Bajka na końcu świata 2. Opuszczony dom

Okładka książki Bajka na końcu świata 2. Opuszczony dom
Marcin Podolec Wydawnictwo: Kultura Gniewu Cykl: Bajka na końcu świata (tom 2) komiksy
komiksy
Bajka na końcu świata (tom 2)
Kultura Gniewu
2017-10-27
2017-10-27

Okładka książki Bajka i jej gang Agata Mianowska, Marcin Podolec
Ocena 7,5
Bajka i jej gang Agata Mianowska, Ma...
Okładka książki Bardzo dzika opowieść #2: Mistrz Ryś Marcin Podolec, Tomasz Samojlik
Ocena 7,3
Bardzo dzika o... Marcin Podolec, Tom...

Okładka książki Piękna ciemność Kerascoët, Fabien Vehlmann
Ocena 7,6
Piękna ciemność Kerascoët, Fabien V...
Okładka książki Anastazja tom 1 Joanna Karpowicz, Magdalena Lankosz
Ocena 7,0
Anastazja tom 1 Joanna Karpowicz, M...

Pierwszy tom "Bajki na końcu świata", mnie nie oczarował, ale całość czytało mi się przyjemnie. Taka swoista wersja Fallouta, tylko pod młodszych czytelników. Drugi album, zatytułowany "Opuszczony dom", zrobił już na mnie lepsze wrażenie. Pozwolił snuć pewną teorię, która wcześniej nie zaświtała, i bardzo chciałbym aby się w przyszłości ziściła. Choć być może autor zupełnie inaczej poprowadzi tą serię. Jak zatem "Opuszczony dom"? Bardzo pozytywnie. To nadal komiks dla najmłodszych, ale daje czytelnikowi o wiele bardziej do myślenia. Do tego tym razem to psinka jest na pierwszym planie, a jej towarzyszka imieniem Weronika, niemal przesypia, choć nie z własnej woli, całą opowieść.

Po wydarzeniach w ogrodzie i opuszczonej galerii handlowej, Weronika oraz Bajka wędrują dalej, szukając rodziców dziewczynki. Ci co noc wystrzeliwują w niebo race, które naprowadzają nasze bohaterki na właściwy tor. Dziewczyny natrafiają jednak na nowe zagrożenie, a podczas ucieczki przed nim, Weronika zostaje uśpiona tajemniczym obłokiem. Wierna psina zaciąga dziewczynkę do ruin domku, który obojgu przywodzi na myśl pewne istotne wspomnienia z przeszłości.

Po lekturze tego tomu, mam wrażenie, że główna bohaterka przeżywa opisane tutaj wydarzenia, będąc w praktyce w stanie śpiączki. Być może tą myśl nasunęła mi gra "The Whispered World", do której jakiś czas temu wróciłem, ale też wiele innych elementów z samego komiksu nasuwa taką myśl. Przynajmniej tak jest w moim wypadku. Autor może jednak równie dobrze inaczej rozwiązać cała sprawę, zatem obie bohaterki naprawdę mogą przemierzać ruiny zdewastowanego kataklizmem świata. Obie wersje są ciekawe, choć ta z dzieckiem w stanie śpiączki, jakoś bardziej mi leży. Czas pokaże która z teorii okaże się prawdziwa. A może będzie jeszcze inna?

Co do samych rozdziałów z tego albumu najbardziej zapadł mi w pamięci ten, jak Bajka wspomina swoje życie w schronisku dla zwierząt. Trochę smutny fragment, skłaniający do refleksji, a przy tym bardzo prawdziwy. Liczę, ze w przyszłości zostanie on dużo bardziej rozbudowany, bo daje naprawdę spore pole do popisu dla scenariusza. To co dostaliśmy w tym komiksie i tak jest dość mocne, szczególnie jeśli spojrzymy do kogo seria jest adresowana. Podobnie wygląda sprawa z Weroniką i jej tatą, którego wspomina będąc w malignie. Całość dzieje się na chwilę przed globalnym kataklizmem, ale można to łatwo podyktować jako koszmar senny. Niemniej czytelnik uważnie obserwując kilka elementów, rozumie skąd Weronika weszła w ich posiadanie.

Rysunek i kolorystyka jak zwykle są świetne, mamy tez sporą garść humoru oraz bohatera z pierwszego albumu, który ponownie ratuje Bajkę z opresji. Tytułowa suczka rządzi i nieraz ma naprawdę fajne, psie przemyślenia, a miejsca jakie odwiedza, są zarówno fascynujące, jak i budzące grozę. Ten tom zachęcił mnie o wiele bardziej do śledzenia całej serii, niż pierwszy album. Historia nabrała rumieńców, poznaliśmy trochę przeszłość głównych bohaterek, a całość prezentuje się od strony wizualnej świetnie. Czekam zatem na trzeci tom, który wedle zapowiedzi nosi tytuł "Ożywczy deszcz". Sądząc po zaprezentowanej okładce, jak i wydarzeniach z tego tomu, można liczyć na coś naprawdę ciekawego.

przyznaję, że po pierwszej części oczekiwania miłam spore, ale nie zrażam się, zobaczymy co będzie dalej.

W tej części historia jest dość monotonna a fabuła mniej ciekawa, a wręcz trochę straszna, bo świat wygląda jak po apokalipsie.. słychać dziwne dzwięki.. jakieś krzyki.. wszędzie piach, brak żywej duszy, jedynie Bajka, dziewczynka i ktoś jeszce..

Drugi tom przygód Bajki i Wiktorii za mną i jestem bardzo zadowolona. To - podobnie jak tom pierwszy - ciepły, trochę wzruszający i pełen psiej miłości komiks dla dzieci, który z przyjemnością przeczytają również dorośli.
Tym razem trafiamy do OPUSZCZONEGO DOMU, w którym wszystko jest dziwnie znajome. Nasi bohaterowie odbywają swoistą podróż do przeszłości. Jest to, w odróżnieniu od jedynki, bardziej wspomnieniowa historia, która zabiera nas do źródeł problemu KOŃCA ŚWIATA i do opowieści o tym, jak to nasi bohaterowie radzili sobie przed ów apokalipsą.
Marcin Podolec ujął mnie podejściem do tematu katastrofy globalnej. Posłużył się wstrząsającymi wydarzeniami, by jednocześnie pokazać dziecku, że gdy ma się przy sobie "dobrą duszę", to każdą katastrofę można przetrwać.
Lubię kreskę autora, bo jest bardzo spójna, konsekwentna i prezentuje nią wiele szczegółów, wielką pomysłowość. Komiks jest prosty, ale jednocześnie głęboki, a relacja dziecka z psem tworzy niepowtarzalny, pełnej zaufania i bliskości klimat. Twórcy udało się skonstruować wiarygodne postaci, których wzajemna relacja jest wiarygodna.
To co mnie jeszcze zachwyca, to wydanie. BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA jest wydawana znakomicie. Uwielbiam okładki tych komiksów, jakość wydruku, twardą oprawę - S U P E R . Uważam, że warto sprezentować te książki dziecku.

opuszczony dom, a mieszkają w nim... wspomnienia
7/10
tom 2
seria BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Na kartach „Opuszczonego domu”, czyli drugiego tomu komiksowej serii „Bajka na końcu świata”, duet głównych bohaterek kontynuuje swoją wędrówkę po zniszczonym przez potężny kataklizm świecie. Marcin Podolec, który odpowiada za ten cykl, nie skąpi protagonistkom komplikacji, acz zarazem nie odbiera nadziei na osiągnięcie upragnionego celu, jakim jest odnalezienie rodziców jednej z nich. Co więcej, delikatnie uchyla też przed czytelnikami rąbka tajemnicy w kwestii pewnych wydarzeń z przeszłości. (...)

Kto dobrze wspomina pierwszą część „Bajki na końcu świata”, nie będzie żałować sięgnięcia po jej następczynię ani nie straci ochoty na dalsze zapoznawanie się z cyklem, tym bardziej że pan Podolec ma jeszcze wiele kart do odkrycia, jeśli chodzi o wykreowane realia.

Opinia jest fragmentem recenzji, dostępnej w całości na moim blogu:

Druga część komiksu jest dla nas zaskoczeniem. Z jednej strony opowiada, w jaki sposób Wiktoria została sama w postapokaliptycznym świecie, ale nadal możemy sami wytłumaczyć sobie, dlaczego tak się stało. Nie wszystko zostało wyjaśnione, np. czym był ten blask, który rozdzielił Wiktorię od ojca? Dziecięca wyobraźnia podsuwa niesamowite odpowiedzi... To znaczy, my dorośli mamy pięć odpowiedzi na to, ale dla dziecka to nowa przestrzeń w świecie wyobraźni.

Komiks czytałam z zapartym tchem, a mój sześcioletni zaraz syn tak wszedł mocno w tę historię, że chce natychmiast kupienia dalszych części sagi. Jest to chyba najlepsze, co może przeczytać pan Podolec o swojej książce.

Po pierwszej części nie straciła swojego ciepła i pozostała po prostu urocza. W trakcie czytania możemy odczuć smutek/współczucie, nadzieję i wzruszenie (zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, do czyjego domu prawdopodobnie trafiła). Wszystko to, aby na końcu odzyskać pozytywne nastawienie i wyruszyć w dalszą podróż.

Bajka jest sukcesem, dlatego trafia na międzynarodowe rynki. Bez wątpienia jest to historia unikatowa, bo nigdzie nie ma książki postapo o dziecku dla dzieci. My, czytelnicy, chcemy jeszcze dziesiątek tomów i mam nadzieję, że Pan Marcin ma już gotowy plan na kolejne lata. Życzę, żeby nie zabrakło czytelników. My zostaniemy wiernymi do końca!

Kto nie ma, musi mieć koniecznie!

1996
1993

Nic się nie zmieniło w porównaniu z tomem pierwszym. Weronika wraz ze swoim psem Bajką, nadal poszukują zaginionych rodziców dziewczynki. Wędrują przez opuszczony przez ludzi świat, który stał się jedną wielką pustynią. Wydawać by się mogło, że to strasznie dołujący klimat i zupełnie nie nadaje się na komiks dla dzieci. Tymczasem przyjaźń jaka łączy dziewczynkę i psa, ich wzajemne relacje budują poczucie bezpieczeństwa. Ich przygody więcej mają z tajemnicy i magii niż przerażenia. Polecam.

Równie dobre, co 1 tom; tutaj bardzo intrygujące i udane retrospekcje!

Równie dobre, co 1 tom; tutaj bardzo intrygujące i udane retrospekcje!

Epizod ze schroniskiem... i wiadomo, że mnie biorą całą!

Epizod ze schroniskiem... i wiadomo, że mnie biorą całą!

Przyjemna lektura dla małych i dużych, ilustracje bogate w szczegóły, ciekawe zwroty akcji- warto 😉

Pełna przygód i emocji opowieść o przyjaźni.

Pełna przygód i emocji opowieść o przyjaźni.

Dodaj cytat z książki Bajka na końcu świata 2. Opuszczony dom