Europa w zwierciadle

Okładka książki Europa w zwierciadle Robert Byron
Okładka książki Europa w zwierciadle
Robert Byron Wydawnictwo: Próby Seria: Wędrowiec literatura podróżnicza
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Wędrowiec
Tytuł oryginału:
Europe in the Looking-Glass
Wydawnictwo:
Próby
Data wydania:
2020-12-15
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-15
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395903625
Tłumacz:
Dorota Kozińska
Tagi:
podróże robert byron
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
520
346

Na półkach:

Tłumaczka Dorota Kozińska napisała o „Europie w zwierciadle” tak: „Książka to tyleż rozkoszna ile niedojrzała…” opisująca: „niestworzone przypadki rozwydrzonych młodzieńców”. I trudno o lepszą charakterystykę. Ciekawszy jest tu chyba czas niż miejsca, więc może nie zaspokoić potrzeb czytelnika szukającego literatury podróżniczej. Chociaż podróż opisuje: Niemcy, Włochy i Grecja, późnym latem 1925 roku. Kiedy w pędzie przez Europę Robert Byron zatrzymuje się, jego wybory są i przypadkowe, i intrygujące (Forum Romanum nudne i brudne); gdy się zachwyca, robi się górnolotny - gubiłam się wtedy przy trzecim przymiotniku; poza tym pływa, włóczy się po knajpach, rozczula nad Dianą (imię samochodu),wymądrza i ironizuje dużo częściej niż zwiedza. (Ale opis katedry w Sienie znakomity, strony o Rawennie ciekawe) Jest snobistyczny, bezczelny i sztubacki, jego turpistyczne metafory warto zapamiętać: Asyż jak strup, czy Ateny - Afrodyta cierpiąca na wole. Raz nie uwierzyłam w to co czytam - kiedy grecki urzędnik w Patras zarzucił bagaż arystokratycznych młodzieńców na grzbiet staruszki. Od czasu do czasu Byron zadziwia wnikliwością – gdy charakteryzuje ruch faszystowski w Niemczech i we Włoszech, i powagą – gdy opisuje sytuację Dodekanezu.

Daje to wszystko mieszankę awanturniczą i radosną, duchowo bliższą „Pamiętnikom” Casanovy niż podróżującemu po Włoszech 10 lat wcześniej Muratowowi, albo piszącemu „Neapol” 20 lat później Lewisowi. Miałam z tej lektury dużo przyjemności.

Pięknie wydana książka.

Tłumaczka Dorota Kozińska napisała o „Europie w zwierciadle” tak: „Książka to tyleż rozkoszna ile niedojrzała…” opisująca: „niestworzone przypadki rozwydrzonych młodzieńców”. I trudno o lepszą charakterystykę. Ciekawszy jest tu chyba czas niż miejsca, więc może nie zaspokoić potrzeb czytelnika szukającego literatury podróżniczej. Chociaż podróż opisuje: Niemcy, Włochy i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
338
221

Na półkach: , ,

Reportaż z podróży trzech Anglików po Europie A.D. 1925. Ciekawy obraz mijanych krajów - dla mnie zwłaszcza Włoch i Grecji. Włochy już pod władzą faszystów, ale nadal otwarte i z dużą kolonią angielską, zwłaszcza w okolicach Florencji.
Niezwykle interesujący jest kontrast (dotyczący zamożności) między trzema kolegami z Wielkiej Brytanii, którzy podróżują własnym samochodem, a otaczającą ich Europą.
Wraz z autorem - Robertem Byronem - odwiedzamy restauracje, hotele, plaże i warsztaty samochodowe. Poznajemy też ludzi, którzy stają na drodze podróżników lub im towarzyszą.
Dla mnie zaskakujący był fakt, że w Grecji nazwisko Byron było przyjmowane z uszanowaniem, pomimo, że autor nie był spokrewniony ze słynnym poetą.
Warto przeczytać, choć czasami drażniły mnie typowo angielskie wtręty w opisach poznawanych miejsc, typu "Asyż przylepiony jak strup do wzgórza".

Reportaż z podróży trzech Anglików po Europie A.D. 1925. Ciekawy obraz mijanych krajów - dla mnie zwłaszcza Włoch i Grecji. Włochy już pod władzą faszystów, ale nadal otwarte i z dużą kolonią angielską, zwłaszcza w okolicach Florencji.
Niezwykle interesujący jest kontrast (dotyczący zamożności) między trzema kolegami z Wielkiej Brytanii, którzy podróżują własnym samochodem,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
474
280

Na półkach: ,

O Europie, która była. O Europie, która nadal jest.

O kurzu na ulicach, dziś asfaltowych i idealnie równych. O wagabundach, których próżno dziś szukać na oblężonych turystami drogach Toskanii. O samochodzie o imieniu Diana, bo któż dziś nazywa tak czule swoje pojazdy? O architekturze, ale bez nadęcia. O zapomnianej umiejętności naturalnego spoglądania na świat z pominięciem cyfrowego oka. O fascynacji Brytyjczyka rodzącym się włoskim totalitaryzmem.

A przede wszystkim o ludziach, turystycznej biurokracji, hotelach, kolejkach na przejściach granic, promach, Prawdziwej Przygodzie i amerykańskich turystach.

O Europie, która była. O Europie, która nadal jest.

O kurzu na ulicach, dziś asfaltowych i idealnie równych. O wagabundach, których próżno dziś szukać na oblężonych turystami drogach Toskanii. O samochodzie o imieniu Diana, bo któż dziś nazywa tak czule swoje pojazdy? O architekturze, ale bez nadęcia. O zapomnianej umiejętności naturalnego spoglądania na świat z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
835
190

Na półkach: ,

Na początku sierpnia 1925 r. trójka przyjaciół wyruszyła w podróż po Europie, w trakcie której Diana (nowiusieńki automobil sportowy Sunbeam Tourer) musiała sprostać nie lada wyzwaniom drogowym. Przemierzyli Niemcy, Austrię, Włochy, by dotrzeć w końcu do Grecji. Byron prowadził skrupulatne notatki, które zaowocowały powstaniem niniejszej książki.

Widzimy w niej beztroskich młodzieńców, pełnych energii, niejednokrotnie zwracających na siebie uwagę (nie zawsze pozytywną, jak np. wtedy, gdy tłukli kieliszki w restauracji),których główną rozrywką jest porównywanie "życia nocnego" w odwiedzanych miastach. Mimo tego "Europę..." czyta się z przyjemnością. Autor okazuje się być czujnym obserwatorem ówczesnej rzeczywistości, ludzi, obyczajów. Bardzo bliska jego sercu jest sztuka, a zwłaszcza architektura, ale bynajmniej nie jest wobec niej bezkrytyczny. Nie brakuje tu celnych, a nawet i ciętych uwag, gorzkich refleksji czy też szczypty humoru. Są również plastyczne opisy krajobrazów, dzięki którym łatwiej przenieść się wyobraźnią do tamtych miejsc i czasu. Interesująca lektura.

Na początku sierpnia 1925 r. trójka przyjaciół wyruszyła w podróż po Europie, w trakcie której Diana (nowiusieńki automobil sportowy Sunbeam Tourer) musiała sprostać nie lada wyzwaniom drogowym. Przemierzyli Niemcy, Austrię, Włochy, by dotrzeć w końcu do Grecji. Byron prowadził skrupulatne notatki, które zaowocowały powstaniem niniejszej książki.

Widzimy w niej beztroskich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    59
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    7
  • 2021
    2
  • Dzienniki i memuary
    1
  • Podróżować jest bosko
    1
  • BigBookClub 2021
    1
  • Książki podróżne
    1
  • Do Zdobycia
    1
  • Culture - posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Europa w zwierciadle


Podobne książki

Przeczytaj także