Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo

Okładka książki Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo Iris Kerin Orbuch, Amy Stein
Okładka książki Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo
Iris Kerin OrbuchAmy Stein Wydawnictwo: Marginesy zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Beating Endo: How to Reclaim Your Life from Endometriosis
Marginesy
2021-05-12
2021-05-12
Aleksandra Wolnicka

7⭐/10 [85/2k21]

"Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo" powstała w wyniku współpracy dwóch ekspertek: ginekolożki specjalizującej się w laparoskopowej chirurgii endometriozy oraz doktor fizjoterapii, będącej specjalistką w leczeniu bólu w obrębie miednicy. I choć książka dopasowana jest pod realia amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, to zawiera wszelkie niezbędne informacje o tej przewlekłej, podstępnej i jakże rozległej chorobie. Autorki zgodnie ze swoją wiedzą nabytą przez lata praktyki pokazują, że endometriza nie dotyka wyłącznie układu rozrodczego. Nie. Po zagnieżdżeniu się implantów endometrialnych w zasadzie w dowolnym miejscu ciała, endometrioza upośledza zazwyczaj również mięśnie dna miednicy (ogólnie mięśnie głębokie),dotykając również pęcherza moczowego (ZBP),przewodu pokarmowego (SiBO) czy wreszcie ośrodkowego układu nerwowego. Endometrioza wpływa również na kształt życia seksualnego (bolesne stosunki) czy układ mięśniowo - szkieletowy. Ta wieloaspektowa choroba wiąże się nieodłącznie z dyskomfortem psychicznym oraz niemalże permanentnym, pogłębiającym się przez lata bólem. Najczęściej diagnoza zostaje postawiona po kilkunastu latach, gdy w organizmie zostały poczynione znaczące szkody. Zanim będzie w ogóle można podejść do chirurgicznego usuwania ognisk endometrialnych potrzebne jest holistyczne podejście do ciała pacjentki. Oprócz fizjoterapii, urologicznego leczenia oraz wizyty u endogastrologa niezbędna jest zmiana diety, a także próby wyciszenia przebodźcowanego układu nerwowego, czego można dokonać m.in dzięki świadomemu oddychaniu oraz medytacji. Należy pamiętać, że endometrioza nie jest chorobą w pełni uleczalną i że trzeba z nią walczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie, co wymaga cierpliwości oraz samodyscypliny, jak i również sporych nakładów finansowych. Jest to kwestia przywrócenia kontroli oraz komfortu życia.

To rzetelne kompendium wiedzy, na które składa się 14 rozdziałów, z którym powinna zapoznać się większość kobiet - zarówno tych ze zdiagnozowaną endometriozą, jak i tych, które borykają się z niewytłumaczalnymi, przykrymi dolegliwościami w obrębie miednicy oraz podbrzusza. Doświadczenie autorek poparte jest wiedzą innych autorytetów specjalizujących się w rozpoznaniu endometriozy oraz walki z nią, zaś na samym końcu znajdziemy przypisy oraz dodatkowe źródła informacji, do których również warto zajrzeć.

instagram.com/mrs.daraya

7⭐/10 [85/2k21]

Obowiązkowa lektura dla endo kobietek!
Ważne jest przy tej chorobie aby ciagle poszerzać wiedze.

Obowiązkowa lektura dla endo kobietek!
Ważne jest przy tej chorobie aby ciagle poszerzać wiedze.

Bardzo ważna pozycja dla kobiet zmagających się z endometriozą i adenomiozą jak i lekarzy ginekologów, których zadaniem jest rozpoznanie choroby. Książka rozłożyła wszystkie aspekty choroby na czynniki pierwsze, to ważne bo endometrioza to choroba przewlekła, w zasadzie nieuleczalna a powodująca rozległe spustoszenie w organizmie kobiety. Autorki książki - ginekolog i fizjoterapeutka - stworzyły bardzo kompleksowy model radzenia sobie z chorobą, odwracania jej bolesnych skutków. Jest to książka amerykańska więc wszelkie dane, opisy procedur w służbie zdrowia opierają się na tamtejszym systemie, jednakże co do zasady samej profilaktyki i tego jakich aspektów dotyka sama choroba i jacy specjaliści powinni być zaangażowani w proces uzdrawiania - to bardzo dogłębna i niezwykle przydatna pozycja. Książka niezwykle istotna dla tych bezpośrednio zmagających się z chorobą jak i całych rodzin gdyż pozwala zrozumieć skalę bólu i cierpienia, i wskazuje jak postępować aby minimalizować jej objawy.

• Poradnik
  • Endometrioza
  • 2021 <3

Dodaj cytat z książki Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo