Influencerka

Okładka książki Influencerka Ellery Lloyd
Okładka książki Influencerka
Ellery Lloyd Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
InstaMama (People Like Her)
Marginesy
2022-01-19
2022-01-19

Najgorsze co może być to genialnie zarysowująca się fabuła i nie wykorzystanie potencjału. Naprawdę nastawiałam się na mega thriller, zacierałam ręce przez pierwsze kilka rozdziałów, aż nagle dopadło mnie takie znużenie, że ociepanie. Męczyłam tę książke kilka wieczorów i dopoero sama końcówka mnie ledwie, ledwie usatysfakcjonowała.

Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, żeby zaistnieć w sieci? Czy wszystko jest na sprzedaż? Chyba tak, skoro tak wiele osób obnaża swoje najskrytsze tajemnice w social mediach i jeszcze jest z tego dumnych. To druzgocąca konkluzja.

Historia kobiety i jej rodziny żyjącej z profitów zapewnionych im przez reklamodawców dzięki prowadzeniu przez nią bloga dotyczącego jej macierzyństwa.

Sprzedaż swojego wizerunku, kreowanie idealnego życia, wszystko pod publiczkę. Nic nie jest tym, czym się wydaje. Udawanie, aktorstwo doprowadzone do perfekcji. Całe życie podporządkowane jednemu celowi - wątpliwej popularności.

Kłamstwo goni kłamstwo, a najgorsze czy najsmutniejsze w tym jest to, że są ludzie, którzy ślepo i bezkrytycznie wieżą, że to co widzą na ekranie swojego smartfona jest prawdą, owszem czasem jest, ale mocno podrasowaną.

Nic w sieci nie ginie i warto się nad tym zastanowić zanim wrzucimy na insta czy tiktoka zdjęcie obnażonego bobaska, albo swoje z kieliszkiem wina w dłoni.

Polecam ku przestrodze.

„Zbudowałam swoją markę na szczerości”

Wszystkie matki kochają Najnajmamę, czyli Emmy Jackson. Szczerze opowiada o blaskach i cieniach macierzyństwa, trudnych i nieprzespanych nocach, chorobach dzieci, zmęczeniu, podtrzymywaniu ognia w małżeństwie i wszystkich innych tematach matki i żony.
Właśnie dobiła do miliona na IG. Dla wielu matek jest żywym przykładem ideału, chętnie proszą ją o rady i zaglądają do jej życia.

Czy Emmy pokazuje prawdę na Instagramie? Otóż nie. Idealna matka dwójki dzieci i żona pisarza przechodzącego przez kryzys twórczy to tak naprawdę zmęczona, sfrustrowana kobieta, która jest głównym żywicielem rodziny i która nie zawaha się przed niczym, co może utrzymać jej oglądalność i współprace. Emmy okazuje się wyrachowana i nieczuła. Nie myśli o tym, jakie konsekwencje mogą mieć rady, których udziela.

W świecie mediów nie ma miejsca na słabość.

Ellery Lloyd to pseudonim małżeństwa, Collette Lyons i Paul’a Vlitos’a.

Według mnie, próżno tu szukać kryminału. Choć może odrobinę. To dobre studium życia mediów społecznościowych. Warto zajrzeć i przeanalizować, na ile już teraz pochłonęły nas nasze profile.

„Zbudowałam swoją markę na szczerości”

Wyświechtane morały, truizmy i brak polotu... czyli stylistyka rodem z telenoweli. A jak wiadomo, od telenoweli nie sposób się oderwać.

"Influencerka” ksiazka o której slyszałam, siegnelam po nią i po przeczytaniu moge powiedzieć że skłania do refleksji. Media społecznościowe- jak jest naprawde? Jak bardzo wazne sa w naszym zyciu? Jak bardzo nasze zycie jest od nich zalezne? Czy jestesmy w stanie sie "obudzic"?

#facebook #instagram #tiktok jak wiele innych. Jak bardzo sie poswiecisz zeby zmanipulowac ludzi? Zeby zdobyc obserwujacych i serduszka?

Ksiazka opowiada o tym jak można poświęcić swoją rodzinę kosztem "idealnego wizerunku" stworzonego pod followersów...

Główna bohaterka- dla mnie karierowiczka, poświęcająca wszystko, nawet swoją rodzine aby osiągnąć cel. Wystawianie wszystkiego pod opinię publiczną, aby zdobyć sponsorów, prezenty i w sumie za to życ. Gdzie okazuje się, że to jedna wielka fikcja, stworzona tylko na potrzeby konta społecznościowego.... wystawia całą siebie... ale czy warto? Czy główna bohaterka pójdzie po rozum do głowy i zacznie uczyć się na własnych błędach? Dlaczego ktoś chce jej zrobić krzywde? Kim jest na prawdę? Kim jest prześladowca? Jaka jest prawda? Jaki dramat się w tym wszystkim rozgrywa?
No i mąż. Postać którą polubiłam od początku i na której mocno się zawiodłam.

