After Auschwitz. Przejmujące świadectwo przetrwania przyrodniej siostry Anny Frank

Okładka książki After Auschwitz. Przejmujące świadectwo przetrwania przyrodniej siostry Anny Frank Eva Schloss
Okładka książki After Auschwitz. Przejmujące świadectwo przetrwania przyrodniej siostry Anny Frank
Eva Schloss Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
364 str. 6 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
After Auschwitz
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2020-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-25
Data 1. wydania:
2013-01-01
Liczba stron:
364
Czas czytania
6 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380436770
Tłumacz:
Mariusz Szerocki
Tagi:
Literatura faktu dziennik pamiętnik Holokaust Auschwitz obóz koncentracyjny wojna
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
751
732

Na półkach:

Książka "After Auschwitz" przyciągnęła moją uwagę informacją z okładki: "Historia, która zaczyna się w miejscu dramatycznego zakończenia Dziennika Anne Frank". Ponieważ interesuje mnie temat Holocaustu i wszelkie wojenne historie, z ciekawością sięgnęłam po tę opowieść.

Autorka książki, Eva Schloss, a wcześniej Geiringer, po latach milczenia postanowiła podzielić się z ludźmi swoimi wspomnieniami z koszmaru Holocaustu, który cudem przeżyła ona i jej matka oraz ojciec Anne, Otto Frank. Efektem tych działań jest niniejsza autobiografia pełna faktów i różnorodnych emocji.

Z początkowych stron książki macha do czytelnika pełna energii dziewczynka żydowskiego pochodzenia, Eva. Wiedzie szczęśliwe życie w Austrii z rodzicami i braciszkiem Heinzem aż do chwili, kiedy Niemców ogarnia szaleństwo poparcia dla niepozornego demona w ludzkiej skórze, Adolfa Hitlera. Zmiany na arenie politycznej zmuszają rodzinę Evy do ucieczki z bezpiecznej do tej pory Austrii. Nie mają pojęcia, co ich czeka, ale nawet w najgorszych snach nie spodziewają się, jaki to będzie koszmar. A w Holandii, gdzie przez chwilę mieszkają na osiedlu w Amsterdamie, ich losy po raz pierwszy krzyżują się z rodziną Franków. Ukrywanie się niewiele dało, obie rodziny zostają wydane w ręce nazistów i aresztowane, a następnie wysłane do Auschwitz.

Autorka nie skupiła się tutaj na codzienności w Auschwitz. Mimo jasnej informacji zawartej w tytule (after = po) chyba trochę liczyłam na to, że poznam więcej szczegółów życia w tym strasznym miejscu, ale ta autobiografia nie o tym ostatecznie opowiada. Auschwitz to jedynie mały wycinek całości, która skupia się na sile przetrwania, i próbie powrotu do życia po utracie najbliższych. Czytając, miałam wrażenie, że czuję tę ogromną potrzebę złapania równowagi w świecie, w którym tak wiele wartości i uczuć zostało bezlitośnie zdeptanych przez nazistów. Jak żyć po przeżytym koszmarze? Czy wystarczy sił, by podejmować wyzwanie przeżycia kolejnych dni? Komu zaufać? Gdzie znaleźć bezpieczną przystań? Czy w ogóle da się stworzyć kochającą się rodzinę po takich doświadczeniach?

Tęsknota, depresja, rozpacz, poczucie straty bliskich osób, życia, radości - to zaledwie wierzchołek góry lodowej, na którą traficie, sięgając po tę książkę. Myślę, że napisanie jej kosztowało autorkę mnóstwo emocji. Już sam powrót do strasznych wspomnień, o których większość ocalałych nigdy nie chciała mówić, musiał być bardzo trudny. Do tego dochodziła zapewne również niepewność, jak ta opowieść zostanie przyjęta przez czytelników, czy zrozumieją zawiłe ścieżki powojenne, przez które przedzierała się autorka.

