Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Okładka książki Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Jarosław Górski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2021-03-17
2021-03-17

Wybitna biografia, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek czytałam.
Poza samą sylwetką autora "Kariery Nikodema Dyzmy" autor sprawnie nakreślił tło. Warto dowiedzieć się więcej o prawdziwym życiu w przedwojennej Polsce, o którym na ogół wiemy niewiele, bo byliśmy (i jesteśmy) karmieni banialukami i propagandą.

Wybitna biografia, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek czytałam.

Książka dobra ale mnie osobiście nie porwała. Jak sam autor napisał informacji o samym Dołędze-Mostowiczu jak i jego życiu jest niewiele, w tym też wiele plotek. Autor skupił się więc bardziej na twórczości powieściopisarza. Moim zdaniem to zabieg niezbyt udany, przeszkadzały mi cytowane fragmenty książek czy opisy filmów, wolałabym książkę krótszą ale bliższą biografii.

Doskonale napisana biografia najbardziej poczytnego pisarza okresu międzywojennego. Autor nie tylko przedstawił postać Tadeusza Dołęgi-Mostowicza jako twórcy wielu poczytnych powieści, ale także jako scenarzysty filmów, ogromnie zainteresowanego kinematografią. Oprócz wątków biograficznych książka zawiera dużo informacji na temat czasów II Rzeczypospolitej oraz charateryzuje utwory Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Autor przedstawiajac, jak faktycznie zginął pisarz, ukazał wiele legend jakie krążyły na temat jego śmierci.
Podobnie jak autor książki, poczułam ogromną sympatię do twórcy "Kariery Nikodema Dyzmy".

Serdecznie polecam :).

1917

Jako fanka twórczości Tadeusza Dołęgi-Mostowicza bardzo chciałam przeczytać tę książkę odkąd dowiedziałam się, że się ukazała. Autor pochylił się nad praktycznie każdym aspektem życia autora "Znachora" i w bardzo szczegółowy sposób opisał również jego twórczość literacką i filmową (był również scenarzystą). Sporo nowych rzeczy o Dołędze-Mostowiczu dowiedziałam się z tej biografii, a szczególnie o jego udziale w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku i walkach o odzyskanie Wilna, o narzeczonej Katarzynie Piwnickiej i oczywiście o jego tajemniczej śmierci. Ze względu na ostatni rozdział przymykam oko na niektóre niedociągnięcia autora, a szczególnie na obszerne cytaty (naprawdę obszerne) z książek i artykułów najpopularniejszego autora II RP.
Polecam książkę Jarosława Górskiego, a po jej lekturze warto sięgnąć po twórczość Dołęgi-Mostowicza, bo napisał nie tylko "Znachora" i "Karierę Nikodema Dyzmy", ale również inne znakomite powieści.

Bez filmu Znachor czy serialu Kariery Nikodema Dyzmy nie wyobrażam sobie świątecznej ramówki telewizyjnej. Każda stacja telewizji powtarza największe hity wiedząc, że widz i tak je zobaczy. Powyższe filmy znam na pamięć, ale i tak oglądam z przyjemnością. Robię tak i jak ja. Wiem, że nie tylko ja.

Książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w okresie międzywojennym biły rekordy popularności. Wzbudzały zachwyt czytelników, autorowi przysporzyły chwały, majątku i pozycji najpopularniejszego pisarza tego. Choć świat literacki odnosił się do niego z pobłażaniem to jednak zwykli czytelnicy kochali jego powieści. Po II wojnie światowej cenzura zabroniła wydawać większość jego dzieł. Jednak to w latach 80. XX wieku powstał film Znachor czy serial Kariera Nikodema Dyzmy, które do dziś większość Polaków zna i ceni. Do dzisiaj wielu rodaków czyta jego powieści, wydaje się kolejne edycje książek. Czy właśnie taka nieśmiertelność marzy się niejednemu autorowi?

