Lewandowski. Jak wygrać marzenia

Wydawnictwo Pustynne Jeże
2021-05-12
2021-05-12
biografia sport Lewandowski Tuzimek

Przeczytana wersja to "Lewandowski wygrane marzenia" z 2016 r.

Przeczytana wersja to "Lewandowski wygrane marzenia" z 2016 r.

Daje do myślenia. Świetne rady dla dzieciaków i to pokazane na przykładzie mistrza Lewandowskiego. Jak ktoś się zastanawia co kupić na Dzień Dziecka, to jest gotowa podpowiedź.

„Jak wygrać marzenia”, zaktualizowane oraz wzbogacone wydanie popularnej książki Dariusza Tuzimka, dziennikarza sportowego, byłego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego”, dziś również autora wielu książek dla młodzieży o tematyce sportowej, głównie biografii tuzów piłkarskich aren, to przede wszystkim wyjątkowe spotkanie z naszym najlepszym aktualnie, a kto wie czy nie w historii w ogóle, piłkarzem – czyli samym Robertem Lewandowskim. Spotkanie szczególne, napisane językiem niemal koleżeńskim, ciepłym, opisującym swojego bohatera bez nadęcia i przesadnej gloryfikacji. Rzecz od chłopaka z sąsiedztwa dla ferajny z sąsiedztwa. A, że biografia skierowana do młodzieży rządzi się swoimi prawami, ma ona swój osobliwy styl i przede wszystkim przekaz. Kariera Lewandowskiego to nie tylko historia zawodnika, utalentowanego oraz w pełni oddanego swej pasji sportowca. To także poradnik, latarnia wskazująca drogę, którędy, jak, po co… i dlaczego. Skonstruowana w sposób wyważony, zabawny i ciekawy. Opowieść, którą snuje na łamach swojej rozprawy Dariusz Tuzimek ma szybkie tempo, jak mecz Borussii z Bayernem o Puchar Niemiec 2012, oraz lekki, niemal luźny, choć bez wątpienia treściwy charakter. Sam, będąc fanem futbolu, wie jak o nim pisać, doskonale zdaje sobie sprawę, że nie może uciekać się do akademickiej retoryki czy literackiej szarży. Tę książkę mają przeczytać dzieciaki w wieku od 9 do 14 lat, a nawet starsze, i poczuć się nie gorszymi od swojego idola. Więcej, powinni odebrać lekcję, że tak jak on mogą odnieść sukces, jeśli tylko będą tego chciały, ciężko pracowały i stosowały się do kilku uniwersalnych zasad. Bo „Jak wygrać marzenia” to w równym stopniu podróż przez życie Lewandowskiego, co przewodnik, edukacyjny drogowskaz, przyjazna wykładnia, jak walczyć o siebie, budować swoją siłę, jak i wartość.
Mądry, sprawnie napisany, do tego z wartościowym przekazem tekst. I jak na sportowego komentatora przystało nie stroniący od kilku zaskakujących anegdot, osobistych spostrzeżeń i charakterystycznych autorowi puent. Na koniec, „Jak wygrać marzenia” to nie tylko książka dla młodzieży. Ta praca generalnie wnosi swoją cegiełkę w tematyce dotyczącej kwestii rozwoju, wychowania i pracy młodego człowieka, a tym samym jest dla jego rodzica swoistym podaniem ręki w tym procesie. Warto o tym pamiętać i czytać ramię w ramię ze swoją latoroślą. Tuzimek z Lewandowskim uczą, ale nie pouczają, dają dobre rady, ale ich nie narzucają, nie smucą, za to ciepło i zręcznie bawią. I to jest to.

• Półeczka A
  • Biblioteka