Przechodząc do podsumowania, jest to ciekawa powieść, pouczająca, rozjaśniająca wiele kwestii związanych z #socialmedia.
Jeżeli aktywnie korzystasz z różnych portali to warto po nią sięgnąć- chociażby po to aby zobaczyć do czego może, ale nie musi doprowadzić kłamstwo i próba bycia najlepszym.

Całkiem przyjemne! Nie spodziewałam się wiele po tej książce, okładka nie zachęcała. Do tego jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, przez co przez tą książkę dosłownie się płynie. Bardzo fajnie pokazuje tą mroczną część mediów społecznościowych - kłamstwa, oszustwa, udawanie, wszechogarniający hejt. Ale tu idziemy nawet krok dalej, bo nasza główna bohaterka jest śledzona, do jej domu ktoś się włamuje i próbuje zniszczyć jej życie. I wszystko by było dobrze, gdyby nie to naprawdę dziwne zakończenie - odniosłam wrażenie, że autorka trochę odjechała, bo popsuło mi całą książkę.

No i przede wszystkim powtarza to, o czym wielu zapomina: nigdy nie udostępniajcie informacji, które mogłyby doprowadzić do tego, że ktoś dowie się, gdzie mieszkacie. Ja bym od siebie dodała jeszcze, na przykładzie tej książki, że u licha dajcie własnym dzieciom żyć, a nie robicie z nich gwiazdy social mediów. Dziecko zasługuje na to, aby być dzieckiem.

"Influencerka" Ellery Lloyd.

Wraz z nastaniem ery mediów społecznościowych powstało zjawisko influencerów, popularne najczęściej na Instagramie, Tik Toku, czy You Tube. Wielu ludzi jest tymi postaciami zafascynowanych, zapatrzonych w ich wizerunek, niejednokrotnie stworzony tylko i wyłącznie dla potrzeb swoich obserwujących i przez to fałszywy, a mimo to followersi spijają z ust swoich idoli ich słowa, naśladują ich zachowanie, uważają influencerów za autorytety w różnych dziedzinach. I pomimo, że często są to przypadkowe, zadufane w sobie osoby, które zyskały sławę w mediach społecznościowych trafiając w jakieś niszowe tematy akurat interesujące ludzi, to ludzie nie zdają sobie sprawy, że influencerzy zarabiają na swoich wpisach i podcastach często bardzo duże pieniądze od sponsorów i ich wypowiedzi to tak naprawdę kolejna reklama, a nie własna/rzetelna/profesjonalna opinia. I ta opinia może komuś uczynić krzywdę...
"Influencerka", to historia Emmy, influencerki znanej w sieci jako Najnajmama, która ma dwójkę małych dzieci - trzyletnią Coco oraz niemowlaka Bear'a oraz męża, Dana, niezbyt płodnego powieściopisarza, autora jednej powieści napisanej kilka lat wcześniej. Emmy zatem utrzymuje rodzinę z bycia influencerką, spłaca kredyty, opłaca opiekunki, organizuje zagraniczne wyjazdy... i informuje o każdym etapie i zdarzeniu w swoim życiu swoich followersów. Tylko nie zawsze zgodnie z faktami. Każda informacja jest świetnie wyreżyserowana i zagrana przez Emmy wg scenariusza, na który ma wpływ jej agentka Irene oraz sponsorzy. Wśród followersów Emmy jest wielu zapatrzonych w nią fanów oraz... hejterów. Ich zachowania są czasami nieprzewidywalne i nieracjonalne, a czasem stają się wręcz niebezpieczne.
Również każdy wpis Emmy obserwuje skrupulatnie żądna zemsty kobieta i planuje zgotować Emmy taki sam koszmar, który przeżyła jej córka Grace i za który ta kobieta wini Emmy. Czy mąż Emmy i jej agentka zapobiegną tragedii?

Nie bardzo jestem fanką influencerów i ich nie obserwuję, dlatego powieść "Influencerka" była dla mnie przewodnikiem po tym instagramowym światku. I dowiedziałam się jak bardzo ludzie dają się nabierać na marketingowe działania influencerów. Jak bezkrytycznie i naiwnie im wierzą i ufają.
Ale z drugiej strony często to właśnie followersi stają się pomocni w krytycznych sytuacjach. Warto przeczytać, chociażby po to, aby bardziej trzeźwo spojrzeć na wirtualnych bohaterów. 🐰🐣🐑

"Influencerka" Ellery Lloyd.

