Wszystkie nasze sekrety

Okładka książki Wszystkie nasze sekrety Martyna Szubert
Okładka książki Wszystkie nasze sekrety
Martyna Szubert Wydawnictwo: Wydawnictwo Młodzieżówka Cykl: Sekrety i kłamstwa (Martyna Szubert) (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Sekrety i kłamstwa (Martyna Szubert) (tom 1)
Wszystkie nasze sekrety
Wydawnictwo Młodzieżówka
2021-06-23
2021-06-23
debiut literacki literatura polska

Fajna młodzieżówka, bez jakiś toksycznych relacji zdecydowanie dla młodszych czytelników niż ja. Ale nawet miło wspominam choć za drugi tom się nie zabiorę.

Ogólnie książka spoko. Jak na literaturę dla młodzieży uważam, że jest całkiem dobra. Miłość, kłótnie, rozterki. Jest ok

Elisabeth jest zwyczajną dziewczyną, która unika kłopotów, ma zaplanowane cele na najbliższą przyszłość, a jej życie wydaje się nudne. Tak też ją samą określił Archer - chłopak stanowiący totalne przeciwieństwo Beth, zaliczający się do elity syn dyrektora szkoły. Przypadkowe zdarzenie sprawia, że Archer celowo niszczy coś, co było szansą dla Elisabeth na wymarzoną przyszłość. Chłopak obiecuje naprawić wyrządzoną szkodę pod jednym warunkiem - Beth ma udawać jego dziewczynę, by dać Archerowi przed jego rodzicami alibi kiedy ten imprezuje w piątkowe wieczory. Zawarty układ początkowo działa jak należy, ale Beth szybko orientuje się, że chłopak kłamie. W dodatku sama zaczyna gubić się we własnych kłamstwach. Z kim Archer naprawdę się spotyka i co wyniknie z układu między nim a Beth?

Książkę śmiało można zaliczyć do nurtu young adult, tak popularnego w ostatnim czasie wśród nastolatek. I choć sama już nastolatką nie jestem, również lubię historie przedstawione w tym nurcie. Mamy tu typową dla gatunku relację między dwójką nastolatków, którzy początkowo nie pałają do siebie sympatią, lecz z czasem zaczyna się to zmieniać. Archer daje się poznać jako arogancki, bezczelny kretyn, który uprzykrza życie Beth, ale w trakcie fabuły odkrywa również swoją inną stronę a na jaw wychodzą jego sekrety, co rzuca nowe światło na postać chłopaka i jego zagmatwane życie. Zaś Elisabeth nazwana przez Archera "nudną" pokazuje, że wcale taka nie jest i mimo wszystko nie zawsze udaje jej się uniknąć kłopotów. Sporo ukrywa głównie przed swoją najlepszą przyjaciółką Ciri, ale także przed Archerem. Przez swoje zachowanie i tajemnice sprowadza na siebie ogromne niebezpieczeństwo. W niczym nie pomaga również fakt, że ojciec Beth siedzi w więzieniu.

Historia napisana przez Martynę Szubert jest rewelacyjna w swym gatunku. Dużo się w niej dzieje, czytelnik nie narzeka na nudę i brak emocji. Przewidywalność fabuły wynagradzają ciekawe wątki związane zwłaszcza z pobytem bohaterów na MSC. Historia jest tak poprowadzona, że choć brakuje jej oryginalności, to jednak ciężko jest się do tego doczepić, bo książkę czyta się naprawdę dobrze i bardzo szybko. Świetnie się w niej odnalazłam. Polecam nie tylko nastolatkom!

"(...)Opis powieści sugeruje, że „Wszystkie nasze sekrety” to książka idealna dla fanów popularnej serii After. Czy to prawda? Nie do końca. Powiedziałabym wręcz, że to dwie skrajnie różne książki, bo pomimo swoich minusów, debiut Martyny Szubert nie promuje toksycznych treści ani nie ocieka ciągłymi kłótniami oraz rozpisanymi na dziesiątki stron scenami erotycznymi. Wzmianka, która najwidoczniej miała być dobrym PR’em w czasach kolejnych ekranizacji Wattpadowego hitu Anny Todd, według mnie zadziałała na niekorzyść i mijała się z prawdą.(...)"

Po całą recenzję zapraszamy na bloga: https://czarnonakreatywnym.blogspot.com

Elizabeth jest w liceum, lubi mieć wszystko z góry zaplanowane, dlatego też rozpisała sobie wakacje przed rozpoczęciem studiów. Niespodziewanie do jej życia wkracza Archer - arogancki syn dyrektora, który obraca się w towarzystwie szkolnej elity. Chłopak niszczy, to nad czym Beth ciężko pracowała, w zamian proponuje jej pewien układ. Elizabeth ma udawać dziewczyna Archera w trakcie spotkania z rodzicami, a chłopak zrobi wszystko, żeby wynagrodzić dziewczynie szkody. Czy Beth się zgodzi? Co skrywa Archer?

"Wszystkie nasze sekrety" jest debiutem autorki, który moim zdaniem został dobrze napisany. Książka to typowa młodzieżówka, opowiadająca o losach dwójki młodych ludzi, wkraczających w dorosłość. Został tutaj wprowadzony wątek hate - love, który bardzo lubię w książkach. Fabuła książki została ciekawie nakreślona i wyciągnęłam się w tą historię od pierwszych stron, ogromnie ciekawiło mnie jak potoczą się losy bohaterów. Historia bohaterów została przedstawiona z perspektywy Elizabeth, co sprawiło, że doskonale mogliśmy poznać myśli oraz emocje targające dziewczyną, która bardzo często kłamała w różnych sprawach i w pewnym momencie sama zaczęła się już gubić. Przyznaje, że zabrakło tutaj punktu widzenia Archera, myślę, że chociaż kilka rozdziałów z tego perspektywy wprowadziło by tutaj dużo świeżości i pozwoliłoby nam lepiej poznać chłopaka. Początkowa niechęć pomiędzy bohaterami stopniowo przeradza się w coś więcej, podobało mi się, relacja między Elizabeth i Archerem toczyła się swoim tempem, wszystko działo się naturalnie.
Zagłębiając się coraz bardziej w historię bohaterów dowiadujemy się, że oboje mają swoje sekrety, których woleliby nikomu nie wyjawiać, następuje kilka zwrotów akcji, których kompletnie się nie spodziewałam, a które nadały tej historii wyrazistości i sprawiły, że chciałam dalej czytać książkę. "Wszystkie nasze sekrety" to emocjonujący, ciekawy i dobrze napisany debiut, przy którym po prostu dobrze spędziłam czas. Na szczęście miałam pod ręką kontynuację cyklu, bo byłam ogromnie ciekawa jak potoczyły się dalsze losy bohaterów. Jeśli szukacie czegoś na odstresowanie, lubicie wątek hate - love i wiele tajemnic w tle, to myślę, że ta książka będzie idealna dla Was. Moja ocena to 7/10.

„Wszystkie nasze sekrety” to książka autorstwa Martyny Szubert, wydana przez Wydawnictwo Młodzieżówka. Jest to debiut, pierwszy tom cyklu „Sekrety i kłamstwa”.

Książka zaczyna się z przytupem. Dowiadujemy się sporo o głównej bohaterce - Elisabeth, o jej sposobie bycia, charakterze i planach na przyszłość. Dziewczyna jest poukładana, zawsze wszystko planuje i unika kłopotów. Pewnego dnia jednak, kiedy zależy jej na tym, aby wszystko szło po jej myśli... nic po jej myśli nie idzie.

Beth zależy na przyjęciu na Moonglass School Camp. Jest to dziesięciodniowy obóz letni - marzenie każdego, kto po liceum chciał dostać się na wymarzone studia. MSC to warsztaty, które otwierają każde drzwi, to warsztaty prowadzone przez uczonych ze sławnych uczelni, gwiazdy z niesamowitym doświadczeniem artystycznym i sportowcy. Jednak w tym roku zmienili zasady kwalifikacji i rywalizacja jest jeszcze większa.

Beth w dniu poprawy, od której zależy jej przyjęcie do MSC, nie może znaleźć miejsca parkingowego, później zadziera z Archerem - aroganckim, egoistycznym chłopakiem, który obraca się w towarzystwie szkolnej elity. Do tego jest synem dyrektora szkoły, więc z reguły należy mu się więcej, ma przywileje i robi, co chce. Chłopak zaczyna niszczyć wszystko, nad czym Beth ciężko pracowała. Czy może być gorzej? Pewnie.

Archer proponuje Beth układ. Ma ona udawać przed jego rodziną, że jest jego dziewczyną, a on naprawi szkody, które wyrządził. Dlaczego akurat ona? Bo jest nudna. I Archer mówi jej to wprost. Jest postrzegana jako wzorowa uczennica, nie imprezuje, ma wszystkie obecności na zajęciach pozalekcyjnych i jest „idealnie nudna”.

