Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale

Okładka książki Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale Sebastian Pawlina
Okładka książki Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale
Sebastian Pawlina Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2021-07-28
2021-07-28
historia generał AK II wojna światowa Ścibor-Rylski

Okładka książki Okupowana Polska w liczbach Martyna Grądzka-Rejak, Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Sebastian Pawlina, Aleksandra Zaprutko-Janicka
Okupowana Pols... Martyna Grądzka-Rej...
Okładka książki Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kowalczyk, Piotr Kroll, Michael Morys-Twarowski, Sebastian Pawlina, Maciej A. Pieńkowski, Paweł Stachnik
Chwile przełom... Kamil Janicki, Dari...

Tytuł sugeruje dwie opowieści - pierwszą o generale Zbigniewie Ściborze - Rylskim, lotniku, żołnierzu AK, powstańcu warszawskim. Druga opowieść ma dotyczyć losów Polski od momentu odzyskania niepodległości; uzasadnia to choćby zbieżność dat - 1917 rok urodzenia Motyla i 1918 rok odzyskanie niepodległości.

Początki opowieści sięgają sielskiej scenerii ziemiańskiego dworu na dalekich peryferiach Kijowa, następnie rewolucja bolszewicka, powrót do wolnej Polski, pułk lotniczy, kampania wrześniowa, niewola, 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, powstanie warszawskie… poza tą bohaterską i patriotyczna kartą wyłania się z tej opowieści obraz człowieka, którego siłą sprawczą, zapewniającą mu przetrwanie w najtrudniejszych sytuacjach był optymizm i radość. Ta część jest fascynująca.
Podtytuł książki być może na wyrost - nie da się uniknąć opowieści o tej postaci bez opowieści o Polsce ostatnich stu lat, jednak obraz ten nie jest tak głęboki, jak można by oczekiwać. Skróty myślowe, uproszczenia, czy nawet własne zastrzeżenia autora, iż nie będzie poszerzał kontekstu pokazują, że ten wątek potraktowany jest dość pobieżnie. Z drugiej jednak strony kontekst jest wystarczający, by zrozumieć rolę, cele lub powody danych zachowań generała..

Autor skupia się w dużej mierze na okresie do zakończenia II wojny, to co dzieje się później, wraz z kontrowersjami politycznymi sprzed 10 lat jest tylko dość ogólnie sformułowane. Pamiętając tamte dyskusje i mając świadomość, że koncepcja książki jest wolą autora mimo wszystko czuję pewne rozczarowanie.

Te zarysowane wątki, zasygnalizowane konteksty, niedopełnienia budzące niedosyt można by potraktować również jako zaletę tej książki. Skłaniają do poszukiwań, pogłębienia tematu innymi tekstami.

Początki opowieści sięgają sielskiej scenerii ziemiańskiego dworu na...

Książka bardzo słaba. Sposób pisania autora dziwaczny i nie do przyjęcia. Właściwie cały czas jakieś domniemania, jakieś przypuszczenia. Trudno dobrnąć do końca tego dzieła. Jaki ogromny kontrast w porównaniu ze wspomnieniami generała J. Kirchmayera czy też profesora Gleichgewichta. Zdecydowanie odradzam.

Autor po raz kolejny wykazał się nie tylko ogromną wiedzą historyczną, ale również lekkim piórem oraz umiejętnością podejmowania trudnych tematów. Książkę czyta się jak powieść sensacyjną, chociaż to zasługa samego Generała :) dzięki tej biografii i plastycznym opisom przeniosłam się kilka dekad wstecz.

Porządna biografia wspaniałego, niebanalnego człowieka. Bez unikania trudnych tematów, bez stawiania na piedestale. Dobra robota.

Wyjątkowa w swej treści i formie biografia człowieka, który przeżył wiek z uśmiechem na twarzy. Przypadkiem nadany w konspiracji pseudonim określił na zawsze osobowość Generała.

Życiorys piękny, niezwykły, niesamowity. Za życie człowieka, któremu w jego młodości przyszło żyć w bardzo trudnych i nieludzkich czasach.

Rok w okupacyjnej podróży powrotu do Warszawy z robót w Rzeszy.
Rok ciężkich osobistych doświadczeń i walk na Wołyniu.
Rok życia i istnienia w okupacyjnej Warszawie.
Powstanie Warszawskie, w którym brał aktywny udział, które przeżył i z którym związane jest prawie całe jego życie.

Generał, któremu w dniu ostatniej drogi nie towarzyszyły osoby rządzące w państwie. Zamiast szacunku okazując swą ignorancję. Bez rozwodzenia się szerzej nad tym aspektem.

Rok w okupacyjnej podróży powrotu do Warszawy z robót w...

• Przeczytane 2023
  • Kupione-2023
  • Reportaż/Biografia

Dodaj cytat z książki Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale