Myszka Miki: Kawa „Zombo”

Okładka książki Myszka Miki: Kawa „Zombo”
Régis Loisel Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Myszka Miki. Komiks komiksy
Magdalena Miśkiewicz
Magdalena Miśkiewicz

Okładka książki Parszywy drań #1 Régis Loisel, Olivier Pont
Ocena 8,2
Parszywy drań #1 Régis Loisel, Olivi...
Okładka książki Łowca Serge Le Tendre, Régis Loisel
Ocena 7,4
Łowca Serge Le Tendre, Ré...
Okładka książki Jajo Mroku Serge Le Tendre, Régis Loisel
Ocena 7,6
Jajo Mroku Serge Le Tendre, Ré...
Okładka książki Kryll David Etien, Serge Le Tendre, Régis Loisel
Ocena 6,8
Kryll David Etien, Serge ...

Okładka książki Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii Andrew MacLean, Mike Spicer
Ocena 7,2
Head Lopper & ... Andrew MacLean, Mik...
Okładka książki Top 10 Gene Ha, Alan Moore
Ocena 8,2
Top 10 Gene Ha, Alan Moore...
Okładka książki Jezioro ognia Nathan Fairbairn, Matt Smith
Ocena 6,6
Jezioro ognia Nathan Fairbairn, M...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Zgadzam się z kilkoma przedmówcami: ten komiks jest dla nikogo. Dla dorosłego czytelnika historia bywa nudna, chaotyczna, momentami wręcz infantylna. Dla dziecka jest za dużo przemocy, wręcz ocierającej realizm i bezsens. Klimat całości jest ciężki, dla młodszego będzie niezrozumiały (kryzys gospodarczy, wymuszenia, szantaże, niewolnictwo). Do tego wszystkie postacie sią apatyczne, nawet Myszka Miki potrafi być zwykłym skurwielem, a Minnie i Klarabella to hipokrytki, manipulatorki (wykorzystują do niewolniczej pracy Goofiego, który wygląda jak na przepustce z Choroszczy) i generalnie podłe sucze. O antagonistach nawet nie wspomnę, bo to już kompletni socjopaci. I bym to zaakceptował, gdyby fabuła nie była taka dziecinna i chaotyczna.
Mimo wszystko nie jest to zły komiks, bowiem nadrabia wizualnie. Ilustracje są piękne oraz dynamiczne, jakby wycięte wprost z kinowej animacji. Coś niesamowitego. I to niecodzienne w poprzek wydanie w twardej oprawie. Takie małe arcydzieło, lecz do oglądanie, niekoniecznie do czytania. Polecam wyłącznie tym, dla których rysunki to najważniejszy aspekt komiksu - nie zawiedziecie się. Reszta z czystym sumieniem może sobie odpuścić ten album.

Myszka Miki bez szału, fanką nie jestem. Komiks kupiłam ze względu na rysunki i wydanie, a te są rewelacyjne! Świetny papier, kreska i kolory znakomite. Dla fanów Loisela.

Pamiętam, że gdy byłem dzieckiem zaklinałem się, ze zawsze będę z pasją pochłaniał komiksy Disneya. Niestety, format Kaczora Donalda, Giganta i podobnych wydawnictw już się mnie nie ima. Zwabiony obietnicą trochę poważniejszego komiksu przeczytałem Kawę Zombo. Cóż, trochę się zawiodłem. Właściwie to nie wiem do kogo jest skierowane to dzieło. Piorą się w nim po łbach równo, jest przemoc, jest niewolnictwo, truciciele, a jednocześnie komiks wchodzi czasami w infantylne tony i nudzi slapstikowymi sytuacjami, które w animacji mogą być atrakcyjne, ale nie na kartach komiksu. Tło i scenografia historyczne są atrakcyjne (kreska jest śliczna), ale temat społeczny według mnie wyłożony jest łopatologicznie i w sposób banalny. Trzeba też podkreślić, mistrzostwo scenopisarstwa to nie jest. Widać to szczególnie pod koniec, gdy coraz częściej pojawiają się tablice z ekspozycją, bo autor nie jest w stanie oddać ilustracjami co właściwie chciał przekazać.

P.S Szacun za tak bezkompromisowe przedstawienie Goofy'ego jako totalnego półgłówka. "On zawsze był jakiś dziwny, czy nie?"

2007
2004

Myszka Miki w stylu retro. Przyjaźni się z Horacym (wyjątkowo chudym bykiem). Obaj poszukują pracy, co w okresie kryzysu lat trzydziestych nie jest łatwe. A gdy już udaje im się ją znaleźć, warunki wyglądają co najmniej podejrzanie. Głównym bohaterem drugiego planu jest kawa. Specyficzna. I hamburgery. Posiadające jedynie zapach. A jeśli chcecie wiedzieć jak zdobyć panowanie nad pracownikiem, koniecznie zapoznajcie się z treścią. Lektura przyjemna i dla młodych, i dla starszych. Każdy znajdzie coś dla siebie i zapewne będą to zupełnie inne fragmenty. Polecam.

Regis Loisel - Myszka Miki: Kawa Zombo

Miki i Horaxy, dwaj starzy kumple, razem ramię w ramię stawiają czoła wszelkim problemom. Ich największym jest brak pracy, który powoduje, że portfel szybko się opróżnia, a z czegoś trzeba żyć. Teoretycznie mieliby szansę ma pracę, jednak jedyna możliwość to pewne cwaniaki, których sztuczki naszych dwóch przyjaciół już dawno przejrzało. Sfrustrowani zabierają dziewczyny na weekend do Donalda. W międzyczasie podły deweloper wprowadza w ich miasteczku podły plan przejęcia całej dostępnej ziemi. I nie tylko.

Komiks ten miał być hołdem dla starych, jeszcze czarno-białych pasków, które ukazywały się w przedwojennych gazetach amerykańskich. Kreska bez wątpienia mogłaby oszukać czytelnika. Mocno stylizowana grafika, z charakterystycznymi dużymi oczami, lekki chaos w postaci, tak, tutaj wszystko zadziałało jak należy. Kolory są lekko stonowane, nie biją jaskrawymi odcieniami lub ostrymi kontrastami.

Największym minusem jest historia. Można docenić próbę poruszenia wielu tematów, zwłaszcza o charakterze społecznym, jak np wyzysk kapitalistów, których reprezentuje drapieżny deweloper i jego zachłanni poplecznicy. Historia mówi o konkretnym okresie historii Stanów Zjednoczonych, gdy Wielki Kryzys doprowadzał do skrajnych decyzji wielu ludzi. Brak pracy to brak perspektyw. Owszem, Miki z ferajną, pomimo wszechotaczającej biedoty, brudu i namacalnej wręcz depresji, potrafią znaleźć jakąś radość, np wspomniana wizyta u Donalda. Co jest więc nie tak? Nuda bije z kadrów!!

Jest dużo dialogów o niczym. Jest sporo kadrów jakby zapychaczy. Nawet jak się biorą za łby, pada cios za cios, sceny akcji godne pióra Ennisa, ciągną się tak długo, że zaczynają męczyć. Cała opowieść, mimo iż widać ambicję bijącą z kart, zostaje po prostu zasypana niwpotrzebnymi kadrami.

Postaci wzorowane na Disneyowskich oryginałach, są w miarę wierne swoim pierwzowzorom. Wyjątkiem jest zaskakująca interpretacja Goofy'ego, którego pokazano jako kogoś bliskiego animowanej wersji hobo, mimo posiadania domu. Trochę przypomnieli mi się bohaterowie Tortilla Flat, niby lumpy, ale takie honorowe.

Trochę się zawiodłem na tym komiksie. Od strony graficznej jest mocno poprawny. Jak Loisela mało szczegółowy. Przyzwyczaił mnie do zupełnie innego obrazowania świata. Tutaj jest zbyt grzeczny. Za to scenariusz, również autorstwa Loisela, jest słaby i po prostu nudny. A można było trochę bardziej poszaleć.