Jest to ciekawie poprowadzona relacja hate-love, która rozwija się na początku bardzo autentycznie. Oczywiście ze względu na to mamy wiele emocji, mnóstwo dram, przygód i problemów. Mamy też tajemnice, które skrywają bohaterowie. O samej Elisabeth mało kto cokolwiek wie. Jest skryta i unika większości osób w szkole, nie chcąc się wyróżniać. Jej największy sekret zna tylko jedna osoba – jej przyjaciółka Ciri.

Do tego Beth zaczyna okłamywać każdego, więc do tajemnic prywatnych, życiowych, dochodzą jeszcze te, które tworzy na poczekaniu i nie jest jej łatwo wybrnąć z sytuacji. Beth gubi się we własnych kłamstwach. Czy dziewczyna będzie w stanie przetrwać dwa tygodnie na MSC u boku swojej przyjaciółki, ciągle ją okłamując?

Autorka pokazuje, jak bardzo może nasze życie się zmienić, gdy zaginiemy w tym chaosie. Autorka porusza też wiele problemów, z którymi boryka się młodzież szkolna – chociażby z odwieczną konkurencją i funkcjonowaniem w szkole, w której elita na swoje przywileje, a także to, że każdy ma swój prywatny świat i nie powinniśmy nikogo oceniać po pozorach.

W książce dzieje się bardzo dużo i na początku książka bardzo wciąga, bo jest napisana przyjemnym językiem, jest lekka i chcemy wiedzieć, co wyniknie z relacji między Beth a Archerem. Później miałam wrażenie, że niektóre sytuacje były zdecydowanie podkolorowane, ale w sumie bez tego byłoby mniej ciekawie. Wiadomo, że skoro Archer jest synem dyrektora, to wszystko będzie uchodziło tej parze na sucho…

Jak dla mnie, książka jest wciągająca i przypadnie do gustu młodzieży. Ja za bardzo nie rozumiałam Beth, która ciągle okłamywała Ciri. W końcu to jej przyjaciółka. Byłoby jej o wiele łatwiej, gdyby od razu powiedziała jej wszystko. Rozumiem, że to mogło nie być łatwe, ale skoro przyjaciółka wspiera ją w naprawdę trudnej, rodzinnej sytuacji, to wspierałaby ją i przy mniejszych problemach. Tak samo etap eliminacji na MSC był dość dziwnie rozegrany. Rywalizacje w tych eliminacjach były opisane niemalże jak w Igrzyskach Śmierci lub Squid Game, a przecież chodziło tylko o punkty, a nie o faktyczną śmierć. Język, którym się posługuje autorka przy eliminacjach, powinien być mniej dramatyczny. Rozumiem, że to było ważne dla uczniów, ale bez przesady, ileż w tym było tej dramaturgii! Chociaż ostatnia eliminacja wypadła całkiem nieźle…

Ogólnie książka będzie kierowana dla osób, które lubią niewymagające lektury, dużo akcji i emocji między bohaterami. Spodoba się osobom, które lubią lekkie książki, motyw hate-love, zamęt w relacjach, odkrywanie tajemnic

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Młodzieżówka

Szukacie powieści Young Adult dla swoich nastolatek, w których hormony buzują niczym w ulu? Oto odpowiedź na Wasze potrzeby. Dla miłośniczek lekkich romansów, ale też dla tych, które marzą o księciu z bajki i romantycznych uniesieniach. Te książki będą dla nich odpowiednie. Idealnie wyważone, ale też nie infantylne czy mdłe. Oto co mam o nich do powiedzenia.

Beth to dziewczyna, która marzy o dostaniu się na studia. Uczy się więc pilnie, zalicza kolejne egzaminy i ambitnie dąży do celu. Archer natomiast, to chłopak pełen sprzeczności, kreujący się na łobuza, który oferuje dziewczynie pewien układ. Jak łatwo się domyślić, młodzież szybko zakochuje się w sobie i wokół nich i ich uczucia zaczynają dziać się rzeczy, kładące się cieniem na ich przyszłym życiu.

To bardzo ładna opowieść dla nastolatek, którą z przyjemnością przeczytają również i tzw. nastolatki plus. Dużo tu fajnych i mięsistych dialogów, mnóstwo relacji międzyludzkich, zależności występujących wśród młodzieży szkolnej i problemów z jakimi się borykają. Łatwo więc się z nimi utożsamiać, dopingować ich w codziennym życiu i wspierać w decyzjach jakie podejmują.

Warto zauważyć, że to nie tylko romans. I choć gra on tutaj pierwsze skrzypce, to jednak wokół niego dzieją się rzeczy szalenie ważne nie tylko dla młodych, ale także dla ich rodziców. Autorka porusza tu wiele problemów. Mówi o rozwodzie, zdradzie, braku zaufania i szczerości oraz konsekwencji, które się z tym wiążą.