Mimo ciężaru, który niesie z sobą opowieść o Holocauście, sposób, w jaki Eva opowiada o swoim życiu, nie przytłacza nadmiarem zła ani informacji. Muszę przyznać, że jestem pełna podziwu dla osób, które potrafią w tak szczegółowy sposób odtworzyć to, co przeżyły, włącznie z datami i idealnie zachowaną chronologią zdarzeń. Poza tymi trudnymi emocjami książka zawiera także uczucia pozytywne i obietnicę, że można żyć dobrze nawet jeśli zostało się tak potwornie skrzywdzonym, a siłą jest rodzina i wyzwolenie się z piekła życia przeszłością.

Książka "After Auschwitz" przyciągnęła moją uwagę informacją z okładki: "Historia, która zaczyna się w miejscu dramatycznego zakończenia Dziennika Anne Frank". Ponieważ interesuje mnie temat Holocaustu i wszelkie wojenne historie, z ciekawością sięgnęłam po tę opowieść.

Autorka książki, Eva Schloss, a wcześniej Geiringer, po latach milczenia postanowiła podzielić się z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
768
754

Na półkach: , ,

"After Auschwitz" Eva Schloss

Dla „wielbicieli” książek dokumentalnych o zbrodniach niemieckich, czy licznych biografii ofiar z obozów pracy, „Dziennik” Anne Frank raczej nie jest obcy. To dzieło stało się jednym z najważniejszych dowodów przestępstw Niemców na ludności żydowskiej. Dla mnie ta pozycja jest jeszcze nie znana, lecz zamierzam w przyszłości to zmienić.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa M, miałam możliwość poznać losy przyrodniej siostry Anne, Evy Geiringer, obecnie Schloss. Ta dojrzała kobieta bardzo długo zbierała się w sobie, by móc podzielić się własnymi przeżyciami z Auschwitz. Przeżyciami, które nadal są niemożliwe do zapomnienia, które wiążą się z ogromnym strachem, bólem, cierpieniem i tęsknotą za najbliższymi. Te traumatyczne wspomnienia nie zostaną nigdy wymazane z historii ludzkości, podobnie jak jego ofiary.

Eva była żywiołową nastolatką żydowskiego pochodzenia, która niczego się nie bała. Jej wsparciem był ukochany Tatko, Mamcia oraz niezwykle wrażliwy brat Heinz. Mieszkając w Austrii, mieli wszystko, co przynosiło im szczęście. Niestety, II wojna światowa oraz rozkaz Hitlera, by usunąć wszystkich Żydów, doprowadziło do niebezpiecznej tułaczki w celu poszukiwania schronienia. Belgia, Holandia- tutejszy azyl zawsze wiązał się z niebezpieczeństwem i chwilowym odpoczynkiem. W dniu piętnastych urodzin Evy, wraz z całą rodziną została aresztowana przez nazistów. Tak zaczyna się ich podróż do piekła o nazwie Auschwitz.

