Dobre wieści czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły

Okładka książki Dobre wieści czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły
Rashmi Sirdeshpande Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Good News: Why the World is Not as Bad as You Thin
Insignis
2021-06-16
2021-06-16
Katarzyna Dudzik
ekologia naukowe dla młodzieży literatura faktu popularnonaukowe

Okładka książki Baśnie wybrane braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 8,1
Baśnie wybrane... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Jak to działa? Książki Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Ocena 8,9
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...

Książka wbrew pozorom może nie podnieść na duchu, a wręcz na początku trochę przygnębić. Autorka opisuje dużo zła i cierpienia, które dzieje się na świecie. Raz pada nawet cytat z Anny Frank. Siłą tej książki nie jest jednak danie wiary w magiczne dobro na świecie, ale pobudzenie do samodzielnego działania i ulepszania świata.

Super książka. Dająca nadzieje i pare faktów którymi można się chwalić w szkole. Bardzo polecam!!🙂🙂

Fajna, pozytywna lektura. Polecam

Fajna, pozytywna lektura. Polecam

Dobre Wieści to książka, która pokazuje dobro, które nas otacza. Skierowana jest do dzieci i młodzieży, ale to wśród dorosłych jest chyba więcej pesymizmu i im również przydałaby się ta pozycja. Autorka przemyciła tu nie tylko dobre treści, ale także i przepis na zmianę samego siebie. Zaproponowała mini wyzwania, jak, np. zrobienie jednego dobrego uczynku dziennie, którym może być nawet przyjazny uśmiech do osoby mijanej na ulicy. Książka pokazuje jak dostrzec dobro wokół siebie i samemu go tworzyć. Właśnie tego w dzisiejszym świecie potrzebujemy.

Ostatnio bardzo dużo się dzieje. Nie tylko walczymy z epidemiom, ale również są powodzie, pożary, susze, wybuchy wulkanu, nielegalne migracje, strajki i wiele więcej. Niestety w telewizji czy internecie aż huczy od złych wieści. A co z tymi dobrymi? Czy nic takiego się nie dzieje? Wręcz przeciwnie, w świecie dzieje się wiele dobrego, tylko o tym już tak głośno się nie mów. Wraz z książką odkryjemy te pozytywne strony.

Napisana jest ciekawie i dość zabawnie. Podczas czytania niejednokrotnie miałam wielki uśmiech na twarzy. Jest to pozycja dla młodzieży, jedna według mnie również dorośli powinni po nią sięgnąć.

Podzielona na rozdziały tematyczne, część treści pogrubiona. To wszystko sprawia, że dość łatwo się po niej „poruszać”.

Jeśli chcemy, zmienić świat na pozytywny warto zacząć od siebie. Pozytywne myślenie to pierwszy krok do sukcesu, a drugim może być ta książka. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/09/wydawnictwo-insignis-ksiazka-pt-dobre.html

Pozycja kierowana głównie do dzieci i młodzieży. Do przeczytania skusiły mnie pozytywne komentarze i.. tęczowa okładka :) Jesteśmy bombardowani katastroficznymi informacjami, relacjami z tragedii, nic dziwnego - to sprzedaje się najlepiej. Mam nadzieje, że pozycja znajdzie duże zainteresowanie wśród młodych ludzi - z nastawieniem na pozytywny odbiór życia. Bo życie pełne jest również pozytywnych niespodzianek, często niestety traktowanych jak "oczywista oczywistość". Na szczęście coraz częściej patrzymy może nie tyle przez różowe okulary, ale szerzej otwierając oczy na dobro, które na otacza - książka może nam w tym pomóc :)

Z ogromną przyjemnością usiadła do lektury tej książki, ponieważ uwielbiam pozytywne nastawienie do świata. „Dobre wieści” autorstwa Rashmi Sirdeshpande to książka popularnonaukowa skierowana do dzieci i młodzieży, żeby już w jak najwcześniejszym wieku ukształtować pozytywne nastawienie do świata. Sama autorka słynie z książek dla dzieci, w których i dorośli znajdą coś dla siebie, a ta jest tego najlepszym przykładem.

„Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły” autorstwa Rashmi Sirdeshpande wraz z fenomenalnymi ilustracjami Adam Hayes, stanowiła dla mnie wręcz idealną lekturę na lato. Najlepszą zapowiedzią tej książki niech będzie poniższy cytat:

„Każdego dnia dzieje się mnóstwo dobrego, musicie się tylko dowiedzieć, gdzie znaleźć wiadomości na ten temat”

Zanim jednak autorka przejdzie do dobrych wieści twierdzi, że w pierwszej kolejności należy poznać wroga. Pokazuje czytelnikowi to, dlaczego właśnie negatywne historie są atrakcyjne i tak bardzo zapadają w pamięci. Jesteśmy wręcz zaprogramowani, żeby się zamartwiać i dlatego warto sprawdzić, jak na przykład unikać fake newsów, czy też odwrotnie, jak znaleźć dobre wiadomości.

Jak twierdzi sama autorka w jednym z rozdziałów, cyt.: „nie napisałam tej książki po to, by ukrywać przed czytelnikiem nieprzyjemne fakty czy pudrować rzeczywistość. Chcę jednak zwrócić waszą uwagę na wiele dobrych rzeczy oraz na dobrych ludzi, którym je zawdzięczamy.” I to jest cała istota tej książki w wielkim skrócie.

Potrzebujemy dzisiaj dobry wiadomości, bardziej niż nam się wydaje i autorka stworzyła wspaniały drogowskaz dla młodych ludzi. Najwyższy czas by zmienić to w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat.

„Jeśli to sobie uświadomisz… to aż kręci się w głowie.”

My dorośli często nie zdajemy sobie sprawy, jak młody człowiek postrzega otaczający go świat. Dyskutujemy czy oglądamy wiadomości i nie zwracamy uwagi na nasze pociechy, które przecież tylko bawią się nieopodal. Dzieci słuchają i przezywają to na swój sposób. Autorka w tej książce pokazuje w jaki sposób przez zabawne anegdoty i wesołe ilustracje można nauczyć dziecko, jak na przykład uleczyć naszą planetę. Udowadnia, że przez dobre uczynki każdego dnia, jeden zwykły człowiek może pomagać całemu społeczeństwu. Ta książka bawiąc uczy i co najważniejsze bez zbędnego epatowanie strachem.

„Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły” autorstwa Rashmi Sirdeshpande zachwyciła mnie nie tylko pozytywną treścią, ale i fenomenalnym wydaniem. Wydawnictwo Insignis stanęło na wysokości zadania i zafundowało tej książce wyjątkową okładkę przyciągającą wzrok, która jest zapowiedzią prawdziwej uczty dla oczu w środku. Piękna żółta okładka z dużymi literami w kolorze tęczy już sama w sobie wywołuje uśmiech radości. W środku natomiast jest jeszcze lepiej. Kolory są już złagodzone, ale zabawne ilustracje i świetna grafika dorównują wartościowej treści.
Ja złapałam się właśnie na ten okładkowy haczyk. Kiedy przeglądałam portal Sztukater to dosłownie w mgnieniu oka, ta książka przyciągnęła moja uwagę. Wiedziałam już po sekundzie, że muszą ją mieć i przeczytać od deski do deski. Jak widać plan wykonałam i to z ogromną przyjemnością.

Moją szczególną uwagę w tej książce zwróciły wyzwania, które autorka proponuje czytelnikowi. Jedno z zadań polega na tym, żeby przez cały tydzień zrobić przynajmniej jeden dobry uczynek dziennie. To nie musi być na pozór nic wielkiego. Można zacząć na przykład od uśmiechu do nieznajomego albo pozbierać porozrzucane śmieci lub po prostu powiedzieć komuś komplement. Niby nic, a jednak dużo, bo zanim zaczniemy zmieniać świat, warto najpierw zacząć od siebie.

