Przejścia nie ma!

Okładka książki Przejścia nie ma! Bernardo P. Carvalho, Isabel Minhós Martins
Okładka książki Przejścia nie ma!
Bernardo P. CarvalhoIsabel Minhós Martins Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2017-11-15
32 min.
Tomasz Pindel

Okładka książki Wilczki Svenja Herrmann, Józef Wilkoń
Wilczki Svenja Herrmann, Jó...
Okładka książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Kefir w Kairze... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Dziwolągi Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio
Dziwolągi Cristóbal León, Cri...

Flamastrem o pokojowej rewolucji

Bezdyskusyjnie to jedna z najbardziej zaskakujących i nieoczywistych książek, jakie ostatnio wpadły mi w ręce. "Bezdyskusyjnie" - tak powiedziałby sam generał Alcazar, bohater książki "Przejścia nie ma". Jednak ten bohater bohaterski nie jest. Jest za to samozwańczym dyktatorem, który zadecydował w bardzo poważnej sprawie. Otóż prawa strona książki musi być zawsze pusta, aby w każdej chwili mógł zostać jej bohaterem. Postawił nawet wartownika na skraju lewej strony. Sam/a widzisz, że to nie żart.

Wartownik pilnuje, aby nikt nie przekroczył granicy prawej strony. Nie wzrusza go więc krzyczący starszy pan z laską, zdziwiony kosmita, który pilnie musi zadzwonić, ani kobieta w ciąży. Nie ustępuje rowerzystom, biegaczom, tańczącej parze. Nawet duch musi wstrzymać się ze straszeniem ludzi po prawej stronie.

Zdarzy się jednak pewna absurdalna sytuacja (jakby do tej pory było mało absurdu). Otóż mała czerwona piłeczka przeturla się na prawą stronę. Jednak nie może się tak bezwstydnie panoszyć po pustej stronie. Wartownik przepuszcza więc dwóch chłopców. I psa. Za nimi pobiegną biegacze, przemknie rodzina zielonych stworków, nawet więźniom uda się uciec. Wartownik kłania się każdemu z osobna. Zostaje bohaterem. Co na to generał? Może sobie jedynie pokrzyczeć ("A co to ma być? Bunt?!", Mówiłem: przejścia nie ma!"),bo okazuje się, że w jedności tkwi siła.

"Przejścia nie ma" to zawadiacki manifest, w którym tyrania i dyktatura zostają odarte z masek. W tej książce despotyzm został wyśmiany, ludzie go nie rozumieją, ich oczy są wielkie ze zdziwienia. Niektórzy oniemieli, inni zaś krzyczą - "Pan chyba oszalał!", "To nie jest tylko wasza historia", "Ta książka należy do wszystkich". Ostatecznie nawet koń generała zrzuci go ze swego grzbietu i pogalopuje na prawą stronę.

Dla mnie to książka idealna: mądry przekaz, zwięzła i sprytna forma, dowcip, bystrość. I bohaterowie, tak dynamicznie, ekspresyjnie i wariacko namalowani. Żaden nie jest anonimy, każdy ma imię i wielki, zazwyczaj, purpurowy nos. A na koniec pojawi się jeszcze jeden malutki bohater, Clara urodzi Vivę!

1933

Świetna!

I tak się zastanawiam: czy to książka tylko dla dzieci?
Dorośli zdecydowanie bardziej powinni ją przeczytać ;)

Świetna!

I tak się zastanawiam: czy to książka tylko dla dzieci?
Dorośli zdecydowanie bardziej powinni ją przeczytać ;)

Książka, w której całkiem realnie chce rządzić sobie butny generał? Dlaczego nie! Alcazar postanawia zostać bohaterem. W jaki sposób? A no, najłatwiejszy – chce pojawić się w książce, aby po prostu przejść do historii, kiedy tylko będzie chciał. Brzmi ciekawie? Jeśli chcecie przekonać się, dlaczego na rozkaz generała prawa strona zawsze ma być pusta, koniecznie sięgnijcie z dzieckiem do tej nieprawdopodobnie kreatywnie zrysowanej opowieści.

