Jujutsu Kaisen tom 2

Waneko
2021-07-05
2021-07-05
Wojciech Gęszczak
przygoda szounen uczniowie/studenci/ japonia współczesność supermoce

Ten tom jest nawet lepszy od poprzedniego. Uwielbiam interakcje pierwszoklasistów, którzy są naprawdę świetnymi bohaterami. Po prostu kocham to trio.
Współczuję im, że już na dobry początek muszą trafić na takie trudne misje.
Ale przynajmniej się dzieje. I jest dość emocjonalnie.

Współczuję im, że już na dobry początek muszą trafić na takie trudne misje.
Ale przynajmniej się dzieje. I jest dość emocjonalnie.

Jujustu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jest to tytuł, który większość osób zna albo kojarzy.

A jakie są moje wrażenia po przeczytaniu dwóch tomów?

⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ *Nie bijcie*

-Ale jeśli mam być szczera, to trochę się rozczarowałam. Przez to, że jest teraz takie BUM na jujutsu oczekiwałam czegoś lepszego. Znaczy niby nie było aż tak źle, ale dobrze też nie. Póki co mam mieszane uczucia, co do tego tytułu. Pomimo tego nie skreślam całkowicie mangi.

•Co mi się nie podobało?
➖Typowi bohaterowie, którzy nie wyróżniają się na tle innych postaci
➖Akcja pędzi jak szalona przez co ciężko za wszystkim nadążyć
➖Motywacja bohaterów
➖Pomysł na to jak powstają klątwy, który jest mało oryginalny - nie dostajemy niczego nowego
➖No i coś co najbardziej mi przeszkadza: CZCIONKA - ale to już wina waneko. Nie wiem czy tylko ja tam mam, ale przez czcionkę ciężko mi się czyta mangę 🙄

•Co mi się podobało?
➕Kreska
➕Dynamiczne walki
➕Memiczne scenki, które nie gryzą się z całością
➕Nietypowy wygląd klątw

•Czy wy tez tak macie?
Wydaje wam się, że wszystko rozumiecie, ale później pojawia się notka od Gege, gdzie wszystko tłumaczy i nagle nic nie rozumiecie xD?

A jakie są moje wrażenia po przeczytaniu dwóch tomów?

⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ *Nie bijcie*

„Jujutsu Kaisen” to tytuł, który szybko stał się hitem za granicą. Dziś zapraszamy Was do lektury recenzji jego pierwszych tomów i zapewniamy, że Gege Akutami zaserwował czytelnikom kawał naprawdę dobrego shounena. Z resztą zachęcamy byście przekonali się o tym sami.

Yuuji Itadori to zwykły licealista, spędzający wolny czas odwiedzając chorego dziadka i uczęszczając do kółka badań paranormalnych, choć traktując to bardziej jako zabawę niż coś poważnego. Wszystko jednak zmienia się w dniu, gdy jego przyjaciółka przełamuje pieczęć przeklętego przedmiotu, który był ukryty na terenie szkoły – stanowi to początek horroru, w którego sam środek zostanie wrzucony nasz bohater. By uratować swych przyjaciół zjada on (dosłownie!) przeklęty przedmiot, którym był jeden z palców Sukuny – potężnego bytu-klątwy. Od tej pory Yuuji staje się jego nosicielem, co stanowi obosieczny miecz – z jednej strony chłopak zyskuje niesamowitą siłę, z drugiej nieustannie walczy o kontrolę nad własnym ciałem. By nauczyć się walczyć z klątwami i ostatecznie zniszczyć Sukunę, chłopak staje się członkiem Technikum Jujutsu w Kioto walczącym z klątwami – a to dopiero początek jego przygody!

,,Jujutsu Kaisen’’ oferuje elementy, którymi cechuje się większość shounenów – mamy tutaj grupę młodych bohaterów – licealistów, dysponujących niezwykłymi mocami, głównego bohatera, który zostaje wyrwany ze swojego zwyczajnego życia i wrzucony w wir przygody, emocjonujące walki, potężnych przeciwników, demony, niezwykłe bronie i techniki oraz organizacje walczące ze złem – standardowe elementy spotykane w większości tego typu tytułów. Skoro jest tak standardowo nachodzi czytelnika pytanie, czy w ogóle warto się tym tytułem zainteresować? Moja odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Bowiem, choć można by zarzucić iż ,,Jujutsu Kaisen’’ brakuje oryginalności, to bynajmniej nie stanowi to wady. Autor bowiem w naprawdę umiejętny sposób wykorzystuje te elementy tworząc historię od której nie sposób się oderwać i która stanowi kawał świetnej rozrywki. A wszystko to doprawione zostało okrawającym o horror klimatem. Dlatego z czystym sumieniem polecam Wam zarówno mangę jak i anime – i jedno i drugie stanowią pozycje, które czyta się i ogląda z prawdziwą przyjemnością.

Polskie wydanie charakteryzuje się standardowym formatem i obwolutą pod którą warto zajrzeć. W środku nie znajdziemy kolorowych stron, za to na końcu każdego tomiku znajdziemy krótkie dodatki przygotowane przez autora. Sama kreska jest dość ciekawa – czasami wydaje się nieco uproszczona, ale nie odbiera jej to uroku. Walki są dynamiczne, nie brakuje też sporej dawki okropności i brutalności, która przyczynia się do oprawienia całości w klimaty horroru. Co ciekawe, autor świetnie radzi sobie zarówno z wywoływaniem ciarek w trakcie lektury, jak i rysowaniem wstawek o charakterze humorystycznym, a wszystko to zostaje wymieszane w idealnych proporcjach czyniąc lekturę lekką i przyjemną.

Jeżeli rozglądacie się za dobrym shounenem, nie musicie dłużej szukać – ,,Jujutsu Kaisen’’ stanowi bowiem świetny wybór. To tytuł który zapewnia kawał pierwszorzędnej rozrywki, masę akcji, nieco humoru, bohaterów którzy szybko zyskują sympatię czytelnika i których losy śledzi się z przyjemnością. Co tu dużo mówić, z klasycznych elementów charakterystycznych dla gatunku, autor stworzył historię, na której ciąg dalszy czeka się z niecierpliwością. Polecam i czekam na kolejne tomy!

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

W obliczu nieuniknionej śmierci większość osób spanikowałaby, prawdopodobnie zaczęła użalać się nad sobą i rozpaczać. Zupełnie inną postawę przyjął Yuuji Itadori. Zainfekowany przez potężną klątwę, może pozbyć się jej tylko w jeden sposób – przez swoją śmierć. Na szczęście ten wyrok udało się odroczyć, bohater zyskał nowych przyjaciół, mentora i cel w życiu. Ostatnio popadł jednak w tarapaty, a teraz, wraz z premierą drugiego tomu „Jujutsu Kaisen” dowiadujemy się czy zdołał się z nich wykaraskać.

Nowy rozdział mangi rozpoczynamy od kontynuacji pojedynku głównego bohatera z potężnym demonem. By mieć choć cień szansy na wygraną Yuuji postanowił oddać kontrolę nad swoim ciałem przebywającemu wewnątrz jego ciała Sukunie. Nie przemyślał jednak do końca swojej decyzji. Sukuna nie ma bowiem zamiaru grzecznie słuchać się swojego gospodarza.

Autor już na wstępie zrzuca na nas wielką niespodziankę. W końcu kto spodziewałby się, że po dziesięciu rozdziałach główny bohater będzie… martwy! Oczywiście, większość czytelników czuje pismo nosem i przeczuwa, że Itadori jakimś sposobem wróci do życia. Tylko jak do tego dojdzie? I kiedy? Te informacje poznajemy, oddając się dalszej lekturze drugiego tomu.

Gege Akutami skupia się na określonej liczbie postaci. Nie zarzuca nas zbyt dużą ilością bohaterów czy złoczyńców, a na spokojnie przybliża nam osoby, które zdążyliśmy poznać w pierwszym rozdziale „Jujutsu Kaisen”. Autor uchyla nam rąbka przeszłości Fushiguro, dzięki czemu widzimy co lub kto motywuje go do rozwijania się w jujutsu. Na pierwszy plan wysuwa się również Satoru, którego mentorskie wygibasy mamy okazję obserwować w dalszej części mangi. Pojawiają się także tajemnicze figury, możliwe że główni antagoniści tego tytułu.

Jest naprawdę ciekawie i wciągająco. Bardzo podoba mi się fakt, że postacie głównych bohaterów zostały narysowane w sposób zdawkowy. W zasadzie nie potrzeba zbyt wielu środków by przenieść ich wizerunki na papier. Wszechobecna czerń często kontrastuje z ich cnotliwymi pobudkami, a także z pełnymi szczegółów sylwetkami antagonistów. Jest na kim zawiesić oko, a w tym tomie w szczególności jest to wulkaniczny demon Jougo. Do tego dochodzi jeszcze „uroczo-obleśna”, jak to ujął sam Yuuji, powłoka w formie miśka, a największą niespodzianką, po której będziecie zbierać szczękę z podłogi jest zdjęcie przez Satoru opaski. Miałem nadzieję, że dojdzie do tego później, ale sam sposób w jaki się to wydarzyło rekompensuje mi utracone marzenie.

Drugi tom „Jujutsu Kaisen” ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Lepiej poznajemy relację Yuujiego z Sukuną, relacje między zaklinaczami, a także większy obraz świata klątw i zaklinaczy. Styl autora jest dynamiczny i przyciąga czytelnika. Dodatkowo, między rozdziałami znajdują się opisy postaci, czy wyjaśnienia dotyczące niektórych technik walki, dzięki czemu tajniki jujutsu są dla nas w pełni zrozumiałe. Muszę również przyznać, że jak na tytuł z gatunku shounen manga jest momentami naprawdę krwawa i brutalna przez co wyróżnia się na tle wielu swoich konkurentów i co czyni ją wartą przeczytania.

