Odnaleziono rysunki Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Obejrzyj Małego Księcia z lisem

LubimyCzytać
22.08.2019

W szwajcarskim Winterthur dokonano cennego znaleziska – w magazynie należącym do znanego kolekcjonera odkryto nieznane rysunki do „Małego Księcia”. Ilustracje przedstawiają m.in. Małego Księcia z lisem i boa, który połknął słonia.

Odnaleziono rysunki Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Obejrzyj Małego Księcia z lisem

Przez lata nikt nie sprawdzał zawartości magazynu, w którym Bruno Stefanini przechowywał należące do niego przedmioty. Ten szwajcarski biznesmen, działający na rynku nieruchomości, z powodzeniem inwestował w sztukę. Jego kolekcja, wyceniana na 1,5 miliarda franków, była jedną z największych w Szwajcarii, a w jej skład wchodziły m.in. cztery zabytkowe zamki, testament Napoleona Bonaparte, suknia i parasolka cesarzowej Sisi oraz wiele innych przedmiotów związanych z takimi osobistościami, jak Albert Einstein czy John F. Kennedy. Stefanini działał także na rzecz kultury, między innymi powołując do życia fundację – Stiftung für Kunst, Kultur und Geschichte.

Stefanini zmarł w zeszłym roku. Kilka dni temu w teczce, która znajdowała się w budynku należącym do kolekcjonera, odkryto rysunki, wykonane charakterystyczną kreską Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Trzy karty przedstawiają Małego Księcia i postaci znane ze słynnej opowieści. Zostały zakupione na aukcji w 1986 roku i przez ekspertów są uważane za wczesne prace artysty.

Dzięki uprzejmości pracowników fundacji SKKG poniżej przedstawiamy odnalezione ilustracje.

Antoine de Saint-Exupéry urodził się w 1900 roku w rodzinie francuskich arystokratów. Szybko uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego i wojskowego. Pracował również jako korespondent wojenny podczas wojny domowej w Hiszpanii. Doświadczenia zdobyte jako pilot wykorzystał w swoim pisarstwie – m.in. „Nocnym locie” (1931), „Ziemi, planecie ludzi” (1939) i „Małym Księciu” (kwiecień 1943). Podczas drugiej wojny światowej uzyskał przydział do lotnictwa Wolnych Francuzów. Zmarł 31 lipca 1944 roku, po tym, jak jego samolot został zestrzelony przez niemieckiego pilota niedaleko Marsylii.

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
118
115
22.08.2019 18:01

"Mały Książę" jest o tyle cudowną opowieścią, że trzeba mieć serce dziecka aby zrozumieć przesłanie. Odnalezione ilustracje też są piękne.


1
1
22.08.2019 17:44

Zapraszam do przeczytania książki Uwięzione dusze autorstwa Iwony Ray, moim zdaniem świetna książka na co prawda kończące się ale jeszcze wakacje. Ja właśnie kończę "przygodę z duszami " i bardzo polecam, książka świetnie napisana, wręcz wciąga czytelnika w toczące się w niej akcje. Szczegółów nie zdradzam, ale pomysł na fabułę Uwięzionych dusz jest warty odkrycia.


7004
360
22.08.2019 14:20

Pewnie :-) I to jeszcze jak!
Ach, mieć możliwość przejrzeć kiedyś archiwum tego kolekcjonera!

Tak, kolekcjonerzy to skarb narodowy (a nawet światowy).
Cóż byśmy bez nich zrobili?
W obecnych czasach takie analogowe dinozaury są jeszcze bardziej potrzebne niż zwykle. Bo cóż po nas zostanie? Miliony martwych zer i jedynek nieodczytywanych na żadnym urządzeniu...

(Tak mnie...

więcej

3569
210
22.08.2019 13:27

Może by wydali reprint z autografem Małego księcia? :) Róża Bzowa by się ucieszyła :D


2833
4
22.08.2019 10:57

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd