O wielości cywilizacji

Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej
2020-12-16
2020-12-16
Historia historiozofia cywilizacje

ciekawa, choć trudna w odbiorze książka, głównie za sprawą mocno archaicznego języka (chyba, że to mi trafiło się takie wydanie). Ciężko jednak obronić się przed podejrzeniami, że pisana jest "pod tezę" jakoby cywilizacja łacińska/katolicka stała najwyżej ze wszystkich, co odbija się niekorzystnie na obiektywności książki.

O wielości cywilizacji to książka do której podszedłem od początku z pewnym dystansem. Po pierwsze ze względu na coraz częściej słyszane hasło, które jest z autorem związane ("Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale"). Po drugie ewidentnie prawicowe przesłanie. Natomiast po lekturze muszę przyznać, że auto podchodzi do tematu rzeczowo i obiektywnie. Tezy autora są ciągle aktualne i moim zdaniem trafne. Nie kryje się ze swoimi poglądami, ale świetnie argumentuje na korzyć swoich poglądów. Chociaż mnie to nie przekonuje, jednak doceniam tego typu pracę naukowe.
Ciężko jest znaleźć literaturę współczesną z takim podejściem, dlatego szczerze polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Witam. Myślę że jedna z ważniejszych pozycji w historii polskiej myśli naukowej. Zapewne część zaśmieje się z mojej tezy, zwłaszcza Ci którzy, jak widzę w komentarzach, dali notę 1 i wymyślili że to plagiat panslawizmu Danilewskiego. Otóż to całkowita bzdura, proszę o konfrontację w tym temacie z pracą "Cywilizacje bez okien" prof. Joachim Dieca. Dzieło Konecznego ma swoje wady, zresztą sam autor wielokrotnie powtarza że jego praca jest tylko wstępem i ma nadzieję na kontynuację przez innych prac nad swoimi teoriami. Można mieć różną ocenę co do tez F. Konecznego, zwłaszcza w kontekście zmian politycznych w ciągu 100 lat i kierunku w jakim podążył świat. Ale bystrość umysłu i aktualny wymiar wielu tez autora, zawarta w wielu jego książkach czy artykułach powinna budzić szacunek. Takie "Zderzenie cywilizacji" wypada kiepskawo w porównaniu z pracą F. Konecznego a przecież zostało napisane kilkadziesiąt lat później. Pozdr. P.

Książka napisana prawie wiek temu - zdumiewa swoja aktualnością. Oczywiście można spotkać w niej "rodzynki" informacyjne, które lata i wiedza zweryfikowały jak np. kuriozalne stwierdzenie o "wyludnieniu" Konga z powodu chorób "pod tak kulturalnym rządem belgijskim"... Nie umniejsza to jednak zupełnie wartości książki, w której tak ogromna ilość analiz i rozważań jest obecnie jak najbardziej na czasie, że przeczytawszy zaledwie kawałek, sięgnęłam od razu po ołówek by zaznaczać sobie co ważniejsze ustępy. Kto od lat obserwuje , przyspieszający ostatnio zawrotnie, proces upadku naszej cywilizacji - natychmiast odnajdzie w tej książce stwierdzenia, które proces ten bardzo dobrze wyjaśniają. Pokazują też jasno, to co dla wielu ludzi już jest widoczne, a czego wielu innych do wiadomości przyjąć nie chce: wszystkie próby tworzenia sztucznych, federacyjnych państw składających się z wielu narodów nie maja żadnych szans powodzenia. To samo dotyczy współistnienia obok siebie różnych cywilizacji. Już teraz widać w naszej pięknej, upadającej Europie, że cała polityka "multi-kulti" to jedna wielka utopia i katastrofa, a dlaczego tak jest - Feliks Koneczny objaśnia doskonale, choć przecież tworzył tak dawno i w zupełnie innej rzeczywistości. Czas, religia, tradycja, kultura, język, rodzina, naród,prawo,etyka - to tylko niektóre z pośród zagadnień przez niego poruszonych. Książka bardzo ciekawa, jednak , przyznam, trochę męcząca. Zdecydowanie najciekawszy (jak to zresztą rekomenduje Wojciech Reszczyński w "Przedmowie") jest ostatni rozdział - podsumowujący i systematyzujący wszystkie wcześniejsze rozważania . Warto do niego wracać co jakiś czas, gdy nie ma się ochoty czytać ponownie całości. Myślę, że książkę tę można potraktować jako bazę i wspaniały wstęp do dalszej lektury dzieł Feliksa Konecznego.

Książka stricte publicystyczna. Autor, rozwija jako swoje tezy rosyjskiego publicysty historycznego Danilewskiego. Do tych tez dobiera argumenty. Nawet nie sili się na odrobinę obiektywizmu. Oczywiście najbardziej wartościowa jest cywilizacja łacińska a w jej obrębie kultura polska.
Totalna propaganda.

Totalna propaganda.

Jeżeli ktoś chce zgłębić arkana wiedzy na temat natury i genezy pojęcia Cywilizacja polecam dwa Dzieła: 1. S. Huntington " Zderzenie cywilizacji"
2. F. Koneczny " O wielości cywilizacji"
Nic lepszego nie udało mi się dotąd znaleźć, książki jeżeli chodzi o przekaz, perspektywę, warsztat literacki absolutnie się nie pokrywają, jednym słowem "Inaczej o tym samym"

2. F. Koneczny " O wielości cywilizacji"

Książka przedstawia teorię dotycząca sposobu rozwoju cywilizacji oraz przyczyn ich różnicowania. Główne czynniki cechujące cywilizacje to religia - może stanowić barierę rozwoju, monogamia/poligamia, język - może stanowić barierę rozwoju, pojmowanie czasu.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/feliks-koneczny/o-wielosci-cywilizacji

Ciekawe i oryginalne (jak na lata międzywojenne) przedstawienie procesu kształtowania się cywilizacji oraz próba ich systematyki poprzez wskazanie głównych cech wspólnych oraz różnic.

Świetne dzieło krakowskiego profesora traktujące o cywilizacjach. Autor rzeczowo wyjaśnia każdą z nich. Jest bardzo interesująco i trafnie dobrany podział, przyczyny, zależności.

• Do kupienia
  • Filozofia
  • Polityka

Dodaj cytat z książki O wielości cywilizacji