Artysta

2019-11-06
literatura polska opowiadania

Krótkie, śmieszne, abstrakcyjne - po prostu Mrożek

Krótkie, śmieszne, abstrakcyjne - po prostu Mrożek

[Albowiem ambicją (zbyt) wielu artystów jest udawanie kogoś, kim nie są. Na przykład – autorytetami moralnymi. Zresztą problem z zawyżaniem własnej samooceny nie dotyczy wyłącznie ludzi parających się sztuką, oni tylko są bardziej widoczni, ponieważ mają większe audytorium].

Sławomir Mrożek to twórca nadzwyczaj wszechstronny, a do tego obdarzony błyskotliwą spostrzegawczością, co stawia go w rzędzie artystów (sic!),których czas się nie ima. Pisał dramaty, eseje, opowiadania, scenariusze filmowe, przy czym ważne problemy natury filozoficznej, społecznej czy politycznej, potrafił wyrazić rysunkiem satyrycznym albo zawrzeć w bardzo krótkiej formie literackiej.

W „Artyście i innych opowiadaniach” autor nie stroni od ironii, stawia swoich bohaterów w sytuacjach absurdalnych. Choć czasy się zmieniły, opowiadania Sławomira Mrożka nie straciły na aktualności. Jedne są zabawne, inne doprawione szczyptą goryczy, a wszystkie razem bardzo prawdziwe. Prawda zaś jest wartością samą w sobie. Szczerze polecam! Może komuś uda się zobaczyć w bohaterach Mrożka samego siebie…?

Zbiór dziewiętnastu mikro opowiadań, a każde z nich to najprawdziwsza perełka! Składają się nań historyjki z cyklu: „Kogut, Lis i ja” oraz „Nowosądecki, Majer i ja”. Tytuł całości dało opowiadanie otwierające tomik, zaś tytułowym artystą jest posiadający (za) wysokie mniemanie o sobie Kogut, który chcąc zdobyć angaż do cyrku, usiłuje wmówić dyrektorowi, że jest lwem....

Rzadko się zdarza ugnieść tak wiele tematów w tak krótkich formach, dodatkowo nie popadając w pretensjonalność czy banalność. Świetny, dowcipy, alegoryczny zbiór krótkich historii - pierwsza połowa w baśniowej odsłonie, druga w łotrzykowskiej - satyra na ludzi i społeczeństwo, w której można odnaleźć wiele, bo praktycznie każde słowo ma znaczenie. Wybitna.

Mistrz paradoksu!
Dwa cykle opowiadań w jednym tomie. "Kogut, lis i ja" wpisuje się w tradycję bajki zwierzęcej, choć rzecz jasna bardzo przewrotnie i twórczo, ten cyklu podoba mi się bardziej niż kolejny umieszczony w tomie, wydaje się prawdziwie ponadczasowy i wątki autotematyczne wypadają niebanalnie. "Nowosądecki, Majer i ja" podobają mi się jako historie o egzystencji, ale nie przepadam z ich politycznym nerwem, który czasem w niektórych się przebija. Ostatecznie to nadal Mrożek, wolę dramaty, ale i te krótkie formy mają przecież swoją Mrożkową specyfikę.

Mistrz paradoksu!

Ani to dziwne, ani śmieszne, ani ciekawe... Dosyć nijakie. Może trzy opowiadania zapadną mi w pamięć, ale tak to... Nic specjalnego. Może jestem na to za głupi albo po prostu nie ma tutaj nic wielkiego.

Krótkie i pozornie proste historyjki, zawsze mające jednak jakieś dno w ludzkiej sprawie - czasem głębsze, czasem mniej.

Świetna książka.

Świetna książka.

Cała książka, mam nadzieję, nie jest czytana w szkole, bo na ósmą klasę to chyba nadal za dużo. Ja jako dorosła już dawno osoba musiałam dwa terminy sprawdzić a co dopiero dzisiejsza młodzież. Rzeczywiście można się uśmiechnąć, ale myślę że będąc osobą dorosłą. Dla młodzieży rzeczywiście zostawilabym tylko pierwsze kartki książki.

kiedyś jako lektura nie w całości

kiedyś jako lektura nie w całości

W porównaniu z Tangiem jest dość znaczna różnica; w tematyce oczywiście, w humorze w pewnym stopniu myślę, ze takze. Nie mniej jednak poziom dobrej literatury zachowany. Króciutkie opowiadanka, szybko się czyta, czasem porządnie można się uśmiechnąć.

• Lektury