Birma. Złota ziemia roni łzy

Wydawnictwo Akademickie Dialog
2021-03-31
2021-03-31
birma MJANMA chiny azja

Okładka książki Nowa gra w Chińczyka Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby, Tomasz Sajewicz
Nowa gra w Chi... Bogdan Góralczyk, M...
Okładka książki Układ Sił 38/2023 Marek Budzisz, Dariusz Dachowicz, Bogdan Góralczyk, Sławosz Grześkowiak, Andrzej Kohut, Witold Repetowicz, Tomasz Rydelek, Jan Wójcik
Układ Sił 38/2023 Marek Budzisz, Dari...
Okładka książki Wielka gra o Ukrainę Marek Budzisz, Bogdan Góralczyk, Bartłomiej Radziejewski
Wielka gra o U... Marek Budzisz, Bogd...

Nie samymi Chinami profesor Góralczyk żyje, więc w tej książce przedstawił w bardzo ciekawy sposób szalenie ciekawą historię Birmy lub jak kto woli Mjanmy, w której bywał wielokrotnie.

Najpierw krótko przedstawia odległą historię Birmy, w której ścierały się różne narodowości i wierzenia, co miało ogormny wpływ również na to co się dzieje w tym kraju teraz. Następnie są losy wpływów brytyjskich na ten kraj, które ogromnie go rozwinęły. Czasy drugiej wojny światowej, to najpierw wypchnięcie Brytyjczyków za pomocą Japończyków, a później wypchnięcie Japończyków za pomocą Brytyjczyków. A później niepodległość i ciągła wojna domowa, pełno konfliktów między nacjonalistami, komunistami, mniejszościami, buddystami, hindusami, muzułmanami, uciekającymi przed komunistami Chińczykami i to wszystko pod butem władzy wojskowej.

Pierwsza wersja książki powstała w 2010 roku, czyli przed odtworzeniem się Birmy na świat, więc to głównie obraz nędzy i rozpaczy, ale zaktualizowana wersja zawiera dodatkowy rozdział omawiający lata 2011-2021, gdzie do Birmy popłynęły ogromne pieniądze i rywalizacja mocarstw o wpływy, co niestety zakończyło się rok temu kolejnym wojskowym przewrotem.

Świetna książka, jak zawsze ogromny plus dla autora, że skomplikowane, obce dla nas azjatyckie sprawy przedstawia w taki sposób, że da się za tym nadążyć i co nieco zrozumieć.

Bardzo się cieszę, że ta książka jest dostępna. Pozwala zrozumieć Birmę, jej historię, społeczeństwo i - co szczególnie ważne obecnie - współczesność. Jedyna w Polsce taka książka, która jest lekturą obowiązkową, żeby zrozumieć wiadomości dotyczące Birmy obecne w naszych mediach.

O Birmie nie pisze się dużo. Czasem w wiadomościach ze świata przemknęły straszne wieści o sytuacji Rohingya, ostatnio kraj dało o sobie znać zamachem wojskowym, odsuwającym od władzy Aung San Suu Kyi. Większość z nas nie zna podłoża konfliktów etniczno-religijnych, ani też najnowszej historii Birmy, jej bohaterów i jej junt wojskowych. Te zaległości pozwoli nadrobić "Birma. Złota ziemia roni łzy". Prof. Bogdan Góralczyk dał się już poznać jako znakomity znawca współczesnych Chin, komentator sytuacji międzynarodowej, w tym oczywiście w regionie Dalekiego Wschodu. Jako ambasador akredytowany m.in. w Mjanmie, przemierzył też Birmę, poznał ludzi, poznał historię. Przedstawia ją w tej książce, która chronologicznie dotarła aż do ostatniego zamachu. Skupia się szczególnie na najnowszej historii i polityce.

Do książka świetnie napisana, przybliżająca Birmę każdemu, kto jedynie "coś" o niej słyszał przelotem. Stanowi też dość uniwersalne przedstawienie źródeł konfliktów. To także doskonały rys sylwetki Aung San Suu Kyi, charyzmatycznej przywódczyni, która jednak nie zaradziła wszystkim palącym problemom kraju... i mimo prestiżu zmuszona była oddać władzę. To książka, którą powinien przeczytać każdy zainteresowany Dalekim Wschodem, Azją Południowo-Wschodnią, ale i każdy, kto chciałby przybliżyć sobie dzieje i sytuację kraju tak rzadko wspominanego, a przepięknego.

Jak zwykle u prof. Góralczyka - analiza problemów dogłębna, wielowątkowa, trafna.

• Literatura faktu, reportaż
  • Cały ten skarb jest MÓJ