"Przejścia nie ma!" to książeczka krótka i niepozorna, ale absolutnie warta sięgnięcia po nią z uwagi na swoją oryginalność i niebanalnie przedstawioną opowieść, która dosłownie rozgrywa się na jej kartkach. Zachwyca w niej właściwie wszystko, począwszy od oprawy graficznej po morał z niej płynący. Wspaniałe ilustracji Bernardo P. Carvalho to przede wszystkim najlepsza zachęta dla dziecka do sięgnięcia po pierwsze w życiu książki – barwne, żywiołowe i pełne energii. Dla kilkuletniego czytelnika to doskonały bodziec, który przyciąga i angażuje w przedstawianą historię. Już sam tytuł wypisany kolorowymi pisakami, w sposób, którego nie powstydziłby się niejeden maluch, stanowi dla niego doskonałe zaproszenie do jej otworzenia – w końcu wygląda znajomo, przyciąga pewną swojskością i bliskością pierwszych prób z literkami.

Zamieszczone z kolei wewnątrz okładek rzędy bohaterów – kolorowych, różnorodnych i, co najważniejsze, nazwanych – to świetny pomysł na ćwiczenie pamięci i koncentracji u dziecka, które spoglądając na cechy charakterystyczne oglądanych postaci, musi zapamiętać ich imiona i umieć je opisać. Mamy więc duszka Buu, narysowanego surową kreską króliczka Luisa, astronautę Nelo, parę cyklistów Samuela i Pat, i wielu innych, arcyciekawych bohaterów.

Niezwykłym atutem "Przejścia nie ma!" jest niezbyt rozbudowana warstwa tekstowa ograniczająca się do kilkunastu jednozdaniowych haseł wypowiadanych przez bohaterów, dzięki czemu całość historii rozgrywa się, jak przystało na literaturę dziecięcą, na płaszczyźnie obrazkowej. Każde dwie strony to poszczególny fragment perypetii generała Alcazara, który pragnąc zapisać się na kartach historii, wydaje zaskakujący rozkaz. Fantastycznym pomysłem w tym zakresie było wykonanie ilustracji… flamastrami. Widać na nich każde pociągnięcie, co sprawia, że przypominają one dziecięce malunki, jeszcze bardziej przez to zbliżając się do możliwości poznawczych dziecka i pobudzając jego wyobraźnię.

"Przejścia nie ma!" to przede wszystkim świetna propozycja dla dzieciaków rozpoczynających swoją przygodę z książkami, tych starszych, które na niej uczyć będą się czytać i odczuwać satysfakcję z każdego samodzielnie przeczytanego zdania, a także rewelacyjnie obmyślona i w nie nadmiernie skomplikowany sposób zrealizowana, dowcipna historia o władzy i obywatelskim nieposłuszeństwie, o potędze solidarności i jednoczenia się we wspólnym celu rozwijająca wyobraźnię młodego czytelnika, do której z całą pewnością nie raz powróci. Ekspresyjne i wielce dynamiczne ilustracje w połączeniu ze stawianiem oporu autorytarnym zapędom jednostki to strzał w dziesiątkę!

[autor: Natalia Łupińska]

Manifest wolności zgromadzeń i praw obywatelskich! Odważnie i rozwichrzenie (a jednocześnie z zachowaniem ogromnej dyscypliny formalnej) !!!

Jak dla mnie książka doskonała: graficznie, tematycznie i 'ideologicznie' :-)

Jak dla mnie książka doskonała: graficznie, tematycznie i 'ideologicznie' :-)

Nie urzekłą mnie niczym, a to dość dziwne w przypadku książek wydawanych przez Dwie Siostry. Szkoda. Polecam prawie wszystko co mają w swojej księgarni, ale od tego bym jednak przechodziła daleko. Wspaniały pomysł, ale dla mnie to jednak w tym wypadku za mało. Cały tekst sprawdzić możecie na moim blogu, tam też inne propozycje fajnych książek dla dzieci (z tego jak i innych wydawnictw) http://ciutwiecej.pl/2018/08/ksiazka-przejscia-nie-ma/

• Dla dzieci i młodzieży
  • Grafika!
  • Książki
  • Picturebooks/Ilustracje
  • Praca
  • 2017

Dodaj cytat z książki Przejścia nie ma!