Ziemia, planeta ludzi

2003-11-14
8372005362
Zbigniew Bieńkowscy
lotnictwo Gulliamet życie śmierć loty przez Atlantyk

Czytałem trzykrotnie. Za każdym razem znajdując co innego. Jeśli o jakiejkolwiek książce na świecie mógłbym powiedzieć, że uważam, iż "każdy powinien ją znać", to jest to właśnie "Ziemia, planeta ludzi".

Być może to herezja, ale nie jestem wielkim fanem "Małego księcia". "Ziemia, planeta ludzi" zdobyła mój głos już od pierwszych stron; to genialna lektura.

Nie zrozumie Małego Księcia ten, kto nie przeczytał tej pozycji. Bardzo refleksyjne spojrzenie na trudną rzeczywistość.

"twórczość Saint-Exupery'ego jest eksploracją humanistycznego nieba, próbą dotarcia do najwyższej granicy tego, co wyraża stare, niezdezaktualizowane moralne pojęcie - *człowiek*"

Właściwie nie wiem, dlaczego "Mały książę" tak podbił serca czytelników. Ta książka jest tak samo dobra!

"Będziemy szczęśliwi dopiero wtedy, gdy uświadomimy sobie swą rolę, choćby najskromniejszą. Dopiero wtedy będziemy będziemy mogli żyć i umierać w spokoju, bo to, co nadaje sens życiu, nadaje również sens śmierci".
Autor książki.

Inne spojrzenie na ludzi i świat - z perspektywy pustyni i samolotu. Niby nie są to jakieś odkrywcze rzeczy, ale warto czasem zwolnić i sprawdzić.

Od pierwszych stron do ostatnich towarzyszyła mi myśl, że ta książka jest piękna. W jakiś sposób poruszająca. Pierwszy raz w życiu czytając prozę miałam wrażenie, że czytam poezję... I to było zachwycające.

Antoine de Saint-Exupéry pokazuje nam jak to jest być pilotem na początku XX wieku, opisuje doświadczenia swoje i kolegów, jak prawie umarł na pustyni. Przy okazji,...

Książka Saint-Exuperyego to zbiór powietrznych historii za czasów gdy samoloty nie były tak nie zawodne jak dzisiaj. Pełna opowieści o wypadkach, walki z pragnieniem na pustyni, pojmaniach przez Maurów czy iluzorycznych mirażach książka nie próbuje tylko nam zwirtualizować dane przygody ale wychodzi poza sam temat i na podstawie lotników opowiada o byciu dumnym człowiekiem...

Dorosły Książę

Dyskusje