złość, a sytuacja staje się bardzo nieprzyjemna. Staram się panować nad emocjami, bo chyba nikt z Nas nie lubi krzyku? Ważne jest, by uświadamiać sobie własne błędy, bo wtedy mamy szansę na zmianę swoich przekonań i zachowania.

#jako_taka_matka

"Twoje dziecko nie robi nic wbrew tobie, lecz wszystko dla siebie." ❤️

Jak radzić sobie ze złością na własne dziecko?
I...

Książka dość chaotyczna i mało konkretna. Dużo pracy z ciałem, więc nie moja bajka. Wartościowe fragmenty o granicach (niektóre mnie zaskoczyły). Bardzo spodobał mi się pomysł "postawy na tak", czyli jeśli tylko możemy i chcemy (tu ważne rozróżnienie na działanie z lęku i działanie z miłości),to wspólnie z dzieckiem zastanawiamy się, jak w akceptowalny dla nas obojga sposób możemy zorganizować to, czego dziecko chce, a nie odmawiamy bez wyraźnego powodu, bo tak nam np. po prostu wygodniej. Przydatne były dla mnie też informacje dotyczące związków koluzyjnych, kombatywnych i kolaboracyjnych. Jednak generalnie mam wrażenie, że książka mocno odtwórcza. Panie przytaczają sporo cudzych myśli (m.in. Jespera Juula),ale jakoś słabo zza tych (skądinąd wartościowych) myśli widać same autorki.

Poradniki! Zazwyczaj czytam tylko te skierowane do rodziców, o dzieciach, rozwoju i zachowaniu. Zawsze liczę, że znajdę w środku coś wartościowego, co pomoże mi w sytuacjach krytycznych, ale również uzmysłowi o popełnianych błędach.
„Mamo nie krzycz” to książka, która ma fajną, przejrzystą konstrukcje. Krótkie rozdziały, liczne przykłady i brak suchych faktów, a szczegółowe omówienie poruszanego tematu.
Znalazłam tu treści, które kompletnie do mnie nie przemówiły. Niestety niektóre przykłady wydawały mi się abstrakcyjne i wręcz niemożliwe.
Czasem miałam wrażenie, że autorki uważają, że dziecko najlepiej gdyby wychowało się samo bez żadnych zasad i ograniczeń. Robiło to na co ma ochotę, kiedy chce, a rodzic ma dzielnie wszystko znosić i się temu przyglądać. Oczywiście jednocześnie trenując swoją cierpliwość i panujące emocje. Ja naprawdę rozumiem wszystko. Danie dziecku możliwość poznania, doświadczania, popełniania błędów. Pozwolenie na szukanie swojego „ja”, zainteresowań czy pasji, ale w tym wszystkim rodzice to również ludzie, którzy mają swoje potrzeby i plany do zrealizowania. Wszystko powinno być równoważone. Bo jak cieszyć się z macierzyństwa czy tacierzyństwa, gdzie swoje potrzeby i emocje zamiata się pod dywan?
W poradniku znalazłam jedną radę, którą wprowadziłam w swoje życie. „Być na tak”! Zaczęłam się pilnować i odpowiadać na zapytania Zosi czy Marcela od słowa „tak”. Wywaliłam słowo „nie” z mojego słownika, a przynajmniej ograniczyłam do minimum. I wiecie co jest najstraszniejsze, dopiero teraz zdałam sobie sprawę, jak często go używałam 🤭🤭🤭
Mojego życia ta książka do góry nogami nie obróciła. To nie jest mój pierwszy poradnik, więc większość przekazywanych informacji było mi po prostu znane. Jednak faktycznie dla młodych mam, treścią okazać się bardzo wartościowe.

Autorka dane nam wiele narzędzi w jaki sposób radzić Sobie ze Swoimi emocjami. Czy narzędzia są skuteczne? To się okaże. Niemniej niektóre są bardzo proste i realne do wdrożenia. Poradnik bez przesadzonej filozofii i z pokazanymi przykladami.

🍓 Recenzja 🍓

Tytuł: Mamo, nie krzycz
Autor: Jeannine Mik Sandra Teml-Jetter
Wydawnictwo: Muza

To chyba najlepszy poradnik jaki czytałam kiedy kolwiek.
Krzyczymy, dlaczego? A no właśnie. Powodów do krzyku jest bardzo dużo, problemy, coś co nas irytuje, albo nie zgadzamy się ze zdaniem innych.
Ta książka otworzyła mi trochę oczy i dzięki niej sięgnęłam w głąb siebie, zaczęłam szukać przyczyny dlaczego tak a nie inaczej. Dlaczego tak często wybucham.