2014

Otwarcie drugiego tomiku jest naprawdę „widowiskowe” i niesłychanie dynamiczne. Po takim intensywnym wstępie autor postanawia znacząco zwolnić tempo opowiadanej historii, aby móc lepiej i głębiej zaprezentować odbiorcy niektóre tajemnice wykreowanego przez siebie świata. Ważną rolę w historii odgrywa tutaj Satoru Gojo będący dość ciekawą postacią. Na kolejnych stronach mangi mamy okazję widzieć rozwijające się jego „relacje” z Itadorim, którego postanawia szkolić (w dość zaskakujący sposób). Równolegle do tego wątku, twórca pokazuje szkolenie i rozwój innych pierwszaków, oraz pewnych antagonistów, których knowania mają zaburzyć kruchą równowagę świata i ostatecznie prowadzić do poważnego zagrożenia dla ludzi. Ich głównych celem jest wspomniany Gojo, którego jednak wróg bardzo mocno nie docenia. Dla czytelnika oznacza to kolejny raz mocno widowiskową końcówkę, która ma zachęcić go do sięgnięcia po kolejne części serii.

Dość ciekawie została tutaj również zaprezentowana koegzystencja Yuji Itadori i Sukuny. Są oni na siebie skazani i tak naprawdę, żaden z nich nie potrafi teraz funkcjonować samemu. Toczona tutaj przez nich dyskusja i pewne „tajemnicze” ustalenia, na pewno będą mieć ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia. Na razie jednak dla czytelnika zawarta pomiędzy nimi „umowa” jest jedną wielką tajemnicą.

Nic nie zmienia się, jeśli chodzi o warstwę wizualną mangi. Nadal mamy tutaj do czynienia z dość prostymi, momentami mocno surowymi rysunkami, które jednak dość dobrze dopasowują się do widowiskowej strony historii. Jedynym małym mankamentem, do którego można się przyczepić, to próba artysty w kilku kadrach zbyt „bogatego” przedstawienia akcji, co kończy się pewnymi trudnościami z dostrzeżeniem szczegółów.

Cała recenzja na:

NASTOLATKI KONTRA ZŁO

„Chainsawman” to jeden z tych niepozornych shounenów grozy, który całkowicie mnie kupił i urzekł, choć na pierwszy rzut oka wydaje się niemal idiotyczny. „Jujutsu Kaisen” bardzo mocno mi go przypomina: i tematyką, i wykonaniem. Owszem, to przygody „Człowieka Piły Mechanicznej” są tymi lepszymi, ale i tak niniejszy tytuł jest całkiem udany i wart poznania, jeśli lubicie takie właśnie klimaty na stylu szkolnego życia, horroru i bitewniaka.

Walka licealistów ze złem trwa!
Tym razem Itadori i reszta jego kolegów z tokijskiego Technikum Jujutsu, muszą stawić czoła… Przeklętemu Łonu, które pojawia się w zakładzie poprawczym dla nieletnich. Ocalić trzeba znajdujące się tam osoby, ale szybko okazuje się, że wróg przemienia się w ducha rangi specjalnej. A z atakami kogoś takiego nasi bohaterowie mogą nie mieć szans. Tu nie obędzie się bez oddania ciała Sukunie, by pokonał przeciwnika, ale czy to wystarczy?

NASTOLATKI KONTRA ZŁO

Drugi tom jest ciut lepszy od tomu pierwszego. Akcja dzieje się tu cały czas, panele cieszą oko, poznajemy kolejnych bohaterów. Ciężko oceniać kolejne tomy mangi gdy ta cały czas się rozwija ale mi się bardzo podobało. Co do wydania nie mam żadnych zastrzeżeń, wydawnictwo zrobiło dobrą robotę.

Manga znacznie lepsza od poprzedniej części. Wszystko dzieję się tu już o wiele spokojniej, a mimo to nie ma gdzie się zanudzić. Wszystko ma tu większy skład i jest tłumaczone, dlatego nie panuje tu tak wielki chaos i nieogarnięcie jak w tomie 1. Akcja dopiero się rozkręca, a mimo to każdy panel dostarcza dużo emocji, które coraz mocniej się nawarstwiają, by w końcu "wybuchnąć" w następnych tomach.
Główny antagonista serii wydaję się jak na razie jedną z najciekawszych postaci, bo nie działa on szablonowo i często zaskakuje.
Podsumowując, manga znacznie lepsza od pierwszego tomu i jeśli dalej taki poziom będzie trzymany, to może być to jedna z najlepszych serii.

• Manga
  • Mangi