Myśli nowoczesnego endeka

2012-10-05
2012-10-05
978-83-7574-703-4
ziemkiewicz endecja prawica polityka III RP

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Trzeci raz słucham tej książki , i poza myślą przewodnią nic z niej Nie zapamiętałem.

Witam. Nawet jeśli się nie zgadzamy z poglądami autora to warto poświęcić chwilę czasu na tę książkę. Mamy to do siebie że co chwilę zwalamy jednych z piedestału by innych na nich posadowić. Dmowski powinien być pamiętany jako jeden z ojców niepodległości, podobnie jak inni którzy tę wolność wywalczyli. Mam wątpliwości czy można przenosić idee programowe jakiejkolwiek partii\ruchu z przeszłości na teraźniejszość, tak jak błędem jest oceniać jednostki z dalekiej przeszłości przez pryzmat zdarzeń które powstały po ich śmierci. To chyba jest lekkie nadużycie. Jestem ciekaw jak ocenię myśli p. Rafała przy kolejnym przeczytaniu książki. Pozdr. P.

Polecam szczególnie osobom, które za zautorem nie przepadają, a warto poznać jego zdanie. Autor oczytany, rozsądnie analizujący sytuację, a opis III RP choć brutalny to jednak prawdziwy

Książka sama w sobie nie jest zła. Czytałem ją jednak nazwijmy to "pierwszym okresie" zachwytu nad twórczością Ziemkiewicza i miałem wrażenie, że wszystko co czytam w tej książce przeczytałem w poprzednich

Spostrzeżenia przedstawione przez RAZ w tej książce są dość ciekawe, autor w jasny sposób przedstawia kryterium podziału politycznego obecnego w Polsce od parunastu lat, trafnie równie opisuje charakterystykę nomenkratury, obozów politycznych, czy też tłumaczy właściwości polskiej "prawicy" i "lewicy". Dla mnie jednak za mało w książce odniesień do tytułowej Endecji, przez co czytelnik nastawiony na ten aspekt może czuć się zawiedziony.

,,Myśli nowoczesnego endeka" Rafała Ziemkiewicza to z pewnością dobra i wymagająca od czytelnika dużej uwagi podczas lektury książka. Wymagająca skupienia, bo przede wszystkim traktuje o stanie, losie, przeszłości, przyszłości oraz przede wszystkim nadziejach III RP, która nie może doczekać się na lepsze czasy, objuczona niekoniecznie dobrą historią, z bagażem wzlotów i częstych upadków przez bezmiar spraw, które jątrzą serce Polski, nie pozwalając jej na jakikolwiek lepszy status w dzisiejszym, jakże niepewnym i wymagającym świecie.
Ziemkiewicz w jedyny sobie sposób bardzo ciekawie kreuje myśli, prowadząc swój wywód oparty na argumentach i zdarzeniach, na historii i na własnych obserwacjach. Wywód jest bardzo intrygujący, ale wymaga od czytelnika skupienia i nawet lekkiego wysiłku intelektualnego, by w dobry sobie sposób ułożyć wszystko tak jak należy.
W książce tej, wśród czystego i rzetelnego wywodu można znaleźć bardzo ciekawe i intrygujące reakcje autora na pewne wydarzenia, nad którymi się pochyla. Jeśli zna ktoś Rafała Ziemkiewicza przede wszystkim jako wieloletniego publicystę, to z pewnością wie, o czym w tym momencie piszę.
Bardzo spodobało mi się to, że autor, pisząc o poważnym problemie jakim jest status III RP i jak wygląda ogół społeczeństwa i w jaki sposób jest rządzony, nie zatracił publicystycznego ducha pióra i nie boi się okraszać swojej wypowiedzi odważnymi opiniami, sugestiami i odczuciami. A temat jest poważny!
Zabrakło mi jednak trochę tej ,,endecji" w tej książce, a ostatnie rozdziały nie do końca wyczerpują tenże temat. Niemniej, książka warta uwagi, jeśli ktoś chce zajrzeć do środka początku naszej jakże pięknej i prawdziwie wolnej demokracji. Warto również sięgnąć po tę książkę, bo również traktuje w pewnym stopniu o nas i o naszym podejściu oraz przede wszystkim zaangażowaniu wobec Ojczyzny jaką jest Polska.
Odwagi podczas lektury!