Cieszę się, że Martyna Szubert skroiła tutaj historię nietuzinkową i ważną i uniknęła infantylnych treści, które tak często pojawiają się w tego typu powieściach. Polecam, drogie Panie! Warto przeczytać tę uroczą serię.

Beth to...

Cześć kochani macie już świąteczne porządki za sobą? Ja przyznam się szczerze, że święta do dla mnie jedyna motywacja do mycia okien więc dzisiaj zamierzam się za to zabrać.

„Jestem mądry, zabawny i dziewczyny wpadają do basenów na mój widok. - Mrugnął do mnie. - To chyba wszystkie cechy, jakie są wymagane w akademii super bohaterów”.

„Wszystkie nasze sekrety” autorstwa Martyny Szubert.

Jest to moim zdaniem świetny romans młodzieżowy i tak jak zapowiada, opis jest to idealna pozycja dla fenów serii „After”.

Nasza główna bohaterka Elisabeth jest grzeczną dziewczynką mocno skupioną na nauce. Los jednak stawia na jej drodze Archera niegrzecznego chłopca i zarazem syna dyrektora szkoły, który burzy jej poukładane życie, całkowicie w nim mieszając. Nagle jej przepełnione monotonnością dni stają się bardziej nieprzewidywalne, niekiedy niebezpieczne, ale i ekscytujące.

Mamy tutaj typowy motyw hate to love. Nasi bohaterowie więc stopniowo nawiązują relację. Nie jest ona nagła, a raczej bardziej oparta na ich wspólnych przeżyciach. Nie raz dojdzie, między nimi do nieciekawych sytuacji jednak to wszystko dodawało tylko nutkę pikanterii całej historii.

Pojawia się tutaj też wątek rodzica odsiadującego wyrok w więzieniu. Więc jak się pewnie domyślacie, przybliżone będą nieco uczucia bohaterki związane z całą ta sytuacja. Nie zabraknie także wątku nielegalnych walk w klatce, zdrady, czy rywalizacji szkolnej.

Także nie można zapomnieć o tytule książki -,,Wszystkie nasze sekrety", a cóż to są za sekrety? Powiem wam, że jest ich dużo i oczywiście z premedytacją wam ich nie wyjawię. Tytuł jednak moim zdaniem pasuję idealnie do tej pozycji.

Całość oceniam tak 7/10 i jest to w moim przypadku standardowa ocena bardzo dobrych romansów. Wyżej oceniam jedynie książki, które bardzo mocno na mnie wypłynęły emocjonalnie. Tutaj nie było jakoś dużo tych emocji, jednak jeśli chodzi, o poprowadzenie fabuły wszystko było rewelacyjne.

To jest po prostu świetna książka z dobra historią i nic więcej nie trzeba dodawać.

Polecam.

„Wszystkie nasze sekrety” autorstwa...

"(...) uważam, że jesteś idealnie nudna. W sam raz, by zostać moją dziewczyną."

💕Elisabeth to idealna uczennica, która unika kłopotów, za to uwielbia żyć według określonego planu. Niespodziewanie w jej idealnie ułożonym życiu pojawia się Archer - arogancki chłopak. W jeden dzień niszczy wszystko i proponuje dziewczynie układ: chce, by Beth udawała jego dziewczynę...
💕"Wszystkie nasze sekrety" to typowa, lekka młodzieżówka z nastoletnimi problemami i sekretami w tle. Motyw hate-love sprawdził się tutaj całkiem dobrze, jednak momentami fabuła bywała naiwna i jakoś mnie do końca nie zafascynowała 🙈. Są tutaj typowe schematy: ona- idealna uczennica, on-syn dyrektora 🥱😂... I można było to fajnie ugrać, ale w środku powieści coś poszło nie tak. Druga część przede mną, mam nadzieję, że będzie trochę lepiej ☺️.

We współpracy z Wydawnictwem Młodzieżówka

"(...) uważam, że jesteś idealnie nudna. W sam raz, by zostać moją dziewczyną."

Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem. Przechadzałam się po bibliotece, mój wzrok przykuł jej tytuł i wypożyczyłam ją, aby ''zabić czas'' w weekend. Później okazało się, że pochodzi ona z działu młodzieżowego (zatem nie spodziewałam się po niej ''głębszych'' treści ;) ). A jednak miło się zaskoczyłam. Książkę czytało mi się lekko i wciągnęła mnie jej fabuła. Z przyjemnością sięgnę więc po drugi tom.

• Romans
  • Serie
  • Dry

Dodaj cytat z książki Wszystkie nasze sekrety