Krótka historia filozofii

Okładka książki Krótka historia filozofii Nigel Warburton
Okładka książki Krótka historia filozofii
Nigel Warburton Wydawnictwo: Wydawnictwo RM filozofia, etyka
filozofia, etyka
A little history of philosophy
Wydawnictwo RM
2020-01-01
2020-01-01
Sergiusz Lipnicki

Prosty i ciekawy wstęp do dalszej eksploracji tajników filozofii.

Prosty i ciekawy wstęp do dalszej eksploracji tajników filozofii.

Filozofia, od greckiego słowa oznaczającego umiłowanie mądrości, jest jednym z najstarszych obszarów poszukiwań ludzkiego umysłu. Od zarania dziejów, filozofia była narzędziem, za pomocą którego ludzie próbowali zrozumieć naturę rzeczywistości, sens życia, moralność, piękno, sprawiedliwość i prawdę.

Filozofia nie jest tylko suchą teorią. To sposób myślenia, który wpływa na nasze codzienne życie, kształtuje nasze przekonania i wartości, a nawet wpływa na nasze decyzje. Filozofia pomaga nam zrozumieć, jak powinniśmy żyć, jakie są nasze obowiązki wobec innych i jakie jest miejsce człowieka w świecie.

W tej recenzji, będziemy omawiać książkę Krótka historia filozofii autorstwa Nigela Warburtona, która jest doskonałym wprowadzeniem do tego fascynującego obszaru. Ta książka pokazuje, jak filozofia ewoluowała na przestrzeni wieków, prezentując najważniejsze idee i myślicieli, którzy kształtowali nasze zrozumienie świata. Przyjrzymy się, jak ta książka sprawia, że filozofia staje się zrozumiała i przystępna dla każdego, kto jest ciekawy świata.

Ta książka to prawdziwa perła dla każdego, kto chce zgłębić tajniki filozofii, jest nie tylko przystępna i zrozumiała, ale również pełna humoru, co czyni ją wyjątkowo atrakcyjną dla szerokiego grona czytelników.

Warburton zręcznie prowadzi nas przez czterdzieści krótkich rozdziałów, prezentując wielkich myślicieli europejskich i najciekawsze idee dotyczące świata oraz tego, jak w nim żyć. Fascynujące i często kuriozalne historie z życia największych filozofów, od antycznej Grecji po współczesność, są nie tylko interesujące, ale także inspirują do dalszych poszukiwań.

Książka ta jest nie tylko przeglądem historii filozofii, ale także inspiracją do myślenia, dyskusji, argumentowania i stawiania pytań. Warburton, znany jako pełen pasji popularyzator filozofii, zarówno w internecie, jak i w realu, udowadnia, że filozofia jest nie tylko dla akademików, ale dla każdego, kto jest ciekawy świata.

Rozszerzając tę recenzję, warto zauważyć, że Warburton nie tylko opisuje filozofię, ale również pokazuje, jak filozofia wpływa na nasze codzienne życie. Przez całą książkę, czytelnik jest zachęcany do refleksji nad własnymi przekonaniami i wartościami, co jest prawdziwym darem tej książki.

Każdy rozdział jest napisany w sposób przystępny i zrozumiały, co sprawia, że nawet najbardziej skomplikowane koncepcje filozoficzne stają się zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Warburton zręcznie łączy anegdoty z życia filozofów z ich ideami, co dodaje książce dodatkowego uroku.

Krótka historia filozofii to nie jest zwykła książka, to podróż przez historię ludzkiego myślenia. To podróż, która z pewnością zainspiruje, zaskoczy i oświeci każdego, kto zdecyduje się na nią wyruszyć. Bez wątpienia, ta książka jest niezbędnym przewodnikiem dla każdego, kto chce zrozumieć filozofię i jej wpływ na nasz świat.

Filozofia nie jest tylko suchą teorią. To sposób myślenia, który wpływa na...

Autor w czterdziestu rozdziałach pokrótce omawia historię i założenia znanych filozofów. Inne są ciekawsze (dla mnie najlepsze były cztery pierwsze i cztery ostatnie rozdziały),inne mniej, ale ogólna idea nie jest zła.

Oczywiście nie można w sposób kompleksowy omówić jakiegokolwiek nurtu filozoficznego na kilku stronach, ale dla osób, które wcześniej z filozofią nie miały wiele wspólnego i chciałyby sprawdzić, czy to coś dla niech, to naprawdę polecam. Całość jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, autor opisuje najważniejsze informacje o poszczególnych filozofach i ich pracach. Jeśli po tej lekturze ktoś będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej na dowolny temat z książki, to po pierwsze - świetnie, a po drugie będzie mógł znaleźć rozszerzone informacje w wielu innych pozycjach, np. Władysława Tatarkiewicza czy Giovanniego Reale.

Natomiast jeśli ktoś nie jest początkujący z filozofii, to tutaj raczej nic dla siebie nie znajdzie.

Naprawdę świetna książka, jestem nią zachwycony. Jeśli jesteś początkującym myślicielem jak ja i nie wiesz od czego zacząć to właśnie znalazłeś. Co mnie urzekło to krótkie, ładnie napisane rozdziały oraz trzeba też wspomnieć o wrażeniu wizualnym gdzie jest intrygujacy obrazek z nie dość typowym pytaniem które jeszcze bardziej zachęcają do przeczytania rozdziału. Całe szczęście nie ma tutaj męczącej, nudnej, suchej paplaniny dat i nazwisk, skomplikowanie przedstawionej myśli czy też odwrotnie, nie jest napisane jak dla dzieci z podstawowki. Jest intrygujaco, ciekawie, krotko, i dla przecietnego doroslego, swietnie wyważone, poprostu czyta się bardzo dobrze. Polecam

P.S. nie słuchajcie głosów które mówią "przeczytaj Tatarkiewicza". Ucz się na moich błędach, ja próbowałem ale w gąszczu innych codziennych zadań była to nie praktyczna cegła. Więc o ile jesteś ciekawy tematu i nie chcesz urwać w połowie to sugeruje zacząć od tej i będziesz zadowolony. Tatarkiewicz to dla wytrwałego entuzjasty tematu/lubiących się w dlugich historycznych książkach/specjalistów, dobra ale na pewno nie na początek głównie dla tego że jest długa i akademicka.

Ciekawa, przystępna dla czytelnika nieobytego z tematem

Ciekawa, przystępna dla czytelnika nieobytego z tematem

Jako osoba, która często podejmuje się filozofii we własnym zakresie, lecz bez większych studiów nad nią, książka była idealna, ponieważ szybko streszczyła dane nurty i powiedziała w którym kierunku mam iść z dalszą nauką. Do tego fajnie poznać przekrój historii i to jak się rozwijała.

Książka zdecydowanie dla osób świeżych w nauce o filozofii, jak już ktoś wie coś więcej to raczej się wynudzi.

W porządku, ale zależy kto czego szuka. Dla zainteresowanych tematem filozofii, którzy dopiero wchodzą w ten świat jest jak najbardziej ok, ale zdecydowanie nie jest to pozycja dla kogoś kto ma zamiar zabrać się za naukę filozofii na poważnie.

Wielkie rozczarowanie. Sięgnęłam po książkę po lekturze z tej samej serii "Krótkiej historii religii". Sięgnęłam i bardzo szybko odłożyłam, nie skończywszy, co nie zdarza mi się często. Ale szkoda było mi czasu. Rozumiem, że temat miał być potraktowany szybko i pobieżnie - ale nie spodziewałam się, aż tak lightowej wersji. Puste kalorie literackie - czytasz, ale wszystko przez ciebie przelatuje. Odradzam.

Jako laik i zupełna ignorantka w zakresie filozofii uważam książkę za cudowne otwarcie tematu i poczatek swoich poszukiwań w świecie filozofii.

Według mnie sprawdza się jako wprowadzenie do historii filozofii. Jej atutem jest język.

• Filozofia
  • Popularnonaukowe