W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka

Okładka książki W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka Dav
Okładka książki W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka
Dav Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: W cieniu drzew (tom 1) Seria: Mój Pierwszy Komiks 5+ komiksy
32 str. 32 min.
2021-09-29
2021-09-29
32 min.
Ernest Kacperski

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 1. Sen Sary Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Horrifikland. Przerażająca przygoda Myszki Miki Alexis Nesme, Lewis Trondheim
Horrifikland. ... Alexis Nesme, Lewis...
Okładka książki Chłopiec z gór Amélie Fléchais, Séverine Gauthier
Chłopiec z gór Amélie Fléchais, Sé...
Okładka książki Pozytywka. Sekret Cypriana Benedicte Carboneill, Gijé
Pozytywka. Sek... Benedicte Carboneil...

fajna ksiazka dla dzieci

fajna ksiazka dla dzieci

"Jesień pana Zrzędka" to pięknie narysowana książka. Przypadła do gustu mojemu pięciolatkowi. Pan borsuk wypowiada niewiele słów, ale jest narysowany w taki sposób, że widać, jakie emocje nim targają. Komiks może wspierać uczenie dzieci o emocjach, bo ilustracje wymagają zinterpretowania, co się dzieje z głównym bohaterem i dlaczego ma taką, a nie inną minę. Fajne jest też to, że Zrzędek to przykład, że można być mrukliwym, a jednocześnie na swój sposób włączonym w lokalną społeczność. Borsuk pomaga swoim znajomym i w zamian on też tę pomoc otrzymuje mimo swego nieco niesympatycznego usposobienie. To taki bohater podobny do Kłapouchego z "Kubusia Puchatka". Warto sięgnąć po tę książkę, nie tylko jesienią.

"W cieniu drzew: Jesień pana Zrzędka" autorstwa Davida Augereau to pogodny, ciepły i zabawny komiks dla najmłodszych, który z pewnością sprawi przyjemność także dorosłym czytelnikom.

David Augereau - francuski scenarzysta i rysownik. Wbrew wielkiej rozpaczy rodziców, którzy wyobrażali go sobie jako piosenkarza lub piłkarza, David Augereau bardzo wcześnie postanowił zostać komiksiarzem. W Cholet w swojej rodzinnej miejscowości położonej we Francji spotkał ludzi takich jak on, którzy chcieli zostać sławni za sprawą swoich talentów. Razem uruchomili znany fanzin "Le Rhinolophe Mag". To doświadczenie pozwoliło młodemu Davidowi Augereau rysować komiksy, umieszczać je w niewielkim czasopiśmie, a następnie sprzedawać je na festiwalach i poznać ludzi zarabiających na swojej pasji. Przez wiele lat próbował osiągnąć to, co oni, aż mu się udało. Dziś, po przepracowaniu niemal wszystkich okolicznych magazynów komiksowych i stworzeniu mnóstwa albumów, David Augereau nadal pisze scenariusze i rysuje, a przede wszystkim gra na konsoli, ogląda telewizję, jednym słowem prowadzi miłe leniwe życie.

Nadchodzi zima i wszystkie leśne zwierzęta są pochłonięte przygotowaniami: gromadzą zapasy, urządzają legowiska i żegnają się z sąsiadami. Pan Zrzędek próbuje zamieść zeschnięte liście z ganku swojego domu, ale ciągle ktoś mu w tym przeszkadza... Znakomicie dobrana kolorystyka idealnie oddaje atmosferę panującą tuż przed nadejściem zimy. Złote światło, brązowe liście wielkich drzew i zamglone niebo, a do tego ciepłe wnętrza przytulnych domków ukrytych w gęstym lesie.

Jak zakorzenić w dziecku miłość do komiksów? Podsuwając mu pod nos ciekawe propozycje. "W cieniu drzew: Jesień pana Zrzędka" autorstwa Davida Augereau na pewno rozpali dziecięcą imaginację.

Pan Zrzędek to okazałych rozmiarów Borsuk, którego imię idealnie pasuje do charakteru. Na licu Pana Zrzędka uśmiech nie przychodzi z odwiedzinami. Borsuk ma zawsze skwaszoną minę, a z jego ust nieustannie wydobywa się pomruk dezaprobat, niezadowolenia, zdenerwowania lub bezradności. Pan Zrzędek właśnie przygotowuje się na nadejście śniegu, zamiatając liście sprzed swojego domu. Zwierzęta z sąsiedztwa też przygotowują się do zimowego snu, zbierając jedzenie do spiżarń. Jeszcze inne czerpiąc radość z ostatnich chwil w promieniach słońca, bawiąc się wśród spadających z drzew liści, dla Pana Zrzędka bliskość sąsiadów jest utrapieniem. Nie oznacza to jednak, że nie jest on skłonny do okazania im gościnności lub niesienia wparcia.

Czy sąsiedzi opuszczą swoje przytulne domostwa i pospieszą z pomocą borsukowi w momencie, jak ten będzie ich potrzebować?

W komiksie "W cieniu drzew: Jesień pana Zrzędka" autorstwa Davida Augereau nie pada dużo słów. Często zdarzają się całkowicie nieme plansze. Autorowi nie przeszkadza to jednak w przekazaniu młodemu czytelnikowi mądrej opowieści o nieocenianiu ludzi po pozorach. W końcu naburmuszona, pochmurna mina nie zawsze musi oznaczać podły charakter. Za to okazane drugiej osobie dobro, może sprawić, że to do nas wróci w najmniej oczekiwanym momencie. Komiks ten to wartościowa historia, pozostawiająca po sobie morał.

Z powodu niewielkiej ilości tekstu w komiksie, David Augereau musiał wiele przekazać obrazkami. I doskonale mu się to udało. Stworzone przez niego ilustracje nie są pozbawione uroku i poczucia humoru. Natomiast nakreśleni przez niego postacie są czarujące. Przepiękna kolorystyka nie pozostawia wątpliwości co do tego, z jaką porą roku mają do czynienia bohaterowie komiksu. David Augereau zadbał o najmniejsze ze szczegółów swojego małego dzieła, zaczynając od okładki, przez jej wewnętrzną część, na treści komiksu kończąc.

"W cieniu drzew: Jesień pana Zrzędka" twórczości Davida Augereau to prawdziwa uczta dla wszystkich oczu, niezależnie od wieku. Zarówno osób, które z komiksami są za pan brat, jak również osób, dla których jest to pierwsze z nim spotkanie.

Każdy z nas czasem ma kiepski humor, ponury dzień czy kiepski moment w swoi życiu. Wtedy wszyscy wokoło nas irytują, ale zaciskamy zęby i pomagamy, bo nie chcemy być wredni. Podobnie robi pan Zrzędek, główny bohater komiksu "W cieniu drzew". To borsuk o niezbyt miłej aparycji, małomówny, wręcz milczący, który ciągle chodzi z kwaszoną miną. I mimo tego ponurego obrazu jest on istotą pomocną, która nie pozostawia sąsiadów w potrzebie. Szczególnie gdy mają pod górkę.

Komiks, mimo że bardzo krótki i zawierający niewiele tekstu, posiada ogrom treści, a do tego został zilustrowany obłędnie. Już sama wklejka pod okładką jest cudowna i zawiera masę szkiców postaci oraz miejsc. Wszystko w utrzymane w jesiennej stylistyce, co idealnie wprowadza młodego czytelnika w nastrój. Czerwień i pomarańcz wymieszana z różnymi odcieniami brązu, spadające liście, zwierzęta szykujące się do przezimowania oraz... pan Zrzędek.

Uroczy borsuk, którego nie sposób wprost nie pokochać. Los go nie oszczędza i co rusz ktoś albo coś zakłóca mu spokój ducha, co pan Zrzędek kwituje wyrazistym: Ech. Wszystko zaczyna się w pewien jesienny poranek, podczas którego pan Zrzędek próbuje zamieść liście sprzed swego domu w drzewie. No właśnie... próbuje. To sąsiad przyszedł z wizytą, to dziecko sąsiadów prosi o pomoc w ściągnięciu latawca albo z nieba nagle zaczyna padać deszcz. Gość ma ogólnie ciągle pod górkę. Z drugiej strony nikomu nie odmawia pomocy i choć chodzi naburmuszony to idzie i robi swoje.

Komiks pięknie obrazuje dlaczego warto pomagać innym oraz żeby nie osądzać kogoś po pozorach. Możesz być starym zrzędliwym borsukiem, ale tak naprawdę posiadać szczerozłote serce. Mimo, że z początku nie widać jego blasku, bowiem nie robisz niczego na pokaz, a czasem wręcz odstraszasz innych swoim usposobieniem, to z czasem pewne osoby docenią ofiarowaną im pomoc. Zrozumieją, że pod tą twardą skorupą zrzędliwego gościa kryje się osoba wrażliwa na los innych.

Czekam zatem z niecierpliwością na drugi tom, zatytułowany "Podmuch zimy". Okładka zapowiada naprawdę ciekawa historię i coś czuję w kościach, że równie solidną co ta tutaj.

Jeśli Wasze pociechy nie chcą czytać to znak, że jeszcze nie trafiły na odpowiednie lektury. Nic tak nie wciąga młodych czytelników jak komiksy. To od nich najczęściej zaczyna się wielka miłość do książek oraz przygoda z wykreowanym światem. Kiedy można sięgnąć po pierwsze? Już w przedszkolu! Nie wierzycie? To zapraszam Was do świata cyklu stworzonego przez Dava „W cieniu drzew”. Każda pora roku to inna opowieść, inny bohater i pokazanie przyrody. Na polskim rynku wydawniczym na razie ukazały się dwa tomy: „Jesień pana Zrzędka” i „Podmuch zimy”. Na początku przyszłego roku do rąk młodych czytelników trafi uroczy tom „Takie sowie lato”. Każdy z tomów pokazuje innych bohaterów żyjących w lesie. Książeczki doskonale oddają klimat danych pór roku.
Jesienią wchodzimy do pięknego, kolorowego lasu, w którym zwierzęta przygotowują się do zimy. Przy okazji możemy odkryć, że pozory czasami mylą i osoby, których się boimy lub mamy o nich nie najlepsze zdanie mogą być zupełnie inne. Marudny borsuk nazywany panem Zrzędkiem to tak naprawdę bardzo pomocny bohater wyciągający dłoń do każdego, kto tego potrzebuje. Do tego jest bezinteresowny. Z tej opowieści płynie pouczenie, że każdy może mieć gorszy dzień. Ważniejsze jest to jaki jest na co dzień. Młodzi czytelnicy poznają przygodę przekonującą, że zawsze warto być życzliwym i empatycznym, bo nigdy nie wiemy, co nas może czekać, jak my możemy się zachować i kto nam udzieli pomocy lub wsparcia.
Z kolei las pokryty białym puchem to piękna opowieść o miłości. Spotykamy tu wiele par. Jedynym samotnym zwierzęciem jest pechowy lis marzący o pięknej lisiczce, ale jest bardzo nieśmiały. Uważa, że nie ma u niej szansy. Cicho wzdycha pragnąc odwzajemnienia, ale boi się porozmawiać. Komiks ten pokazuje, że czasami jesteśmy tak bardzo skupieni na własnych wadach i niepowodzeniach, mamy tak niskie poczucie własnej wartości, że nie przychodzi nam do głowy to, że ktoś może się nami zainteresować. Zwłaszcza, kiedy jest to piękna lisiczka, przy której ciągle wpadamy w tarapaty. A może czasami nasze wady są zaletami, a my nie chcemy tego dostrzec?
Przyszły tom o lecie pokaże nam uroki wakacji, ale też przypomni, że czasami warto przypomnieć sobie jak to jest być dzieckiem i pozwolić sobie na dobrą zabawę.
Cykl „W cieniu drzew” to piękne opowieści z rewelacyjnymi ilustracjami. Mamy tu piękną, baśniową aurę, uroki każdej z pór roku, świetnie dobrane kolory, cudne wizerunki zwierząt. Młodzi czytelnicy na pewno chętnie po niego sięgną.
Plusem takich cyklów jest to, że bardzo subtelnie przybliżają wiedzę na temat pór roku. Młodzi czytelnicy nauczą się, że zima to śnieg, wiosna to kiełkujące rośliny, pięknie rozwijająca się przygoda, lato przynosi upały i sporo zabawy, a zima dużą ilość śniegu, w którym można się bawić. Będzie to doskonały wstęp do rozwijania wiedzy o porach roku. Polecam!

Genialna, klimatyczna, "jesienna" książeczka, która ukazuje, że nie każdy jest taki, jakim się wydaje. Tytułowy Pan Zrzędek, to marudny borsuk, który jednak ma niezmiernie szlachetne serce, niesie pomoc wszystkim, kto jej potrzebuje. Nie oczekuje za to niczego, jest bezinteresowny.