Autorki na początku tłumaczą nam wszystko, potem podają przykłady, dają nam chwilę na zastanowienie się. Dzięki tej książce możemy nauczyć się jak nie popaść w tz. pułapki szkodliwych schematów postępowania. Pokazują jak możemy poprawić swoje relacje z dzieckiem, po prostu nas kierują a my musimy ćwiczyć.

Dlatego polecam książkę wszystkim rodzicom jak i tym którzy planują w przyszłości potomstwo.

🍓 Recenzja 🍓

Tytuł: Mamo, nie krzycz
Autor: Jeannine Mik Sandra Teml-Jetter
Wydawnictwo: Muza

To chyba najlepszy poradnik jaki czytałam kiedy kolwiek.
Ta książka otworzyła mi trochę oczy i dzięki niej sięgnęłam w głąb siebie,...

Kochamy nasze dzieciaczki. Myślę, że nikt nie zaprzeczy temu twierdzeniu. Chcemy dla nich jak najlepiej. Chcemy je wspierać i wzmacniać. Pomimo bezwzględnej miłości czasami doprowadzają nas do szału. Porysowana kredkami ściana, awantura o sandały w zimie, niechęć do mycia włosów, uciekanie na ulicy – każdy rodzic znajdzie coś, czym dziecko wytrąca go z równowagi. Jak zapanować nad emocjami? „ Jak może ci się udać sterować nimi, zamiast je tłumić (…)”?[1]

Zapytam się najpierw kogo mam opierdzielić za ten tytuł: „Mamo, nie krzycz”. Czy tylko matki zajmują się dziećmi? Czy kobiety są jakieś niezrównoważone, że muszą czytać poradniki, bo nad sobą nie panują? Być może są one najliczniejszą reprezentacją wśród czytelników tego typu publikacji, ale nie jedyną. Inne osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem mogą również chcieć pracować nad tą relacją. Nie wykluczajmy ich tak głupim tytułem.

Wykrzyczałam swoją frustrację, przejdźmy więc do treści książki. Czy jest ona pożyteczna? Powiem tak: uwielbiam ją i nienawidzę.

Bardzo podoba mi się bliskościowe podejście do wychowania, jakie prezentują Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter. Podkreślają, że dziecko nie jest twoją własnością, że zasługuje na szacunek, że wychowanie to nie tresura. „Twoim zadaniem jako mamy nie jest takie zmienianie dzieci, żeby pasowały do twojego schematu”[2]. I to jest bardzo ważne zdanie – abstrahując od tego że powinno być „jako opiekuna”, bo ojciec, babcia, ciocia, dziadek, wujek też mogą kształtować dzieci pod swoje wyobrażenia. Młody człowiek to odrębna jednostka, która ma takie same przywileje jak reszta rodziny. Ma swój charakter, zainteresowania, pragnienie, uczucia. Mamy naszą pociechę chronić i uczyć, nie ugniatać, jak plastelinę.

W tym wszystkim autorki nie zapominają o tytułowej mamie i jej potrzebach. Mocno akcentują, iż jeżeli te nie zostaną zaspokojone, to nie może być dobrze. Głodna, zmęczona czy myśląca o problemach w pracy osoba będzie miała problem z zapanowaniem nad swoimi emocjami. Analogicznie do zasady, że w razie awarii samolotu maseczkę tlenowa zakładamy najpierw sobie. Przytomni więcej pomożemy, w innym wypadku to nam będzie potrzebna pomoc.

Na pochwałę zasługują również pytania, jakie autorki sugerują zadać sobie czytelnikom. Dzięki nim osoba, która chce pracować nad relacja z dzieckiem i nad sobą samym może przemyśleć swoje postępowanie i zapoczątkować zmiany. Pomagają one znaleźć źródło emocji, ale również odszukać drogę wybrnięcia z pętli, w której pewne doświadczenia nas zamknęły.

„Mamo, nie krzycz” to taka książka, która (raczej) nie daje gotowych rozwiązań, a zachęca do szukania, do analizy i co za tym idzie do przepracowania pewnych kwestii. Zastawiam się, czy w każdej sytuacji jest to potrzebne. Czy nie mogę po prostu stwierdzić: „Jestem wkurzona bo dzieciak rozsmarował farby na świeżo umytej podłodze.” Czy muszę szukać źródła swojego zdenerwowania w relacjach ze „wszystkimi świętymi”? Czy nie mogę być zwyczajnie zła bo ktoś popsuł moją pracę?

Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter tak skupiły się na wytropieniu źródeł złości, iż mam ważenie, że piszą w kółko o tym samym tylko innymi słowami. Jak już wspominałam, możemy znaleźć w tym wywodzie słuszne pytania i wartościowe techniki, co nie zmienia faktu, że po kilku stronach chciałam powiedzieć: „Ok, dziewczyny załapałam”. Ja jestem taka, ze lubię, jak coś jest wyłożone prosto. Liczne metafory, pojęcia i motywujące hasła raczej utrudniają mi niż ułatwiają zrozumienie tekstu. Trafne porównanie czy scenka mogą fajne obrazować problem, ale w przypadku tego poradnika autorki trochę przedobrzyły. Momentami trudno było mi wyłapać, jakiego zachowania oczekują one ode mnie jako użytkownika ich poradnika. Ja to w ogóle jestem taką osobą, która lubi, jak coś jest wyjaśnione prosto i w moim odczuciu niektóre tematy zostały w książce niepotrzebnie skomplikowane. Chociażby taka zasada CIA – nota bene genialna technika, którą wcieliłam w życie w trybie natychmiastowym. Autorkom opis kolejnych kroków zajął ponad stronę. Ja skróciłabym go o połowę. Musiałam go przeczytać 3 razy, w pełnym skupieniu, żeby upewnić się, że dobrze zrozumiałam.

Mogę powiedzieć, że zgadzam się ze spojrzeniem Jeannine Mik i Sandry Teml-Jetter na rodzicielstwo i emocje, jednak pojawiły się w książce stwierdzenia, z którymi bym polemizowała czy też miała dodatkowe pytania. Przykład: „(…) ty wymagasz posłuszeństwa, nawet jeśli zamaskujesz to prośbą”[3] Potem padają pytania typu: „Czy masz prawo wymagać od przyjaciółki, żeby cię posłuchała?”[4] Wystosowując do kogoś prośbę oczekujemy, że zostanie ona spełniona, więc de facto oczekujemy posłuszeństwa. Tak ja to czuję. Do tego nie możemy zapominać, że to my opiekunowie musimy zadbać o bezpieczeństwo dzieci, więc niektóre polecenia muszą być natychmiast egzekwowane. Przykład drugi odnosi się do bardzo fajnej techniki „bycia na tak”. Nie wchodząc w szczegóły napiszę tylko, że podoba mi się ona bo otwiera pole do szukania rozwiązań, dyskusji o tym, jak realizować potrzeby wszystkich członków rodziny. Autorki podkreślają: „Mówisz tak bo tego chcesz!”[5] A jeśli nie chcę? Jeśli prośba dziecka sprawia, że włoski jeżą mi się na plechach, a młody człowiek nie chce akceptować alternatywnych rozwiązań? Co wtedy?

„Mamo, nie krzycz” to wartościowy poradnik. Autorki skupiają się na dorosłym. Na jego lękach i emocjach. Zachęcają do pracy nad sobą, która to ma procentować w relacjach z innymi. Styl książki nie do końca przypadł mi do gustu – wolę prościej i konkretniej – niemniej muszę przyznać, że wyciągnęłam z niej wiele dobrego, znalazłam kilka sposobów na rozwiązanie nurtujących mnie problemów.

[1] Jeannine Mik, Sandra Teml-Jetter, „Mamo, nie krzycz. Jak nie ulegać złości w relacjach z dzieckiem”, przeł. Małgorzata Chudzik, wyd. Muza, Warszawa 2022, s. 14.
[2] Tamże, s. 18.
[3] Tamże, s. 32.
[4] Tamże.
[5] Tamże, s. 85.

Każdy rodzic wie, że krzyk wpływa destrukcyjnie na dzieci. Ale też na krzyczących rodziców. Jednak w sytuacji dużego stresu czy zmęczenia emocje niejednokrotnie biorą górę nad rozsądkiem. Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter, autorki „Mamo, nie krzycz”, podpowiadają, jak nie wpaść w pułapkę szkodliwych schematów postępowania. Dzięki tej książce każdy rodzic zdoła wzmocnić swoją relację z dzieckiem i poprawić metody wychowawcze, nauczy się także właściwie reagować w trudnych sytuacjach.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książkę dostałam w jednym z najtrudniejszych momentów tego roku, w momencie wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Myślę, że każdego człowieka to dotknęło. Każdy z nas miał w sobie trudne emocje i gdzieś te emocje musiały mieć ujście. Czy zdarza mi się krzyknąć na dziecko? (Zostawię to pytanie bez odpowiedzi)
Jeśli spodziewasz się, ,że po przeczytaniu książki już nigdy nie podniesiesz głosu na dziecko to nawet jej nie kupuj. Nauka radzenia sobie z własnymi emocjami trwa całe życie. Ta książka pokaże Ci sposoby jak sobie z nimi radzić, ale nie da Ci "złotych rad". Pokazując jak sobie radzimy z emocjami, różnymi emocjami zarówno złością jak i radością uczymy dziecko jak sobie ma także z nimi radzić. Czasami warto pozwolić sobie na emocje, a nie dusić je w sobie.
Książka wędruje na półkę "przeczytam ja jeszcze kilka razy"

• Psychologia
  • Poradniki