Niewątpliwie każdy naród (np. Polacy, Niemcy, Czesi, Węgrzy, Słowacy, Rosjanie, Ukraińcy etc.) wypracował własne indywidualne rozumienie państwowości, która może stanowić strukturę niezależną od narodu (Cesarstwo Rzymskie, ZSRR),a także możliwa jest sytuacja, kiedy państwo stanowi integralne narzędzie polityki narodowej (III Rzesza Niemiecka, Włochy Mussoliniego, Hiszpania Franco, czy Portugalia Salazara). Czesi postrzegają państwo podobnie, jak czyniono to w Austro-Węgrzech, jako dobro wspólne wszystkich mieszkańców, o które należy dbać. W Polsce, w powszechnym rozumieniu państwo postrzegane jest jako struktura obca, okupacyjna, represyjna i występująca w opozycji do lokalności. Państwo Polakom jest potrzebne do czynienia prywaty, szybkiego dorabiania się, immunitetów i narzucania swojej woli innym. Dla Polaka państwo postrzegane jest jako własność pierwotne wspólna, która została sprywatyzowana, która musi zostać przejęta przez "dobry naród" gnębiony przez rządzących (My i Oni). Sam naród w przypadku Polski rozumiany jest jednolicie, osoby wykazujące różnice w tożsamości polskiej (np. Ślązacy, Kaszubi) są odbierani jako obcy, choć w rzeczywistości prezentują tylko inny wymiar polskości. W Czechach, czy Niemczech państwo jest postrzegane jako struktura ponadlokalna, która skupia w sobie różne tożsamości i jest powołana do zaprowadzania porządku, która jest czymś w rodzaju forum dla pogodzenia różnych interesów lokalnych i wyraża w sobie jedność kulturową mieszkańców. Autor książki pt. "Myśli nowoczesnego endeka" prezentuje osobiste poglądy na temat współczesnego rozumienia polskości, odnosi się do własnych życiowych doświadczeń. Prezentowany przez R. Ziemkiewicza obraz jest dogłębnie szczery, ale rozbudzający pewne nadzieje — wystarczy, iż każdy zrobi coś dla Polski, przynajmniej przez kilka godzin tygodniowo i będzie lepiej nam wszystkim.

5/10, bo tylko ostatni rozdział jest na temat! Jemu dałbym ocenę 8/10, a resztę stron najlepiej wyrwać (bo tam jest tylko powtórzenie z poprzednich książek).
Więc kupić się nie opłaca, wypożyczyć jak najbardziej, ale tylko dla ostatniego rozdziału!

Dobrze, że w końcu przeczytałem tę książkę. Zaczynając myślałem, że będzie poświęcona endecji i jej programowi. Nic z tych rzeczy. Zasadniczym jej tłem była wielokrotnie przywoływana już wojna polsko-polska – dzisiaj hasło już trochę przeżyte, emocje może mniejsze, niemniej jednak „wojna” trwa, teraz może bardziej pozycyjna. Książka uporządkowała we mnie wiele kwestii. Pozwoliła raz jeszcze zrozumieć podział na prawicę i lewicę, źródła rewolucji, czym jest neoliberalizm. Autor kapitalnie przyrównuje Polskę do państwa postkolonialnego i tutaj widzi główne źródło dzisiejszych bolączek. Choć wydana już dobrych kilka lat temu to pozostaje wciąż aktualna i naprawdę warta lektury.

Zieeeew. Intelektualnie żadne, powiedziałbym: pożywka dla gimbazy, albo gimbazy już nie ma, więc w sumie - dla nikogo.

• Polityka
  • Publicystyka