Gorąco polecam i gwarantuje nie tylko wyjątkowe intencje, ale również dobrą zabawę. Lektura „Dobrych wieści” autorstwa Rashmi Sirdeshpande jest wręcz idealna na dzisiejsze czasy. Warto wraz z autorką wybrać się w tę podróż, by poszukać dobrych ludzi i wiadomości, ponieważ wbrew pozorom są oni blisko nas i tylko trzeba umieć to dostrzec.
Polecam.
Zaczytana Joana

Książka zawiera wiele ciekawych faktów i stara się napawać młodego odbiorcę ogromem nadziei. Udaje się także przy starszych czytelnikach. Oprócz tego uświadamia o wielu kwestiach, o których wydaje mi się, że młodzi obecnie nie myślą, nie czytają i nie słyszą. Do polecenia dla wszystkich rodziców i ich pociech :)

W skrócie: książka idealna dla młodzieży.

W skrócie: książka idealna dla młodzieży.

Tak ciężko być optymistą.

Jak widzicie szklankę wypełnioną w 1/2 wodą to jest ona dla Was w połowie pełna czy pusta? Jeżeli miałabym na to odpowiedzieć to w zasadzie stwierdzę, że jeszcze można się napić, ale mało. Od zawsze byłam realistką i w sumie to chyba nawet „Dobre wieści” nie są w stanie zmienić mojego myślenia, choć jest to pozycja o bardzo pozytywnym wydźwięku.

Jak unikać fake newsów? Co zrobić, aby być lepszym człowiekiem? Jak zmieniać otoczenie, aby stało się przyjazne zarówno ludziom, jak i zwierzętom czy roślinom? Jak dbać o zdrowie nasze i naszych bliskich? A przede wszystkim... jak zatrzymać ten bardzo szybki bieg ku zagładzie Ziemi, który od wielu lat kontynuujemy i nie potrafimy zatrzymać?

Autorka wydaje się być urodzoną optymistką. „Dobre wieści” to książka, przy której prawie cały czas można się uśmiechać, aż zostanie szczękościsk. Generalnie, podczas lektury wiele razy kiwałam głową, ponieważ zgadzałam się z tym, co pisze Sirdeshpande.

Zmiany musimy zacząć od siebie. Pomyśleć co robimy dla siebie, dla rodziny i znajomych, czy mamy okazję pomóc sąsiadom, albo zupełnie obcym osobom. Czy wystarczająco dużo robimy dla naszej planety, aby pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, którego skutki mamy okazję oglądać nawet teraz. Autorka nie wymaga od nas bycia idealnie dobrymi i całkowicie eco. Sugeruje drobne zmiany w nastawieniu, posiłkując się cytatami znanych osób, a przede wszystkim prosi, aby czytać, czytać i jeszcze raz czytać, zanim podejmiemy się dyskusji z innymi osobami na dany temat. Wiadomo, zawsze warto znać się na rzeczy, niż mielić językiem bez sensu.

Cała książka pełna jest ilustracji, które są miłym dodatkiem do tekstu, a sam tekst jest wiele razy wytłuszczany lub wpisywany w kolorowe pola. Książkę czyta się wyjątkowo szybko, a czytanie jej ani na sekundę nie nudzi i nie męczy.

„Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły.” to książka, którą polecam każdemu. Wszyscy powinniśmy sięgnąć po tak optymistyczną pozycję i przeczytać to, co w niej się znajduje. Być może, niektórym co nieco wejdzie w krew i postanowią zmienić swoje zachowanie, chociaż jak mam być szczera, to bardziej zależy mi na ekologii i przemyśleniu naszych działań wobec planety.
Smutną wiadomością jest fakt, że coraz więcej głosów woła, że należy szanować wodę słodką, ponieważ jeszcze do 2100 (jak nie szybciej) roku może zacząć jej brakować. A przecież wiele krajów nie ma dostępu do bieżącej słodkiej wody już teraz. W XXI wieku.

Jeżeli zamierzacie sięgnąć po „Dobre wieści” (co polecam), to proszę zwróćcie największą uwagę na rozdział o naszej planecie. Możemy, a nawet musimy walczyć o równość płci, o tolerancję i wzajemny szacunek, ale jeżeli nie będziemy mieli na czym żyć to te walki będą całkowicie bez sensu. „Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły” to lektura idealna na dzisiejsze czasy.

Tak ciężko być optymistą.

Rashmi Sirdeshpande Dobre wieści czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły Zobacz więcej