Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend

Okładka książki Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend Dariusz Jędrzejewski
Okładka książki Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend
Dariusz Jędrzejewski Wydawnictwo: Bezdroża turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża
2020-01-01
2020-01-01
góry szlaki turystyczne

Okładka książki Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Wioski i siels... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Archiprzewodnik po Europie Robert Konieczny, Tomasz Malkowski
Archiprzewodni... Robert Konieczny, T...
Okładka książki Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Polska z pomys... Beata Pomykalska, P...

Kolejna w ostatnim czasie książka z propozycjami górskich wycieczek. Duży wybór tras, rzetelnie opisane, z profilami i innymi bajerami. Dobrze, że nie ma miejsca na pieczątki, bo autor nie łudzi się, że ktoś z książką ważącą więcej niż kurtka deszczówka będzie wędrował po szlakach.
Minusik - na ogólnych mapach pasma zaznaczenie poszczególnych tras bywa mocno ogólne, i nawet znając dany szlak musiałem się skupić, by zrozumieć, którędy książka nas prowadzi. Poza tym wiele propozycji zakłada pokonanie części szlaku wyciągami, co wpływa na ocenę trudności, czas i przewyższenie, sugerując niedoświadczonym turystom, że jest łatwiej niż w rzeczywistości. I ostatnie - opisy tras bywają zbyt sztywne, oficjalne - idź, skręć, podejdź. Dużo naturalniej to wypada w branżowej prasie, gdzie dzięki nieco bardziej zaangażowanemu sposobowi pisania czuć, że ktoś faktycznie gdzieś szedł i się przyłożył, zaangażował przed popełnieniem relacji.

Wspaniale zaplanowane trasy, przepiękne zdjęcia.

Wspaniale zaplanowane trasy, przepiękne zdjęcia.

Numer jeden wśród poradników ze szlakami górskimi. Zazwyczaj wybieraliśmy szlaki, które znamy albo takie, które wyskakują jako pierwsze po wpisaniu w wyszukiwarkę. Ten poradnik odmienił moje postrzeganie gór i pokazał szlaki o których nie słyszałam. Zabieram go ze sobą na najbliższą wyprawę w góry.

Obszerny przewodnik Góry Polski to nie tylko przegląd tras górskich, ale także mnóstwo podpowiedzi, jak spędzić czas w górskich miejscowościach. Przewodnik jest skonstruowany w bardzo uporządkowany sposób - podział na pasma górskie, a następnie na wycieczki, a w ramach wycieczek - opisy tego, na co warto zwrócić uwagę na trasie. Co ważne, wybrane trasy są przewidziane dla rodzin, nawet z dość małymi dziećmi - pięcio-, sześcioletnimi, z takimi cennymi informacjami dla rodziców jak bardziej monotonne odcinki trasy, ostrzeżenie przed kolejkami czy... legendami, których znajomość może umilić czas oczekiwania na wejście na szczyt (jak w przypadku Okrąglicy w Pieninach). Doceniam informacje o najłatwiejszym sposobie zdobywania szczytów, w tym korzystania z wyciągów i kolejek (np. Rysy od strony słowackiej).

Przewodnik obfituje też w bieżące informacje, takie jak na przykład o remoncie Schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, ostrzeżenia czy ważne strony internetowe. Autorzy skoncentrowali się na dostępności tras dla jak najszerszego grona turystów, dlatego dominują tu trasy łatwe i średnio wymagające, z preferencją szlaków czerwonych i unikaniem stromych, czarnych. Cennymi informacjami są także te z zakresu komunikacyjnych: wskazówki parkingowe czy dojazdowe z wykorzystaniem komunikacji publicznej.

Najbardziej doceniam informacje, które w tym przewodniku pełnią poboczną funkcję, a mianowicie wskazówki, co warto zobaczyć w okolicznych miejscowościach. Wiadomo przecież, że podczas rodzinnej wycieczki nie uda się codziennie wyruszyć w góry, nie zawsze też dopisze pogoda. Dlatego klasyczne informacje turystyczne są według mnie dużą zaletą tej książki.

Podsumowując, zaletami tej książki są:

- ogólne informacje o regionie i szczegółowe o poszczególnych miejscowościach

- dopasowanie szlaków do osoby o niskich umiejętnościach,

- mnóstwo informacji turystycznych,

- wskazówki dojazdowe i parkingów,

- przytoczenie legend i historii,

- określenie trudności trasy,

- załączenie wycinków map, pokazujących trasy,

- preferencja tras o długości poniżej 10 km przy zachowanej niewielkiej trudności

- określenie trudności trasy i tego, czy wynika z wysokiego podejścia czy wyłącznie z długości (np. 20 km)

- piękna szata graficzna przewodnika,

- obszerność i dokładność.

