Okładka książki Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charlesa Sobhraja Julie Clark, Richard Neville
Julie ClarkRichard Neville Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2021-03-08
2021-03-08
Paweł Lipszyc
seryjny morderca psychopata kradzież złodziej morderca seryjni seryjny

Książka napisana bardzo przyjemnie, łatwym językiem. Można ją pochłonąć na raz. Historie można podsumować stwierdzeniem "aż nie chce się wierzyć że to się wydarzyło na prawdę".

Jak dla mnie rewelacja, ale jestem miłośnikiem takich książek;)

Jak dla mnie rewelacja, ale jestem miłośnikiem takich książek;)

Kim jest Charls Sobhraj?
Był gangsterem,oszustem,trucicielem,przemytnikiem kamieni szlachetnych, narkotyków i broni,uwodzicielem, intelektualistą,narcyzem...i długo by jeszcze wymieniać Krzywdził każdego,kogo spotkał na swojej drodze,w jego życiu nie było kogoś takiego jak przyjaciel ,kochanka,wspólnik w interesach. Wszystkich zaliczał do zwierzyny łownej ,wykorzystał do swych celów nawet rodzeństwo. Sobhraj to psychopata doskonały. On starzał się lecz nigdy nie dorósł,tłumił uczucia ,wypierał lenk przed odrzuceniem. Morderca specjalizujący się w utonięciach ,podpaleniach, zabójstwach nożem...i pomimo tego stał się przyczyną #syndromhybristofii.

Książka w pierwszej połowie opisuje historię Sobhraja, poczynania,może trochę nużyć ,natomiast przechodząc do pościgu nabiera zawrotnej prędkości,przyspiesza a wraz z nią puls czytelnika.
Czy warto sięgnąć 😎🤔, dla lubiących taką tematyką to nielada czytelnicza gratka.

Kim jest Charls Sobhraj?

"Czarujący. Przebiegły jak wąż. Śmiertelnie niebezpieczny."
***
Richard Neville oraz Julie Clark stworzyli na potrzeby książki "Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charlesa Sobhraja" dziennikarki duet. Autorzy sporządzili przystępny, nieco ocenzurowany pod kątem krwawych i brutalnych opisów życiorys seryjnego, przeraźliwie groźnego mordercy.
***
Wydarzenia z życia Charlesa Sobhraja przedstawione zostały w sposób chronologiczny, począwszy już od lat jego wczesnego dzieciństwa. To wyjątkowo istotne, gdyż jego niejednoznaczne, wietnamsko - hinduskie pochodzenie, brak swego rodzaju przynależności, tożsamości w znacznym stopniu kształtowało jego osobowość, nadawało kierunek jego działaniom. Ta niejednoznaczność jak się przekonujemy na kolejnych stronach książki, towarzyszy mu przez całe życie. Charles Sobhraj jest bowiem z jednej strony człowiekiem szalenie inteligentnym, czarującym, wręcz magnetycznym. Z drugiej strony natomiast to przebiegły i bezwzględny mężczyzna, krzywdzący każdą pojawiającą się w jego życiu osobę. Również niełatwo jest zdefiniować jego działalność przestępczą, gdyż ogromnym skrótem myślowym jest powiedzenie o nim, że jest seryjnym mordercą. Oczywiście, nie ulega to wątpliwości, Sobhraj jest mordercą, ale mistrzem oszustwa i manipulacji również. Przemyt kamieni szlachetnych czy też kradzieże oczarowanych jego urokiem osobistym oraz pewnością siebie turystów były dla niego niemalże codziennością. Ponadto sztuka farmacji, szczególnie w zakresie trucicielstwa nie była mu obca.
***
Charles Sobhraj był intrygujący i śmiertelnie niebezpieczny, a swoją tożsamość zmieniał niczym kameleon. Te wszystkie elementy osobowości zabójcy w połączeniu z tłem wydarzeń, którym są wyzwolone, nieco narkotykowe lata siedemdziesiąte, sprawiają, że historię czyta się z zapartym tchem, nutką niedowierzania i zaskoczenia. Obecnie Charles Sobhraj ma 78 lat i przebywa w jednym z nepalskich więzień.
***
Niezwykle trudno określić mi czym właściwie jest ta książka, czyta się ją bowiem niemalże jak powieść choć zawiera elementy truecrimowego reportażu. Ta oparta na prawdziwych wydarzeniach historia jest niepojęcie interesująca, jednak patrząc na książkę całościowo, mam dręczące mnie nieznośnie poczucie niewykorzystanego w pełni potencjału.

"Czarujący. Przebiegły jak wąż. Śmiertelnie niebezpieczny."
***

Książka bardzo interesująca jeśli ktoś chce poznać historie Charlesa Sobhraja. Jest to przerażająca historia, ale warta przeczytania. Napisana w przystępny sposób i ciekawy, pochłania i wciąga w świat lat 70tych i hipisów, a także straszliwych morderstw i oszustw.
Jednak końcówka książki sprawiła mi zawód. Ostatni rozdział i epilog skupia się na autorach i ich punkcie widzenia historii. W sposób gwałtowny nagle następuje zmiana perspektywy. W mojej opinii popsuło to ocene książki i gdyby nie fakt, że w ostatnim rodziale zawarta została dalsza część historii Sobhraja to podarowałabym sobie tą część.