Zachwyt!
Będzie zachwyt!
Autorka tak bardzo trafiła w punkt z tą historią i świetnie przedstwiła mechanizmy działania instagramowego świata i manipulacji wielkich influencerów.
I niby to nie są prawdy objawione, bo to wszystko wiemy, a jednak czytając przekonujemy się po raz kolejny jaki ten światek jest złudny.

Emmy Jackson, pod nickiem -najnajmama, prowdawdzi profil na ig.
Niebieski ptaszek przy nazwisku, ponad milion obserwujących, dochody z reklam, darmowe wakacje za granicą, masę prezentów i profitów. Życie na pokaz, pod publiczkę, na sprzedaż.

Zazwyczaj instagramowe mamy pokazują się takie wyidealizowane, odprasowane na kant, z ułożonymi włosami, pełnym makijażem i mieszkaniem wysprzątany na błysk.
Emmy przyjęła zupełnie inny kontent, który osiągnął sukces, a mianowicie pokazywanie “prawdziwego dnia” mamy, która nie musi być zawsze perfekcyjna, dla której w codziennym zabieganiu normą jest bluza założona tył na przód(reklama),buty nie do pary(sponsor),kontrolowany bałagan- nie za duży, nie za mały, i wkomponowany w niego sprzęt kuchenny, kosmetyki, zabawki i cokolwiek innego co sobie dany reklamodawca życzy. Plus wieczne bycie na widoku.
Najnajmama wspiera, dodaje otuchy i udziela porad z “doopy” nawet jeśli nie ma na konkretny temat nic do powiedzenia.

Fanki pieją z zachwytu nad każdym jej postem, krokiem, wystąpieniem. Wszystkie chcą być jak ona, taka szczera i prosta. Aha…
Tylko Emmy nie wspomina o tym, że w trudach macierzyństwa pomaga jej płatna opiekunka, pani sprzątająca i mąż pisarz, który wciąż czeka na swój lepszy czas.

Jednak nie wszyscy biją brawa popularnej infulencerce. Jest ktoś kto patrząc na nią myśli tylko o zemście.

Książka poniekąd obnaża, to z co czasami kryje się za wielką instagramową sławą:
kupowanie obserwatorów na tzw rozruch, przywłaszczanie sobie cudzych historii, granie pod publiczkę i dawanie innym tego czego oczekują i co się najlepiej klika i sprzedaje, manipulowanie obserwującymi, kreowanie nieprawdziwego świata, działania marketingowe, sprzedawanie wizerunku i prywatności swojej rodziny.
Bezmyślne dawanie porad w każdym temacie, to tylko część objawionych tutaj prawd.
Książka wciągnęła mnie w ten zmanipulowany świat.

Zachwyt!
Będzie zachwyt!

Emmy Jackson, pod nickiem -najnajmama, prowdawdzi profil na...

Kryminał ani thriller to z całą pewnością nie jest, natomiast fajnie i w prosty sposób pokazuje jak wygląda rzeczywistość pod pozorami wykreowanego obrazu w mediach społecznościowych. Daje chwilami do myślenia, ponieważ pokazuje skutki tego, co odbieramy jako prawdę, pokazuje też jak potężnym narzędziem, ale też rodzajem biznesu stały się konta w mediach społecznościowych. Dobrze i szybko się czyta. Bohaterka jak bohaterka, za to jej partner to mistrzostwo obłudy :)

Influencerka to powieść o potędze internetu i mediów społecznościowych. Potędze, która nie zawsze jest dobra. Bardzo szybko można wejść na sam szczyt, a jeszcze szybciej z niego spaść. Zresztą... sam upadek nie jest najgorszy. W zasadzie to tylko potknięcie. Można wstać, otrzepać się i ruszyć do "poważnej" pracy. Jeśli jednak zdecydowałeś się sprzedać najintymniejsze szczegóły życia swojej rodziny, niechcący pokazałeś zbyt duży kawałek ulicy, a wśród Twoich followersów są osoby żywiące głęboką urazę do Ciebie, a może nawet nie chodzi o Ciebie, lecz o cały świat? No, to wtedy robi się gorąco.
Taka właśnie jest historia Emmy, kobiety która zdecydowała się sprzedać siebie, żeby zyskać w zamian sławę i pieniądze.
Książka odziera Instagram z resztek realizmu. Ci, którzy wierzą, że prezentowane w kolorowych kwadracikach treści mają coś wspólnego z rzeczywistością, po tej lekturze prawdopodobnie przejrzą na oczy 😉 Autorzy pokazują, jak daleko można zagalopować się przy tworzeniu swojego wirtualnego imperium.
To taka gorzka pigułka współczesności 🤷‍♀️

• Przeczytane 2022
  • Recenzenckie