Ziemia, planeta ludzi

8372005362
Zbigniew Bieńkowski
lotnictwo Gulliamet życie śmierć loty przez Atlantyk

Przeczytana, na półce:)

Niesamowicie sugestywny opis pragnienia i omamów, które dotknęły rozbitków na Saharze. Sporo filozofii, przemyśleń, kilka niezłych cytatów i wątków.

Czytałem trzykrotnie. Za każdym razem znajdując co innego. Jeśli o jakiejkolwiek książce na świecie mógłbym powiedzieć, że uważam, iż "każdy powinien ją znać", to jest to właśnie "Ziemia, planeta ludzi".

Być może to herezja, ale nie jestem wielkim fanem "Małego księcia". "Ziemia, planeta ludzi" zdobyła mój głos już od pierwszych stron; to genialna lektura.

Nie zrozumie Małego Księcia ten, kto nie przeczytał tej pozycji. Bardzo refleksyjne spojrzenie na trudną rzeczywistość.

"twórczość Saint-Exupery'ego jest eksploracją humanistycznego nieba, próbą dotarcia do najwyższej granicy tego, co wyraża stare, niezdezaktualizowane moralne pojęcie - *człowiek*"

Właściwie nie wiem, dlaczego "Mały książę" tak podbił serca czytelników. Ta książka jest tak samo dobra! Albo nawet lepsza... Ciągle do niej wracam.

"Będziemy szczęśliwi dopiero wtedy, gdy uświadomimy sobie swą rolę, choćby najskromniejszą. Dopiero wtedy będziemy będziemy mogli żyć i umierać w spokoju, bo to, co nadaje sens życiu, nadaje również sens śmierci".
Autor książki.

Inne spojrzenie na ludzi i świat - z perspektywy pustyni i samolotu. Niby nie są to jakieś odkrywcze rzeczy, ale warto czasem zwolnić i sprawdzić.

Od pierwszych stron do ostatnich towarzyszyła mi myśl, że ta książka jest piękna. W jakiś sposób poruszająca. Pierwszy raz w życiu czytając prozę miałam wrażenie, że czytam poezję... I to było zachwycające.

Antoine de Saint-Exupéry pokazuje nam jak to jest być pilotem na początku XX wieku, opisuje doświadczenia swoje i kolegów, jak prawie umarł na pustyni. Przy okazji,...

Dyskusje

• Literatura francuska