Goofy
Nudna historia

4/10

Regis Loisel - Myszka Miki: Kawa Zombo

Historia o tym jak w czasach Wielkiego Kryzysu Miki i Horacy muszą sobie poradzić z bezrobociem i bandytami (w tych rolach rzecz jasna Czarny Piotruś i Chytrus). Szkoda tylko ze brakuje tu ciekawych gagów, większość problemów jest przez bohaterów rozwiązywana kijami i pięściami (jak w pierwszych, słabych moim zdaniem, Tintinach), a sam scenariusz to typowe "podstępni kapitaliści żerują na biednych robotnikach", tytułowa Kawa Zombo choć jest ciekawym pomysłem nie prowadzi do niczego ciekawego. Ot - prosta historyjka o najsłynniejszej Myszcze świata, z sentymentem do czasów Wielkiego Kryzysu (czy raczej komiksów Gottfredsona), niestety pozbawiona pomysłu. Autora "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" zdecydowanie stać było na więcej. No i niestety wygląda na to że niezbyt dobre przyjęcie zarżnęło komiksy Disneya od Glenatu w Polsce na dłuższy czas, szkoda.

Ni to dobre, ni to złe, ale za to przepięknie wydane.

Ni to dobre, ni to złe, ale za to przepięknie wydane.

Słabo mi się to czytało. Zarzut 1: nudziarstwo (o ile sam zamysł fajny, o tyle pełny scenariusz niezbyt ciekawy, wydaje się chaotyczny, niepotrzebnie wydłużany miejscami, bleh). Zrzut 2: w scenach z bęcami - sporadyczna nieczytelność sekwencji i oczopląs

Ale pojedyncze kadry bardzo ładne - i linia, i kolorki. I za to połowa skali gwiazdkowej wypełniona.

Chociaż w tej rimejkowej serii, od strony wizualnej bardziej odpowiada mi "krzywa" interpretacja Keramidasa ("Mickey's Craziest Adventures") - fabuły nie oceniam, bom jeszcze nie wchłonęła.

Chociaż w tej...

O matko, co to było?! Leją się po mordach, wyzywają, podpalają domy, trują psy, ganiają z siekierami, i znowu leją po mordach, ale tym razem aż do krwi. Do tego: brud, smród i ubóstwo, wszędzie dookoła walają się śmieci, ludzie znikają w tajemniczych okolicznościach, a po ulicach grasują hordy żywych trupów. O czym mowa? The Walking Dead? Kolejna makabreska Gartha Ennisa? Nie, moi drodzy. To komiks o Myszce Miki. Dzieło Loisela to taka "Myszka Miki w krainie okropności". Komiks zaangażowany społecznie, otwarcie krytykujący nierówności klasowe, postępującą gentryfikację i bezmyślny konsumpcjonizm (TA BEKA Z MAKDONALDA 10/10). Wyraźnie zaznaczony jest tutaj także wątek feministyczny - autor pokazuje, jaką drogę musiały przejść postaci kobiece w świecie kreskówek od dnia swoich debiutów do dnia dzisiejszego. Minnie i Klarabella na początku sportretowane są jako marudne matrony, które mają tylko ładnie wyglądać i robić mężom kanapki, a na końcu zmieniają się w prawdziwe wojowniczki. Mądra to rzecz, ale raczej nie dla wszystkich (a już na pewno nie dla dzieci). Ja doceniam.

A tak w ogóle, to możecie odwiedzić mnie na instagramku - /polishpopkulturę

Bardzo przyjemny komiks, bardzo dobrze zilustrowany.
Jego lektura daje duzo przyjemnosci, swietnie sie go czyta.
Polecam.

Bardzo przyjemny komiks, bardzo dobrze zilustrowany.
Jego lektura daje duzo przyjemnosci, swietnie sie go czyta.
Polecam.

Dodaj cytat z książki Myszka Miki: Kawa „Zombo”