Jeżeli spodziewaliście się bardzo szczegółowego opisu tego, co działo się w tym obozie, to możecie się nieco rozczarować. Oczywiście znajdziemy tam sporo na temat losów Evy oraz jej matki. Jednak ta książka jest głównie opowieścią o stracie najbliższych, cierpieniu po nich, a także ogromną rozpaczą po utracie tej dziecięcej naiwności, beztroski, wolności. Status społeczny, bezpieczeństwo, przyjaciele, w jednej chwili zostało całkowicie zniszczone. Pojawiła się wszechobecna nienawiść, poniżenia, przemoc, odczłowieczenie. Jeden mężczyzna, wydając rozkazy, pozbawił Żydów ich ludzkości, godności, a w konsekwencji życia.
Nasze bohaterki codziennie musiały walczyć o przetrwanie, zmagając się z licznymi przeciwnościami świata, niejednokrotnie ocierając się o śmierć. Jako jedne z niewielu, przetrwały pobyt w obozie w Auschwitz, a teraz muszą wrócić do „normalności”. Jak można się domyślać, ten powrót nie należy do najłatwiejszych. Odnalezienie się w nowym świecie, bez Tatki i brata, to dla Evy rzecz praktycznie nie do pokonania. I choć stara się, jak może, mając przy tym ogromne wsparcie Mamci oraz Otto- ojca wspomnianej Anne Frank, który jako jedyny z rodziny przeżył obóz, w głębi serca i umysłu zawsze czai się mrok, żałoba i bezdenna rozpacz. Pojawia się depresja. Czy Eva pokona własne demony, by odkryć siebie na nowo, by pokochać nową rzeczywistość, by nauczyć się w niej żyć? Te wspomnienia są doskonałym dowodem na to, że nadzieja, miłość i dobre serce pokonają najgorsze momenty. Swoją postawą, Eva pokazuje nam czym jest prawdziwe dobro, szczęście, rodzina i wiara we własne możliwości. I choć jej przeżycia są warte poznania, nadal pieczołowicie kultywuje pamięć o Anne Frank. Nikomu nie umniejsza ważności z tamtego okresu, nikogo nie skreśla, nie unika, każdego dnia daje świadectwo swojemu pochodzeniu. I tak od wielu lat.

Autorka w sposób wyjątkowy przedstawia swoją historię. Lekko, z nutą melancholii, a mimo to mogłam w pełni odczuć jej emocje. Emocje, które mnie wciągnęły, przetrawiły i wypluły. I długo nie dadzą o sobie zapomnieć.

Współpraca barterowa z Wydawnictwo M

"After Auschwitz" Eva Schloss

Dla „wielbicieli” książek dokumentalnych o zbrodniach niemieckich, czy licznych biografii ofiar z obozów pracy, „Dziennik” Anne Frank raczej nie jest obcy. To dzieło stało się jednym z najważniejszych dowodów przestępstw Niemców na ludności żydowskiej. Dla mnie ta pozycja jest jeszcze nie znana, lecz zamierzam w przyszłości to zmienić....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
591
511

Na półkach: , ,

Przeczytany przeze mnie jakiś czas temu "Dziennik” Anne Frank na długi czas zawładnął moim sercem i myślami. Poszukiwałam dodatkowych informacji na temat Jej samej oraz Jej bliskich. Tak trafiłam na książkę Evy Schloss, przyrodniej (a właściwie „przyszywanej”) siostry Anne. Otto Frank, który jako jedyny z całej rodziny przeżył wojnę, związał się z matką Evy. Obie rodziny znały się dość pobieżnie jeszcze z czasów zamieszkiwania w Amsterdamie w czasie II wojny, gdzie szukali schronienia przed antyżydowską polityką III Rzeszy. Połączyły ich wspólne doświadczenia utraty najbliższych w koszmarze holokaustu. Stworzyli piękny, długoletni związek, czemu Eva poświęca dużo miejsca w swojej opowieści.

Obawiałam się, że te wspomnienia będą próbą medialnego zaistnienia autorki na kanwie pamięci o Annie Frank. Jakież to było z mojej strony krzywdzące…

Otrzymałam zatrważającą i rzetelną relację osoby ocalałej z piekła. I potężny ładunek emocjonalny w formie przejmującego obrazu losów dziewczynki, której udało się przeżyć Auschwitz. Ale też przepiękne świadectwo dobra i miłości, a także szacunku dla dziedzictwa Anne Frank.
Tę książkę powinni przeczytać WSZYSCY, których poruszył najsłynniejszy „Dziennik” na świecie. A także wszyscy, którzy chętnie sięgają po literaturę wojenną, czy obozową. Ta książka to czysta prawda.