Jeden z niewielu seryjnych morderców, który kierował się rządzą zysku, a nie czynnikiem emocjonalnym. W dodatku oszust-naciągacz, przemytnik i szmugler, truciciel i generalnie zły człowiek. Książkę kupiłem bo słyszałem urywki serialu na Netflixie choć nie dane mi było go zobaczyć. Książka w mojej opinii jest trochę nudnawa. Autorom nie udało się napisać wciągającej książki. Jest po prostu odtworzeniem historii życia tego wietnamsko-hinduskiego zabójcy. Jak dla mnie książka na raz i tylko jako przerywnik.

Sięgnęłam po tą książkę, po obejrzeniu serialu o Wężu. Myślałam, że znajdę w niej może ciut więcej szczegółów. Okazało się jednak, że serial był jej bardzo wiernym odbiciem i mimo wszystko nieco ciekawszym wydaniem tej historii. Książka tak do 2/3 czytała się nieźle - prawie jak powieść kryminalna. Jednak pod koniec odniosłam wrażenie, że autorom zaczęło się bardzo spieszyć i chcieli zawrzeć jak najwięcej faktów w minimalnej ilości słów. Mogło być o wiele ciekawej. Stąd jedynie 6/10. Sama historia wprost niewiarygodna.

"Według mnie zaszufladkowanie go jako zwykłego seryjnego mordercy jest błędem. Charles Sobhraj jest gangsterem, oszustem, trucicielem, przemytnikiem kamieni szlachetnych, narkotyków, broni, uwodzicielem, intelektualistą, narcyzem... Krzywdził każdego, kogo znał. W życiu Sobhraja nie było kogoś takiego jak przyjaciel, kochanka czy wspólnik w interesach. Wszyscy byli zwierzyną łowną."

Charles Sobhraj - śmiertelnie niebezpieczny i przebiegły jak wąż. Jego ofiarami byli głównie turyści, zjeżdżający z całego świata do Azji, kradł ich paszporty, czeki podróżne, pieniądze i kosztowności. To również mistrz w zmianie tożsamości i wyglądu, poszukiwany w niemal trzydziestu krajach zawsze zdołał się ukryć.

Kiedy trafił do więzienia "szybko zaczął czerpać zyski w pobycie w więzieniu". Miał pieniądze na prawników, sam kiedyś studiował prawo, więc był zorientowany w lukach w prawie. Dodatkowo szantażował naczelnika wiezienia nagraniami wyznań, które od niego wyciągnął, dzięki czemu miał wszystko, czego tylko zapragnął. Nawet z wiezienia rządził, podążając za cytatem z Nietzschego
"Bądźcie rozbójnikami i zdobywcami, jeśli nie możecie na razie być panami i posiadaczami - wy, poznający!"

Książka ukazuje życie Charlesa od wczesnego dzieciństwa, poznajemy jego rodzinę, warunki w jakich dorastał. Dopiero później autorzy przechodzą do jego oszustw i morderstw. Wszystko jednak podane jest bardzo łagodny sposób, bez krwawych szczegółów, chociaż sam fakt ile osób straciło życie przez niego, oraz w jaki sposób, jest przytłaczające.
Co takiego miał w sobie, że umiał każdego oczarować? Tylu ludzi sobie podporządkował, właściwie można powiedzieć że zniewolił.
Potrafił być miły i czarujący, z drugiej strony był bardzo egoistyczny i bezwzględny. W sądzie nie okazał skruchy, wręcz przeciwnie był butny i bezczelny.
Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, by poznać bliżej jednego z bardziej znanych seryjnych.
Polecam.

Charles Sobhraj przebiegły i okrutny seryjny morderca. Nazwany człowiekiem kameleonem gdyż potrafił szybko i bez
najmniejszego problemu wtopić się w tłum. Zabijał głównie turystów.Swoją osobą wzbudzał ciekawość i przyciągał do siebie
ludzi i nie musiał zbytnio się starać. Już jako dziecko sprawiał problemy wychowawcze a im starszy wiekiem tym było coraz gorzej.
Ciągnął policję za nos, zmieniał tożsamość i był bardzo pewny siebie. Robił wszystko by zdobyć jak najwięcej pieniędzy a
jego bezwzględność prowadzi do tragicznych wydarzeń. Ludzie go uwielbiali a kobiety kochały. Zakochana kobieta nie potrafiła
odejść nawet gdy wiedziała jakie rzeczy robił - taki był uroczy. I może to właśnie dzięki swemu urokowi wiedział,że inni
zrobią dla niego wiele. Zbyt wiele.

Od trucia i spalenia do pozorowania nieszczęśliwych wypadków. Tak działał i nie przejmował się tym gdyż uważał,że nie
zabijał dobrych ludzi.

I mimo,że nie będzie tutaj makabrycznych opisów czy rozlewu krwi to uważam,że warto sobie przeczytać tę pozycję i
zobaczyć jakim człowiekiem był Charles. Jak dorastał i co myślał oraz jakie życie prowadził.
Śmiało wejdźcie do umysłu tego inteligentnego psychopaty i przekonajcie się,że ten człowiek był bezwzględny.

Ciągnął...

Bardzo wciągająca, wręcz niewiarygodna historia. W mojej opinii napisana świetnie. Epilog wprowadza zamieszanie, moim zdaniem niepotrzebne i odradzam jego czytanie

• True crime
  • Przeczytane 2021
  • Reportaż

Julie Clark Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charlesa Sobhraja Zobacz więcej