Jarosław Górski w książce "Parweniusz z rodowodem…" podjął się zadania trudnego, wymagającego detektywistycznego zacięcia oraz cierpliwego oddzielania prawdy od plotek. Dołęga-Mostowicz już za życia ukrywał wiele faktów ze swojego prywatnego życia. Bardzo lubił podsycać plotki, które budowały jego wizerunek bon-vivanta.
Biografia autora Znachora zaczyna się od mocnego akcentu. Już od początku czytelnik zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z nie byle jaką postacią. Świetnie też oddaje klimat II Rzeczpospolitej, w której nie było łatwo oddzielić polityki od życia codziennego. Otóż w początkowym rozdziale Górski odtwarza pobicie pisarza przez zwolenników sanacyjnego rządu Piłsudskiego. Mostowicz został dotkliwie pobity za złe pisanie o Marszałku. Szybko rozeszła się wieść po Warszawie o ataku na dziennikarza. Pobicie, jak wiele innych wydarzeń z jego życia, wkrótce stało się legendą, opowiadaną w coraz liczniejszych wersjach i odmianach.

Książka "Parweniusz z rodowodem..." dotyka nie tylko życia prywatnego pisarza i jego twórczości. Nie da się jednego oddzielić od drugiego. Pozycja stara się też przedstawić klimat światka literackiego w II Rzeczpospolitej. Zasięg działalności pisarskiej Dołęgi-Mostowicza jest też świetnym przykładem obrazującym rozwarstwienie społeczne i problemy, z którymi muszą na co dzień borykać się obywatele niedawno powstałego państwa. Powieści pozwoliły im oderwać się od trudnej codzienności. Można o tym niejednokrotnie przeczytać.

Widać, że Górski polubił Dołęga-Mostowicza. Nie powoduje to jednak, że biografia traci na obiektywizmie. Wręcz odwrotnie. Wnikliwie bada prywatne życie, działalność pisarską i filmową. Przedstawia różne opinie, które nie zawsze są laurką dla Dołęgi-Mostowicza. Pokazuje swojego bohatera jako postać, która była ciekawa drugiego człowieka i jego historii. Dostrzega jego wady. Z resztą Tadeusz Dołęga-Mostowicz nigdy nie ukrywał, że lubił dostatnie życie, pragnął otaczać się wśród możnych tego świata, łaknął komplementów itd. Jednak kiedy już osiągnął sukces nie wykorzystywał kontaktów do niecnych celów, a jego śmierć pokazała, że był mu bliski zwykły człowiek, a nie elita, która schroniła się w bezpiecznym miejscu.

Dołęga-Mostowicz przez wielu mu współczesnych uważany był za człowieka znikąd, parweniusza. Do tego nawiązuje w tytule biografii Górski. Krytycy uznali, że dzięki trafnemu rozpoznaniu gustów niewybrednej publiczności udało mu się szybko wzbić na literackie szczyty, z których jeszcze szybciej spadnie. Mija już ponad 80 lat od jego śmierci. A do dzisiaj powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza są wznawiane i wzbudzają zachwyt czytelników. Doczekał się również biografii, która obiektywnie podchodzi do jego życia i twórczości. "Parweniusz z rodowodem…" zachęca do sięgnięcia lub ponownego przeczytania powieści bohatera tej książki, a to chyba najlepiej świadczy o wartości wykonanej pracy przez Jarosława Górskiego.

Książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w okresie międzywojennym biły rekordy...

Na mnie zrobiła ogromne wrażenie(do tego stopnia, że na pewno ją sobie kupię), a za biografiami do tej pory nie przepadałam. Czyta się szybko i przyjemnie, bo zarówno Tadeusz Dołęga-Mostowicz jak i Jarosław Górski mają niezwykle lekkie pióro. Bardzo polecam.

Biografia jednego z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku, autora slynnej "Kariery Nikodema Dyzmy".
Calkiem zgrabnie napisana.

Calkiem zgrabnie napisana.

Dodaj cytat z książki Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza