Balladyna

Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Zielona Sowa
dramat romantyczny
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Arcydzieła Literatury Polskiej
dramat romantyczny

Pięknie napisana, ale raczej dla osób współczesnych autorowi. I patrząc z tej perspektywy to świetny sposób na poznanie literackich trendów epoki. Z perspektywy współczesnego czytelnika to raczej już taki relikt zamierzchłych czasów niż coś, co czyta się z zapartym tchem.

Połączenie mitologii, dramatów Moliera, fantastyki ludowej i dramatów Szekspira. Słowacki widocznie miał zamiłowanie do przeplatania wielu różnych stylów (co widać też w Kordianie). Całkiem nieźle mu to wyszło w Balladynie.

Co prawda daleko mu do Moliera, ale ta ironia przeplatająca się przez całą historię w postaci mitologicznej i romantycznej Goplany zakochanej w...

,,Balladyna" była moją lekturą w tym roku szkolnym. Muszę szczerze powiedzieć, że większość książek, nakazanych do czytania przez szkołę, mi się podobały, lecz ta opowieść kompletnie do mnie nie trafia. Klimat i świat w tym utworze podobały mi się. Chętnie przeczytałabym inną historie w tamtych czasach i świecie. Sama fabuła jest dosyć prosta i nieciekawa. Dwie...

Lekturka

Niby tylko lektura, a wracam do niej często. Bardzo często.

Trudno ocenia się klasykę. Bo na co zwrócić uwagę? Na własne upodobania, czy na wszystkie te wyznaczniki, które sprawiają, że utwór zyskuje rangę wybitnego? W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę doskonały, epokowy język, świetnie napisaną sytuację dramatyczną, bohaterów idealnych jak na ówczesne standardy. Tego wszystkiego nie da się nie docenić.
A moje osobiste zdanie,...

Jak na lekturę szkolną ta pozycja jest zadziwiająco miła i czyta się ją niesamowicie szybko i przyjemnie;)

Na półkach: , , , ,

Lektura z którą zapoznałam się w podstawówce, by powrócić do niej w gimnazjum i po niej na studiach. Za każdym razem miło spędziłam przy niej czas i uważam, że to jedna z najlżejszych lektur.

Goplana, nimfa czuwająca nad jeziorem Gopło, zakochuje się w wiejskim pijaku Grabcu. Ponieważ jednak Grabiec spotyka się z niejaką Balladyną, Goplana postanawia wydać dziewczynę za...

balladyna pierwszego dnia zabija własną siostrę.
drugiego dnia jedyne, co pozostaje po zbrodni, jest plama na jej czole. balladyna nie współczuje. balladyna zabija dalej.
to nie jest kolejna historia o miłości. to mistrzowski dramat w pięciu aktach autorstwa jednego z najsłynniejszych polskich autorów - słowackiego.
klasyk, którego nie da się pominąć. przyznam, że na...

Cudeńko

Dyskusje