rozwiń zwiń

Odnaleziono rysunki Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Obejrzyj Małego Księcia z lisem

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.08.2019

W szwajcarskim Winterthur dokonano cennego znaleziska – w magazynie należącym do znanego kolekcjonera odkryto nieznane rysunki do „Małego Księcia”. Ilustracje przedstawiają m.in. Małego Księcia z lisem i boa, który połknął słonia.

Odnaleziono rysunki Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Obejrzyj Małego Księcia z lisem

Przez lata nikt nie sprawdzał zawartości magazynu, w którym Bruno Stefanini przechowywał należące do niego przedmioty. Ten szwajcarski biznesmen, działający na rynku nieruchomości, z powodzeniem inwestował w sztukę. Jego kolekcja, wyceniana na 1,5 miliarda franków, była jedną z największych w Szwajcarii, a w jej skład wchodziły m.in. cztery zabytkowe zamki, testament Napoleona Bonaparte, suknia i parasolka cesarzowej Sisi oraz wiele innych przedmiotów związanych z takimi osobistościami, jak Albert Einstein czy John F. Kennedy. Stefanini działał także na rzecz kultury, między innymi powołując do życia fundację – Stiftung für Kunst, Kultur und Geschichte.

Stefanini zmarł w zeszłym roku. Kilka dni temu w teczce, która znajdowała się w budynku należącym do kolekcjonera, odkryto rysunki, wykonane charakterystyczną kreską Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Trzy karty przedstawiają Małego Księcia i postaci znane ze słynnej opowieści. Zostały zakupione na aukcji w 1986 roku i przez ekspertów są uważane za wczesne prace artysty.

Dzięki uprzejmości pracowników fundacji SKKG poniżej przedstawiamy odnalezione ilustracje.

Antoine de Saint-Exupéry urodził się w 1900 roku w rodzinie francuskich arystokratów. Szybko uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego i wojskowego. Pracował również jako korespondent wojenny podczas wojny domowej w Hiszpanii. Doświadczenia zdobyte jako pilot wykorzystał w swoim pisarstwie – m.in. „Nocnym locie” (1931), „Ziemi, planecie ludzi” (1939) i „Małym Księciu” (kwiecień 1943). Podczas drugiej wojny światowej uzyskał przydział do lotnictwa Wolnych Francuzów. Zmarł 31 lipca 1944 roku, po tym, jak jego samolot został zestrzelony przez niemieckiego pilota niedaleko Marsylii.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
22.08.2019 18:01
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

ramaja1127 22.08.2019 17:44
Czytelnik

Zapraszam do przeczytania książki Uwięzione dusze autorstwa Iwony Ray, moim zdaniem świetna książka na co prawda kończące się ale jeszcze wakacje. Ja właśnie kończę "przygodę z duszami " i bardzo polecam, książka świetnie napisana, wręcz wciąga czytelnika w toczące się w niej akcje. Szczegółów nie zdradzam, ale pomysł na fabułę Uwięzionych dusz jest warty odkrycia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 22.08.2019 14:20
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Pewnie :-) I to jeszcze jak!
Ach, mieć możliwość przejrzeć kiedyś archiwum tego kolekcjonera!

Tak, kolekcjonerzy to skarb narodowy (a nawet światowy).
Cóż byśmy bez nich zrobili?
W obecnych czasach takie analogowe dinozaury są jeszcze bardziej potrzebne niż zwykle. Bo cóż po nas zostanie? Miliony martwych zer i jedynek nieodczytywanych na żadnym urządzeniu...

(Tak mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 22.08.2019 13:27
Bibliotekarz

Może by wydali reprint z autografem Małego księcia? :) Róża Bzowa by się ucieszyła :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.08.2019 10:57
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post