Okładka książki Fizyka rzeczy niemożliwych. Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie Michio Kaku
Michio Kaku Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Physics of the Impossible. A Scientific Exploration into the World of Phasers, Force Fields, Teleportation and Time Travel
Prószyński i S-ka
2011-01-20
2011-01-20
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
nauki ścisłe fizyka fazery pola siłowe teleportacja podróże w czasie

swietna! niestety w tego typu tematyce ksiazka musi byc aktualizowana dosc czesto. Pomimo tego goraco polecam.

Prosto o rzeczach skomplikowanych.
Rewelacja
Książka z 2008 roku więc obecnie mozemu niektóre prognozy teoretyczne zweryfikować

Prosto o rzeczach skomplikowanych.
Rewelacja

Miejscami trudna w czytaniu (ze względu na naukowe słownictwo),ale sama tematyka książki była tym, co bardzo chciałam przeczytać i uważam, że dla wielbicieli science fiction będzie fascynująca. Nie kojarzę drugiej takiej książki, a chciałabym poznać więcej rozwiązań, które przewiduje nauka. Zaletą książki jest to, że jeśli ktoś chce mieć podane na tacy odpowiedzi z zakresu "da się/nie da się tego zrobić", to tutaj może otrzymać odpowiedzi wprost. Sama dobrze wiem, że przy szukaniu materiałów samodzielnie, bez odpowiedniego wykształcenia takie poszukiwania często prowadzą do błędnych założeń i omijają bardzo ważne kwestie. Dlatego bardzo polecam, warto przebrnąć przez "naukowy bełkot".

Ciekawa, ale jeśli siedzi się więcej w tematyce popularnonaukowej, to uważam ją za zbędną. Raczej skupia się na przekazaniu ogółu niż mówienia czegoś nowego o rzeczach już znanych.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony porusza ona fascynujące zagadnienia z pogranicza nauki i fikcji, czym z pewnością zachwyci każdego miłośnika fizyki.
Niektóre tematy były jednak trudne do zrozumienia, przez co odnosiłem wrażenie, że czytam jakiś pseudonaukowy bełkot. Zdaję sobie jednak sprawę, że wynika to z mojej niewiedzy, a nie z winy autora, ale i tak sprawiło to, że z książką walczyłem dość długo.
Frustruje też brak uaktualnienia pewnych zagadnień albo chociaż sensownych przepisów. Ciężko się czyta o roku 2010 jako o przyszłości.

Fascynująca.

Fascynująca.

Wybitna pozycja dla każdego entuzjasty fizyki jak i fana dzieł sci-fiction. W książce znajdziemy zarówno tematy pokroju stworzenia miecza świetlnego jak i telepatii. Każdy rozdział kryje masę ciekawostek. Jednak z uwagi na datę wydania książki, część z teoretycznych zagadnień fizycznych jest nie uaktualniona.

Pozycja niepozbawiona wad, chyba największą z nich jest brak jakiejkolwiek aktualizacji; znaczną większość rozdziałów można by uzupełnić, masę informacji zweryfikować. Szkoda, że autor nie zdecydował się na taki krok, bo od 2008 roku wiele się zmieniło.

Nie da się nie zauważyć, że Michio Kaku chętnie tu spekuluje i fantazjuje, ale robi to z poziomu naukowego autorytetu, a to ma swoje konsekwencje – fantastyczne technologie ujęte są w karby praw fizycznych i technicznego realizmu. Książka omawia wiele ciekawych zagadnień; fazery, pola siłowe czy podróże w czasie są tu tylko pretekstem do zapoznania się z naukowymi teoriami, historią fizyki i technologią, która dopiero zaczyna się rozwijać.

Tyle jest w tej książce spekulacji, które opierają się na innych spekulacjach, że czytanie o tm "Czy jeśli tunele czasoprzestrzenne istnieją, to powracając do przeszłości możemy zobaczyć tachiony poruszające się szybciej od światła", albo "Obecnie nie ma chyba wątpliwości, że dzięki czarnym dziurom możliwe jest przenoszenie się w czasie". - to jest taki poziom spekulacji, że właściwie trzeba by to nazwać pierdoletami.

Niektóre fragmenty tej książki mnie jednak zaciekawiły, więc przeskakiwałem sobie między rozdziałami. Często (nazbyt często) przeskakując fragmenty tych spekulatywnych rozważań o tym, czy możliwe jest to co byłoby możliwe, gdyby możliwe było to, co teraz wydaje się niemożliwe".

Jeszcze innym minusem tej książki jest to, że się bardzo zestarzała. Rok 2020 występuje na jej łamach tak często jako jakiś rodzaj "przełomowego roku", po którym będzie możłiwe to... co już dzisiaj wiemy, że w ogóle nie ma miejsca, a nawet ludzie się tym nie interesują powszechnie, żę czytając tę książkę masz wrażenie jakby się w ekspresowym tempie starzała.

Tak więc może i nie jest nudna, ale po kilkudziesięciu stronach nużąca.

Od tematów bardziej przyziemnych i łatwych (1/3 książki) do tematów typowo fizycznych. Im dalej, tym gorzej się czyta. A znaleźć można w niej wywody na temat m.in.: pola magnetycznego, nanorurek, teorii kwantowej, silników i rakiet, ujemnej i ciemnej materii, tunelów czasoprzestrzennych, przestrzeni wielowymiarowych, teorii wszystkiego. Ci, którzy czytali wcześniej książki autorstwa M. Kaku - raczej się nie rozczarują. Dla pozostałych książka może być małym wyzwaniem.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Do kupienia

Michio Kaku Fizyka rzeczy niemożliwych. Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie Zobacz więcej