Pani Eva Schloss ma w tej chwili (luty 2024 rok) 94 lata. Po raz pierwszy o swoich obozowych przeżyciach zaczęła mówić dopiero po 35 latach od zakończenia wojny.
Od drugiej wojny światowej coraz bardziej oddala nas czas i dlatego jestem zdania, że każdy współczesny człowiek, ma moralny obowiązek wsłuchiwać się we wspomnienia tych, którzy przeżyli coś tak niewyobrażalnego...

Przeczytany przeze mnie jakiś czas temu "Dziennik” Anne Frank na długi czas zawładnął moim sercem i myślami. Poszukiwałam dodatkowych informacji na temat Jej samej oraz Jej bliskich. Tak trafiłam na książkę Evy Schloss, przyrodniej (a właściwie „przyszywanej”) siostry Anne. Otto Frank, który jako jedyny z całej rodziny przeżył wojnę, związał się z matką Evy. Obie rodziny...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
749
408

Na półkach: ,

Muszę się do czegoś przyznać... Choć przeczytałam już mnóstwo pozycji z zakresu literatury obozowej, nigdy nie sięgnęłam po... "Dziennik Anne Frank". Nie mam pojęcia, jak do tego doszło... Nie przeszkodziło mi to wcale w przeczytaniu historii Evy Schloss, pasierbicy ojca Anne, a pośrednio jej siostry przyrodniej, jak można przeczytać na okładce książki. Myślałam, że to tani chwyt marketingowy, jednak Anne jest obecna w całej opowieści, towarzyszyła Evie przez lata powojenne, można także powiedzieć, że gdyby nie zbiorowa pamięć o Anne, Eva nigdy nie opowiedziałaby o swoich traumatycznych przeżyciach nawet własnym dzieciom.

"After Auschwitz" to przede wszystkim opowieść o życiu po opuszczeniu piekła, o układaniu własnego losu w cieniu niewyobrażalnej straty, o sklejaniu ran, a także poszukiwaniu nowej ojczyzny, ponieważ dawna zraniła aż za bardzo.

Eva pisze pięknie, wspomnienia są przemyślane, poukładane, a mimo to nie brak im emocji i głębi. Byłam bardzo zaskoczona tym, jak dobrze się je czyta (jakby to nie brzmiało przy tak ciężkiej tematyce).

Książek w tematyce obozowej na rynku wydawniczym znajdziecie mnóstwo, warto jednak wybierać mądrze, omijać wszelkie sensacyjne powiastki, a sięgać po mądre wspomnienia takie jak "After Auschwitz", bardzo polecam.

Muszę się do czegoś przyznać... Choć przeczytałam już mnóstwo pozycji z zakresu literatury obozowej, nigdy nie sięgnęłam po... "Dziennik Anne Frank". Nie mam pojęcia, jak do tego doszło... Nie przeszkodziło mi to wcale w przeczytaniu historii Evy Schloss, pasierbicy ojca Anne, a pośrednio jej siostry przyrodniej, jak można przeczytać na okładce książki. Myślałam, że to tani...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
166
165

Na półkach:

"After Auschwitz" to przejmujące świadectwo Evy Schloss, ocalałej z obozu zagłady. Ciężko oceniać takie pozycje że względu na ich charakter, jednak bezdyskusyjnie warte są uwagi jeśli chodzi o przesłanie i ważną lekcję historii jakie ze sobą niosą.
*
Evie Geiringer, nastolatka żydowskiego pochodzenia w dniu swoich piętnastych urodzin, po niespełna dwóch latach życia w ukryciu zostaje aresztowana przez nazistów. Wraz z rodziną trafia do Auschwitz, gdzie pozostaje aż do ostatniego dnia działania obozu. Jak wygląda powrót do normalności po tak traumatycznych przeżyciach?
*
"After Auschwitz" to nie tylko przejmująca historia o Holokauście jakich wiele. Dla mnie to wyjątkowa opowieść o przeżywaniu straty nie tylko tej po śmierci najbliższych, ale również związanej z utratą beztroski i spokoju ducha. Czy człowiek, który doświadczył tak gigantycznej nienawiści, poniżenia i bestialstwa jest w stanie odbudować życie na nowo? Co z wybaczeniem? Jak pozwolić sobie na szczęście, gdy tak wielu straciło życie? Bolesne i wstrząsające wspomnienia Autorki skłaniają do refleksji na temat złożoności ludzkiej natury.

Tłem dla całej opowieści jest wrzącą od przemian politycznych Europa XX wieku - opisy życia codziennego, trudności z jakimi musiano się zmierzyć w piekle okupacji, próby odnalezienia się w powojennej rzeczywistości. Bez wątpienia jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób pragnących poszerzyć wiedzę na temat Holokaustu.

"After Auschwitz" to przejmujące świadectwo Evy Schloss, ocalałej z obozu zagłady. Ciężko oceniać takie pozycje że względu na ich charakter, jednak bezdyskusyjnie warte są uwagi jeśli chodzi o przesłanie i ważną lekcję historii jakie ze sobą niosą.
*
Evie Geiringer, nastolatka żydowskiego pochodzenia w dniu swoich piętnastych urodzin, po niespełna dwóch latach życia w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
522
204

Na półkach:

Eva Schloss, żydowska dziewczynka przeszła piekło na ziemi będąc umęczoną przez nazistów… Jednak nie znajdziecie tu dokładnych opisów tego, co działo się w Auschwitz - to niewielka część tej opowieści. Raczej poznacie odczucia i emocje bohaterki przed i po holocauście, jej strach, jej niepewność. Eva była Austriaczką, w czasie II wojny światowej w wieku nastoletnim przeniosła się z rodziną - z mamą, tatą i bratem - do Belgii i dalej do Holandii. Jednak i tak nie uchroniło to ich przed nazistami… Znajdziecie poruszające wyznania o tym, co ją spotkało, jak to wszystko znosiła - wszystkie są bardzo szczere i subiektywne.

Język, jakiego używa autorka jest piękny - zdecydowanie ma ona wielki talent do pisania. Treść jest wciągająca i bardzo ciekawa, mimo, że autorka nie zawsze trzyma się prawdy historycznej - nie mam o to pretensji, ponieważ to jest w tej pozycji najpiękniejsze! Poznajemy subiektywne spojrzenie na otaczający ją świat, jej emocje, jej próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o tym, jak po takich przeżyciach zacząć normalnie żyć… Czy w ogóle jest to możliwe???

Pamietajmy, że historia dużo nas uczy, możemy z niej wyciągnąć wiele cennych lekcji. Od kilku tygodni wojna znowu jest blisko nas, a to, co obserwujemy, powinno być oceniane z perspektywy błędów przeszłości. Warto wyciągać z tego wnioski…

Bohaterka i jej mama okazały się niesamowicie dzielnymi i silnymi kobietami! Przeszły koszmar, ale się pozbierały i żyły dalej… Oczywiście nie obyło się bez stanów depresyjnych, czy zwykłego przygnębienia… Ale dały radę!

Eva Schloss, żydowska dziewczynka przeszła piekło na ziemi będąc umęczoną przez nazistów… Jednak nie znajdziecie tu dokładnych opisów tego, co działo się w Auschwitz - to niewielka część tej opowieści. Raczej poznacie odczucia i emocje bohaterki przed i po holocauście, jej strach, jej niepewność. Eva była Austriaczką, w czasie II wojny światowej w wieku nastoletnim...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1443
930

Na półkach: ,

„Zbyt głośna jest samotność i cierpienie ocalałych,
byśmy mogli pozostać obojętni.”
*
O historii Anne Frank słyszeliście na pewno, a czy znacie opowieść jej przyrodniej siostry?
*
Historia Evy Schools zaczyna się w momencie, w którym kończy się „Dziennik” Anne Frank. Jest pełna bólu i cierpienia, które trwa nieustannie, bo przecież piekło Holocaustu jest we wszystkich wspomnieniach ocalałych. Nie da się go zamknąć w przeszłości, demony wojny zawsze powracają choćby w snach.
***
Zastanawialiście się kiedyś w ogóle jak to jest z tym życiem po Auschwitz?
*
Świat literatury tuż po wojnie podjął nawet dyskusję czy i jak ma wyglądać poezja po piekle obozów zagłady, ale nikt nie zastawiał się wtedy jak ma wyglądać życie ocalonego? Czy może on powrócić do zwykłej codzienności?
*
Czy osoby, które kiedyś były więźniami obozów zagłady mogą jeszcze cieszyć się życiem, narzekać na drobiazgi, mieć zły nastrój lub odnaleźć w sobie radość i beztroskę małego dziecka? Czy do końca życia będzie im doskwierało piętno ocalałych?
*
Na te wszystkie pytania odpowiada przyrodnia siostra Anne Frank w swoim przejmującym świadectwie przetrwania.
*
Jej opowieść nie jest zapisem historycznym, który ściśle trzyma się zasad chronologii. To jest pełna emocji relacja o subiektywnych przeżyciach i doświadczeniach po długim okresie milczenia.
*
„Kiedy wnuki pytały mnie o tatuaż na przedramieniu – piętno, jakie pozostało po znakowaniu więźniów w Auschwitz – mówiłam im, że to mój numer telefonu. Nie, nigdy nie poruszałam tematu przeszłości” aż w końcu…
*
„After Auschwitz” to opowieść po sześćdziesięciu latach milczenia, która jest „w pewnym sensie kontynuacją „Dziennika” Anne Frank, swoistym „Post Scriptum” napisanym przez ocalałą z zagłady.”
*

„Zbyt głośna jest samotność i cierpienie ocalałych,
byśmy mogli pozostać obojętni.”
*
O historii Anne Frank słyszeliście na pewno, a czy znacie opowieść jej przyrodniej siostry?
*
Historia Evy Schools zaczyna się w momencie, w którym kończy się „Dziennik” Anne Frank. Jest pełna bólu i cierpienia, które trwa nieustannie, bo przecież piekło Holocaustu jest we wszystkich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
145
145

Na półkach:

Wystarczył "jeden" który zasiał wśród ludzi swoje poglądy, jad i nienawiść. Wojna będzie zawsze złem, które odbije swoje piętno na ludzkiej psychice. Szczególnie w dziecięcej pozostaje ślad, którego nie da się uleczyć i odbija się na późniejszym życiu. Na końcu książki pada pytanie od dziecka, które słuchało opowieści Evy Schloss: "Czy Pani sądzi, że to się jeszcze kiedyś może zdarzyć?" Odpowiada: "Ja na to pytanie nie mam odpowiedzi, ale może ktoś z Was ją zna. To co - zdarzy się? Mam nadzieję, że nie".

Eva Schloss, Austriaczka żydowskiego pochodzenia, z bólem opowiada historię o życiu napiętnowanym wojną. Naród żyjący w zgodzie raptownie dzieli się na dobrych i złych. Z kart historii wyłania się ogrom poruszających wydarzeń. Od sielskiego dzieciństwa, które na wysokim poziomie mogła doświadczać wraz z matką, bratem i przedsiębiorczym ojcem po wydarzenia wojenne, a następnie trud powrotu do normalności powojennej.

W bardzo ciekawy sposób przedstawia ucieczkę przed nazistami, następnie morderczą deportację oraz koleje losu rozdzielenia z ukochanym bratem i ojcem. Obok tego wszystkiego wyłania się niesamowity obraz odczuć społecznych i reakcji ludzkich. W dosadny sposób dzieli się z nami subiektywnymi uczuciami jakie jej towarzyszą podczas tej trudnej drogi do przeżycia. Bestialstwo nazistów, nieludzkie warunki, głód, rozłąka czyta się to z ciężkim sercem. Dzięki temu rysuje się także obraz niesamowicie silnej i inteligentnej kobiety, której wola życia była ogromna.
Kolejnym poruszającym wątkiem jest opis ciężkiego powrotu do domu i wszystko to co się z tym wiązało. Mianowicie bardzo ciężko jej było się odnaleźć się na wolności, pojawiły się trudności w relacji z matką, niechęć do języka niemieckiego, próba odbudowania życia na nowo i ogromna tęsknota za bratem i ojcem. Autorka nie zapomina w swoich wspomnieniach o osobach, które pomimo tego, że przeżyły wojnę to straciły swoje zdrowie fizyczne, ale też i psychiczne.
Chcę dodać, że Eve w dzieciństwie przyjaźniła się z Anne Frank, która stała się jej siostrą przyrodnią po wojnie, ponieważ ocalały ojciec Anne ożenił się po wojnie z matką Evy. Dla mnie #dziennikannefrank są odrębną historią, z którą nie omieszkam się zapoznać.
Bardzo dziękuję wydawnictwu @obiektyw_literatura.faktu za tak wspaniałą książkę, którą bardzo polecam 🤍

Wystarczył "jeden" który zasiał wśród ludzi swoje poglądy, jad i nienawiść. Wojna będzie zawsze złem, które odbije swoje piętno na ludzkiej psychice. Szczególnie w dziecięcej pozostaje ślad, którego nie da się uleczyć i odbija się na późniejszym życiu. Na końcu książki pada pytanie od dziecka, które słuchało opowieści Evy Schloss: "Czy Pani sądzi, że to się jeszcze kiedyś...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
351
322

Na półkach:

📖 Kiedy rozpoczął się mój marsz ze stacji kolejowej Auschwitz, zostawiłam za sobą dziewczęce wcielenie Evi Geiringer, wraz z jej marzeniami. 📖
O Anne Frank słyszeli chyba wszyscy.
Nawet ci, którzy, tak jak ja, nigdy nie czytali jej "Dziennika".
Zaczęło się od tego, że pewnego dnia zobaczyłam w telewizji wywiad z kobietą, która przeżyła obóz w Auschwitz i znała Anne osobiście. Ich losy splotły się z sobą w zaskakujący sposób, by w końcu uczynić je przyrodnimi siostrami.
Eva dopiero po wielu latach zdecydowała się opowiedzieć o tym, co przeżyła.
I tak powstała ta niesamowita, świetnie napisana książka.
Uważam, że jak najwięcej osób powinno poznać tę historię.
Opowieść o wojnie, ale przede wszystkim o życiu po jej zakończeniu. O radzeniu sobie z traumą i budowaniu życia od nowa.
Książki tego typu nie należą do łatwych. Ale jeśli mielibyście wybrać tylko jedną, to niech to będzie właśnie ta.
Z pewnością na długo pozostanie ona w mojej pamięci i wrócę do niej jeszcze nie raz.
Z całego serca - polecam.

📖 Kiedy rozpoczął się mój marsz ze stacji kolejowej Auschwitz, zostawiłam za sobą dziewczęce wcielenie Evi Geiringer, wraz z jej marzeniami. 📖
O Anne Frank słyszeli chyba wszyscy.
Nawet ci, którzy, tak jak ja, nigdy nie czytali jej "Dziennika".
Zaczęło się od tego, że pewnego dnia zobaczyłam w telewizji wywiad z kobietą, która przeżyła obóz w Auschwitz i znała Anne...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
42
5

Na półkach:

Wątek pobytu w Auschwitz potraktowany pobieżnie.

Wątek pobytu w Auschwitz potraktowany pobieżnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    77
  • Posiadam
    15
  • 2021
    5
  • Literatura faktu
    3
  • 2022
    3
  • Historia
    2
  • Do wypożyczenia\pożyczenia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Holokaust
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także