Komiks uczy bycia życzliwym i empatycznym dla każdego. Kto wie, może nas też czekają kiedyś gorsze chwile i także będziemy potrzebować pomocy lub dobrego słowa.

Ilustracje i tekst/scenariusz stworzył DAV. Ta książeczka to istny majstersztyk!
Publikacja jest skierowana do dzieci w wieku 5+ - z dopiskiem "Mój pierwszy komiks". Jako osoba dorosła byłam zachwycona "Jesienią Pana Zrzędka".
Seria "W cieniu drzew" liczy sobie już dwie książeczki. Kolejna nawiązuje do zimy. Już się nie mogę doczekać, żeby ją przeczytać. Istne cudowności!

Lubicie czytać lektury związane z obecnie panującymi porami roku? Dziś przedstawimy Wam właśnie taką pozycję, skierowany do najmłodszych miłośników komiksów, pierwszy tom serii ,,W cieniu drzew’’ – ,,Jesień pana Zrzędka’’.

Zwierzęta szykują się na nadejście zimy, tymczasem pan Zrzędek chciałby zamieść zeschnięte liście sprzed swojego domu. Tylko jak to zrobić gdy wokół tyle się dzieje, a jego sąsiedzi co rusz potrzebują pomocy? Oto opowieść o zrzędliwym borsuku o wielkim sercu.

Komiks został wydany w dość niestandardowym, lecz bardzo poręcznym formacie, a samo wydanie stoi na wysokim poziomie. Twarda oprawa, miękka i przyjemna w dotyku, skrywa w swym wnętrzu urocze ilustracje. Sam komiks nie posiada zbyt wiele tekstu, co sprawia, że nada się dobrze do samodzielnej lektury dla młodszych dzieci.

,,Jesień pana Zrzędka’’ to pełen uroku, prosty komiks dla najmłodszych mówiący o tym jak ważna jest pomoc innym i że okazane dobro do nas wraca. To także opowieść o tym, że pierwsze wrażenie bywa mylne, bo choć tytułowy Zrzędek może wydawać się dość nieprzyjemną postacią, szybko przekonamy się iż ma on złote serce. A wszystko to zostało zamknięte w pełnych koloru jesieni kadrach komiksu, który świetnie sprawi się na lekturę dla najmłodszych czytelników.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Przyjemy komiks dla najmłodszych pokazujący czym jest pomoc bliźniemu. Przepiękna kreska, która sprawi, że dorosły czytelnik chętnie będzie uczestniczył w tej małej przygodzie.

Zrzędliwa jesień.

Poznajcie Pana Zrzędka - nachmurzonego, ale bardzo uczynnego borsuka, którego zastaniemy w trakcie typowo jesiennych zajęć, przy których... ktoś mu ciągle przeszkadza :) Pan Zrzędek zrzędzi więc sobie pod nosem, ale zawsze stara się pomóc każdemu, kto poprosi go o pomoc :)

Intrygującego borsuka spotykamy w chwili, kiedy grabi on liście przed swoim domkiem (swoją drogą - ciekawe podobieństwo budowlane do chatki Kubusia Puchatka ;) ). W dziele tym przeszkodzą mu wiewiórki (i ich żołędzie!),sąsiad jeż (który bardzo łaknie towarzystwa) i polna mysz, której latawiec utknął na pobliskim drzewie. Ciągle coś się dzieje i Pan Zrzędek ani się obejrzy, kiedy przyjdzie zima...

Komiks jest bardzo ładny, nieskomplikowany i pełen swoistego uroku. Tekstu nie ma w nim dużo, a przez to znakomicie nadaje się on jako jedna z pierwszych samodzielnych lektur dla dziecka, które ćwiczy naukę czytania. Cała historyjka jest do tego pełna ciepła, humoru i przepięknych ilustracji. Warto sięgnąć!

Z opisu Wydawcy:

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

#wcieniudrzew #jesieńpanazrzędka #egmontpolska #światkomiksu #panzrzędek

Zrzędliwa jesień.

Intrygującego borsuka spotykamy w chwili, kiedy grabi on liście przed swoim...

Bardzo przyjemna opowieść.

Bardzo przyjemna opowieść.