Twierdza brzeska

Okładka książki Twierdza brzeska Władimir Bieszanow
Okładka książki Twierdza brzeska
Władimir Bieszanow Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka II wojny światowej historia
historia
Witold Stefanowicz
Historia wojskowość twierdza Brzeska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ciekawa, dobrze przetłumaczona historia twierdzy w Brześciu (nad. Bugiem lub Litewskim). Dużo ciekawych informacji o samym mieście. Szczegółowy opis obrony w 1941. Niestety, o czym pisali poprzednicy, brakuje map (jest chyba jedna) - to naprawdę duży minus - praktycznie niemożliwe jest "wczucie się" w przebieg zdarzeń zaś tekst robi bez nich wrażenie chaotycznego. Dyskusyjny jest brak opisu rodzajów fortyfikacji/umocnień (np. rawelin),dla zrozumienia konieczne jest zajrzenie do wydawnictw specjalistycznych. Autor przypomina też jedną z tragedii Związku Sowieckiego, wszystkich jeńców (i ich rodziny) traktowano jako zdrajców ojczyzny - tu szczególnie polecam listy byłych obrońców cytowane w załączniku do książki.
Publikacja ma charakter raczej popularno-naukowy, kierowana jest do szerszego spektrum czytelników i o tym należy pamiętać rozpoczynając lekturę.

Świetna monografia ukazująca nam dzieje twierdzy od początków dnia powstania praktycznie do dnia dzisiejszego. Mamy opis walk z każdego okresu, autor nie zapomniał o "polskich" dziejach twierdzy, nawet tych mniej chwalebnych. Nie zabrakło również opisu powstania mitu "twierdzy bohatera" z walk w 1941 roku i przekłamań, które powstały na przestrzeni lat.
Na marginesie ciekawi mnie prawdziwość historii carskiego wartownika, który został odnaleziony w podziemiach twierdzy po latach.

Na marginesie...

Niby każdy kojarzy dzieje twierdzy brzeskiej, ale zdecydowanie brakowało monografii poświęconej tej wywodzącej się z XIX wieku fortyfikacji. Carska cytadela, potem więzienie, wreszcie dwa oblężenia: w trakcie kampanii wrześniowej oraz w początkowym okresie „Operacji Barbarossa.” Dla Rosjan dopiero po latach „Krepost” stała się symbolem desperackiej, tygodniowej obrony, choć nie miała ona znaczenia strategicznego. Stała się izolowanym punktem oporu, gdzie pojedyncze punkty broniły się jeszcze wiele dni lipca 1941. Prawda była dość niewygodna, z perspektywy Najwyższego Naczelnego Dowództwa nieliczni ocaleni obrońcy byli wręcz podejrzewani o zdradę. Dopiero po latach ten epizod Wielkiej Wojny Ojczyźnianej doczekał się monumentalnego pomnika oraz pierwszych naukowych opracowań.
Autor jest dość znany w Polsce, publikujący m. in. na łamach czasopisma „Technika Wojskowa. Historia”, nie pomija w swojej monografii kwestii rozbudowy obiektów fortecznych, ani czasów II Rzeczypospolitej – obronę w dniach 14-17.09.1939 raczej skrzętnie pomijano. Autor odbrązawia legendę twierdzy, opowiada zrozumiałym językiem, bez zbędnego patosu. Kolejne wydanie tej naprawdę zajmującej i rzetelnej pozycji wypadłoby uzupełnić o dokładniejsze mapy twierdzy.

7/10

7/10

Popularna monografia Władimira Bieszanowa, której kolejne, rozszerzone wydanie ukazało się w polskim przekładzie, opisuje historię Brześcia nad Bugiem i Twierdzy Brześć od czasów najdawniejszych do współczesności - w tym dzieje twierdzy pod polską flagą, w dwudziestoleciu międzywojennym i we wrześniu 1939.
Obszernie opisane zostały oczywiście walki o Brześć w czerwcu 1941 roku (choć trzeba mieć na uwadze, że z racji na zakres chronologiczny poświęcono im tylko fragment książki). Bieszanow podejmuje przy tym próbę niejakiego odbrązowienia heroicznej legendy obrony Brześcia (sygnalizując np. wewnętrzne konflikty pośród obrońców),sporo miejsca poświęca też meandrom powojennych działań na rzecz upamiętnienia obrońców, zakończonym powstaniem monumentalnego mauzoleum.

Niewielkie - na szczęście - zastrzeżenia można mieć do przekładu, zwłaszcza w zakresie terminologii związanej z uzbrojeniem (np. pocisk fugasowy czy pocisk minowy zamiast burzący, pocisk turboodrzutowy zamiast rakietowy stabilizowany obrotowo).
Największą jednak wadą publikacji (także w wydaniach rosyjskojęzycznych) jest praktycznie całkowity brak czytelnych, szczegółowych planów twierdzy z oznaczeniem poszczególnych jej elementów i obiektów. Traci przez to wartość poznawcza książki w zakresie ukształtowania i historii rozwoju umocnień Brześcia czy dyslokacji tamtejszych jednostek wojskowych, zaś stosunkowo szczegółowo opisane walki o twierdzę w czerwcu 1941 roku rozgrywają się już w przestrzeni tyleż nieokreślonej, co abstrakcyjnej i zwizualizowanie sobie ich przebiegu jest wręcz niemożliwe.

Obszernie opisane zostały oczywiście walki o Brześć w czerwcu 1941...

Książka w pełni zasługuje na siedem gwiazdek a nawet na osiem. Jest to solidna monografia twierdzy brzeskiej od czasów jej powstania aż do czasów "dzisiejszych" - autor opisuje jak to tam teraz wygląda, pomniki, muzeum, wycieczki itd.
Jest też przedstawiona ewolucja myśli samych Rosjan od "zdrajców ojczyzny" za Stalina aż do bohaterów dnia dzisiejszego. Od razu dodam, że bohaterstwo żołnierzy jest autentyczne oczywiście z rosyjskiego a zarazem żołnierskiego punktu widzenia /czyli pomijając fakt , że nam ją wcześniej zabrali w niesprawiedliwej wojnie/.
Czyta się dobrze, dużo szczegółów, sporo zdjęć , kilka map i solidne przedstawienie tego jak było bez zbędnego patosu.
Moja rekomendacja: z pewnością doskonała pozycja dla zainteresowanych tym malutkim wycinkiem IIWŚ. Dla innych może być nużąca tylko ze względu na to że to 300 stron tylko o jednym obiekcie - no ale to zrozumiałe w końcu o tym jest ta książka.

Książka taka średnia, głównie dlatego, bo nużyło mnie czytanie całą historie twierdzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• II wojna światowa
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Lista priorytetowa
  • E-Booki
  • Druga Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Twierdza brzeska