Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Okładka książki Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Jarosław Górski
Okładka książki Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Jarosław Górski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2021-03-17
2021-03-17

Okładka książki Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną Agnieszka Frączek, Jarosław Górski, Emilia Kiereś, Ewa Nowak, Joanna Olech, Zuzanna Orlińska, Zofia Stanecka
Kociołek opowi... Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat Paula Dudek, Jarosław Górski
Strzała dla ko... Paula Dudek, Jarosł...

Sięgnęłam po tę książkę mając nadzieję, że dostanę interesującą biografię pisarza, że dowiem się czegoś nowego o Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu. Muszę przyznać, że w dużej mierze ta pozycja zawiodła moje oczekiwania. Nie dowiedziałam się właściwie niczego nowego (a nie należę do znawców życiorysu Dołęgi-Mostowicza). Książka jest przesycona passusami z różnych powieści Mostowicza, recenzjami tychże oraz artykułami prasowymi na temat pisarza. Za dużo tego, a za mało opowieści tak potrzebnej w tego rodzaju literaturze.
Na moją ocenę miały wpływ dwa czynniki, które składają się na plus: ogrom pracy, którą autor włożył w swoją książkę ( i której, według mnie, nie umiał wykorzystać) oraz lekki, przystępny język.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz to jeden z moich ulubionych autorów dwudziestolecia międzywojennego i byłam bardzo ciekawa jego biografii. Sięgnęłam zatem po "Parweniusza z rodowodem".
Mam mieszane odczucia związane w tą lekturą. Przede wszystkim bardzo mi się dłużyło jej czytanie. Jednocześnie miałam wrażenie, że poznaję niewiele szczegółów z życia Dołęgi-Mostowicza. Jestem świadoma, że żył krótko, więc biografia siłą rzeczy będzie uboższa, ale jak dla mnie było zbyt wiele niewnoszących nic "wypełniaczy", takich jak np. streszczenia książek autora (uwaga, biografia zawiera spoilery!). Jestem przekonana, że Mostowicz wiódł naprawdę ciekawe życie, ale można było je opisać zdecydowanie zwięźlej.

Jeśli zabiera się za biografię autora, o którym niewiele wiadomo, wypadałoby mieć coś nowego i ciekawego do powiedzenia w temacie. Tu mamy niestety do czynienia z pozycją sztucznie napompowaną przez rozliczne przydługie cytaty z dzieł Mostowicza. Całość sprawia w dodatku mocno chaotyczne wrażenie: wiele kwestii jest przywoływanych kilkukrotnie, za każdym razem tak, jakby wspominano o nich po raz pierwszy. Krytyczny osąd różnych wersji wydarzeń czy plotek na temat Dołęgi sprowadza się do gdybania i działania na tzw. czuja. Nawet sprawa tajemniczej śmierci pisarza opiera się tutaj o odwołanie do przeprowadzonych już badań. Mocno rozczarowująca pozycja.

Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam biografię Tadeusza Dołęgi -Mostowicza, pisarza którego lubię i cenię. Jarosław Górski w interesujący sposób opowiedział o życiu pisarza i jego dorobku literackim. Dołęga -Mostowicz był kochany przez czytelników, lekceważony przez kolegów literatów i wyszydzany przez krytyków. Można powiedzieć,że pisarz był prekursorem powieści obyczajowych o tematyce psychologicznej i społecznej. Ludzie pióra i recenzenci skrzywdzili Mostowicza nazywając jego twórczość szmirą, ponieważ ta opinia przylgnęła do autora na długie lata. Tadeusz Dołęga -Mostowicz był snobem, lubił dobrze wyglądać, przebywać w najlepszym towarzystwie, otaczać się pięknymi kobietami i jeździć najnowszym modelem auta. Jednocześnie był inteligentnym, bystrym , przystojnym mężczyzną, znał kilka obcych języków, był towarzyski, uprzejmy i dobrze wychowany. Wokół jego życia i śmierci narosło wiele mitów. Mówiono, że był utracjuszem, kobieciarzem , hazardowym graczem w karty. Okoliczności jego śmierci ( przedwczesnej w wieku 39 lat) również budzą do dziś dyskusje. Zginął we wrześniu 1939 roku w pobliżu granicy polsko rumuńskiej , przewożąc żywność dla wojska, zastrzelony przez Rosjan , ale wersji jego śmierci jest wiele . Polecam tą biografię wszystkim ,którzy lubią książki Dołęgi -Mostowicza i klimat dwudziestolecia międzywojennego.👍

Nie jestem specjalnie wielką miłośniczką biografii, tę przeczytałam z racji mojego niesłabnącego zafascynowania twórczością jej bohatera. I ten mój podziw tylko się pogłębił po przeczytaniu pozycji pt. „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza" autorstwa Jarosława Górskiego. To pozycja naprawdę znakomita.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz był, rzeklibyśmy dziś, prekursorem literatury popularnej. Jego książki osiągały niebotyczne nakłady, a sam pisarz cieszył się ogromną popularnością. Przez lata bezlitośnie chłostany przez krytykę literacką, zwłaszcza mu współczesną, wyszydzany i zakazywany przez władze komunistyczne, kochany był przez czytelników, a zwłaszcza przez czytelniczki, niezależnie od czasów.
Jarosław Górski w niezwykle ciekawej opowieści ukazuje postać nie tylko pisarza, publicysty o niezwykle ostrym piórze, ale i, fakt bardzo mało znany, człowieka niezwykle zaangażowanego w rozwijający się dopiero w Polsce świat filmowy. Te fragmenty książki są wyjątkowo ciekawe.
Dołęga-Mostowicz to postać wokół której narosło wiele mitów, półprawd i nieprawd, które autor często dość umiejętnie, całkiem w stylu współczesnych celebrytów, podsycał. Górski stara się docierać do sedna tych legend i je obnażać, co łatwe dziś nie jest, ponieważ nie zachowały się właściwie żadne wiarygodne źródła o życiu Dołęgi-Mostowicza.
Autor pokazuje też człowieka: z jego słabościami, lękami, ale też silnego marzeniami i celami, jakie sobie stawiał. I oczywiście silnego talentami, jakimi został obdarzony. Cenię twórczość Dołęgi-Mostowicza między innymi za niezwykły obraz ówczesnego świata, może czasem przejaskrawiony, czasem przesłodzony, świata fascynującego, bo bezpowrotnie zaginionego. O, dziwo, w biografii autorstwa Jarosława Górskiego ten specyficzny klimat tak charakterystyczny dla twórczości pisarza odnalazłam. To wielki walor książki, bo moje zastrzeżenia do biografii jako gatunku zwykle dotyczą nieumiejętności zajmującego opowiadania o wybitnym na ogół bohaterze. Jarosław Górski temu zadaniu sprostał, a od jego tekstu trudno się oderwać.
Dodatkowym walorem książki są liczne, często nieznane, fotografie, z przyjemnością czyta się też fragmenty twórczości Dołęgi-Mostowicza: artykułów prasowych, powieści, czy ...wierszy oraz relacji o nim.
Gorąco polecam i zapewniam, że po przeczytaniu „Parweniusza z rodowodem” nie sposób nie sięgnąć do twórczości bohatera biografii.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz był, rzeklibyśmy dziś,...

Książka bardzo ciekawa, zwłaszcza dla wielbicieli twórczości Dołęgi-Mostowicza, ale wartością dodaną jest również obraz ówczesnej Polski z jej problemami społecznymi, polityką oraz, co mnie osobiście ogromnie zaciekawiło, ukazanie realiów pracy dziennikarskiej, pisarskiej oraz produkcji filmów. Trochę trudno było dobrnąć do końca lektury ze względu na olbrzymią drobiazgowość autora, co z pewnością świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu, ale dla czytelnika zaczyna być męczące. Mam nadzieję, że powstanie również biografia wymienionego w tej książce Michała Choromańskiego, całkowicie zapomnianego pisarza, którego twórczość, choć oryginalna, również zasługuje na upamiętnienie.

Wybitna biografia, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek czytałam.
Poza samą sylwetką autora "Kariery Nikodema Dyzmy" autor sprawnie nakreślił tło. Warto dowiedzieć się więcej o prawdziwym życiu w przedwojennej Polsce, o którym na ogół wiemy niewiele, bo byliśmy (i jesteśmy) karmieni banialukami i propagandą.

Wybitna biografia, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek czytałam.

Książka dobra ale mnie osobiście nie porwała. Jak sam autor napisał informacji o samym Dołędze-Mostowiczu jak i jego życiu jest niewiele, w tym też wiele plotek. Autor skupił się więc bardziej na twórczości powieściopisarza. Moim zdaniem to zabieg niezbyt udany, przeszkadzały mi cytowane fragmenty książek czy opisy filmów, wolałabym książkę krótszą ale bliższą biografii.

Za duże w tej biografii skupienie na problemach pisarza z wydawcami, kolegami po piórze itp

Ciekawie napisana biografia bardzo interesującego pisarza.

Ciekawie napisana biografia bardzo interesującego pisarza.

• Biografie
  • Empik Premium

Dodaj cytat z książki Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza