The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness

Okładka książki The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness Morgan Housel
Morgan Housel Wydawnictwo: Harriman House biznes, finanse
2020-09-08
0857197681
finanse osobiste Inwestowanie

[chętnie dałbym więcej gwiazdek, ale polskie tłumaczenie to katastrofa]

To byłaby całkiem niezła książka do polecenia na początek dla kogoś, kto zaczyna interesować się inwestowaniem. Nie wie jeszcze zbyt wiele, a przede wszystkim nie wie ile pułapek go czeka, ale rzucenie go na głęboką wodę na początek i polecenie choćby Pułapek myślenia (Daniel Kahneman) nie miałoby sensu. Morgan Housel w Psychologii pieniędzy zgrabnie i szybko stara się pokazać, co jest kluczowe w patrzeniu na pieniądze, inwestowanie. Przytacza anegdotki, przykłady, sypie metaforami. Nie zawsze są trafne, często są mocno uproszczone, ale taka czasem rola tego rodzaju literatury. Ma dopiero zachęcić do sięgnięcia głębiej. Ważne, że na początku przygody z pieniądzem, pojawia się jakiś sceptyk, który mówi – myślisz, że to proste. No przykro mi. Bardzo się mylisz.
[...]
całość:

[chętnie dałbym więcej gwiazdek, ale polskie tłumaczenie to katastrofa]

Autor od początku książki odrzuca to co najbardziej kojarzy się z pieniędzmi i finansami, czyli liczby. Skupia się natomiast na elementach miękkich, które bardzo ogólnie można nazwać psychologią. Dodatkowo udowadnia, że element ten nie jest mniej ważny, a może nawet jest ważniejszy w inwestowaniu i ogólnym obchodzeniu się z finansami. Podczas czytania książki zaznajamiamy się z wieloma historiami i przykładami, dzięki temu książkę czyta się z przyjemnością. Książka jest wciągająca, a jednocześnie ma dużo wartości, którą możemy wykorzystać podczas podejmowania decyzji finansowych. Język pisania jest podstawowy, nikt nie będzie miał problemów ze zrozumieniem przekazywanych treści. Nie oznacza to jednak spadku wartości tychże treści. Bardzo podobało mi się to, że autor nie daje konkretnych recept i rad, a raczej podkreśla indywidualność i inność każdej osoby. Więc daje on nam wiedzę, ale nie mówi jak jej używać. Tłumaczy, że każda sytuacja jest inna i każdy powinien dostosować strategię finansową do siebie. Dzięki jednemu rozdziałowi zmieniłem nawet przekonanie, które było ze mną dość długo. Zawsze zgadzałem się z cytatem: "historia się nie powtarza, ona się rymuje". Jednak po przeczytaniu jednego z rozdziałów, zmieniłem nieco swój pogląd na patrzenie i porównywanie historii z obecną sytuacją. Autor użył dobrej argumentacji, która do mnie trafiła. Podsumowując, książkę polecam zarówno doświadczonym inwestorom, jak i osobą zaczynającym swoją finansową przygodę :)

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Właśnie skończyłem czytać. Wrażenia? Hm... pierwszy raz aż tak bardzo nie mam zdania. Z jednej strony przyjemnie się czyta, dużo ciekawych przykładów z historii firm/przedsiębiorców i nie tylko, a z drugiej strony - nic nie wniosła do mojego życia. Jeśli ktoś traktuje pieniądze zdroworozsądkowo (zarabiam, wydaję, oszczędzam, inwestuję z głową),to raczej zwykła książka do przeczytania jako ciekawostka. Z pewnością poleciłbym ją wszystkim osobom, które wydają pieniądze na prawo i lewo (nawet jeśli mają ich dużo) oraz planującym inwestowanie lub zakładanie firmy. Podobało mi się przytoczenie błędów wielkich biznesmenów - to może również dać do myślenia. Książkę oceniam jako dobrą.

Rzeczy o których niby każdy wie, ale warto je sobie odswieżyć.

Rzeczy o których niby każdy wie, ale warto je sobie odswieżyć.

• Audiobooki
  • Finanse

Morgan Housel Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Zobacz więcej