Nie mogę jednak przejść obojętnie obok wad tego przewodnika, które jednak nie zmniejszają znacznie jego walorów:

- ciężar, wynikający z jakości papieru i obszerności opracowania - jest to książka raczej do korzystania stacjonarnie, a nie w trasie,

- pominięcie Gór Świętokrzyskich - doprawdy, nie wiem, dlaczego,

- posługiwanie się kolorami szlaków bez wyjaśnienia ich znaczenia.

Ogólnie - polecam osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami, a także tym, którzy są zaprawieni w górskich wędrówkach, ale chcą zabrać na wycieczkę osoby o niższej sprawności - starsze lub dzieci. To zdecydowanie dla nich napisana jest ta książka, pomijająca podejścia trudne, wymagające i bardzo długie.

Pomysł na stworzenie książki-przewodnika, który wskaże czytelnikowi najpiękniejsze górskie szlaki uważam za bardzo trafiony. W dodatku są to szlaki weekendowe, więc tym bardziej dla każdego. Czy tak jak obiecuje tytuł są to szlaki najpiękniejsze, nie mogę ocenić - jeszcze ;). Ja z osobistych względów przy ocenie wartości merytorycznej przewodnika skupiłam się na Bieszczadach. I trafiłam w sedno. Autor trafnie wybrał szlaki, faktycznie te najpiękniejsze. Porównywałam czasy przejść i opisy, wszystko na duży plus. Zdjęcia rozbudzają wyobraźnię, do tego dołączone mapki pozwalają w szybki sposób zorientować się w opisywanym terenie. Książka z pewnością nie zdezaktualizuje się przez długi czas. Gratuluję pomysł, z całą pewnością jest to zapełnienie miejsca na ogólne kompendium na temat polskich gór.

Niedawno miałyśmy przyjemność otrzymać książkę “Góry Polski - 60 najpiękniejszych szlaków na weekend”. Przyznam, że pozycja ta bardzo mnie zainteresowała ponieważ uwielbiam turystykę górską.
W przewodniku znajdują się dwa główne rozdziały poświęcone Sudetom oraz Karpatom. Każdy z nich rozpoczyna się od informacji krajoznawczych na temat powstania danego łańcucha górskiego, przyrody oraz historii terenu pod kątem jego rozwoju społecznego i turystycznego. Rozdziały te zawierają także podrozdziały dotyczące danego regionu np. Kotliny Jeleniogórskiej oraz konkretny spis tras, które możemy wybrać np. na Śnieżkę czy na Halę Izerską.
Dla każdej z głównych tras podany jest kilometraż, czas niezbędny do ich przejścia, stopień trudności, informacje o wysokości szczytów i wzniesień oraz opis trasy krok po kroku (uwzględniając także czy istnieje możliwość wjazdu/zjazdu kolejką). Zawarte są także podstawowe ciekawostki na temat danego miejsca. Pod opisami wycieczek widnieje także graficzny profil wysokości trasy co pozwala zobrazować sobie jakie przewyższenia terenu mamy do pokonania. Przewodnik zawiera również oczywiście mapy z rozrysowanymi kolorystycznie szlakami. Całość wzbogaca mnóstwo pięknych fotografii.
Oprócz górskich tras w przewodniku znajdziemy także propozycje wycieczek wokół popularnych miejscowości wypoczynkowych tak jak: Karpacz, Szklarska Poręba czy Wisła, z uwzględnieniem najciekawszych zabytków i innych atrakcji. Warto nadmienić, że jest to pozycja dla całej rodziny - znajdziemy tutaj propozycje wycieczek, które możemy odbyć z dziećmi oraz osobami starszymi.
“Góry Polski” zostały bardzo estetycznie wydane. Pozycja jest niezwykle przyjemna w odbiorze i przejrzysta. Dzięki niewielkiemu formatowi oraz sztywnej okładce z możliwością zakładki, bez problemu możemy zabrać je do plecaka.
Przyznam, że większość nazw szczytów i tras znałam (przynajmniej ze słyszenia :)),jednakże część z nich stanowi dla mnie zupełną nowość. Oznacza to, że w przewodniku zebrane zostały nie tylko najbardziej popularne destynacje ale i te rzadziej uczęszczane, a równie ciekawe. Wiem już na pewno, że koniecznie, w lepszych czasach, muszę nadrobić… prawie całe Beskidy :).

• Ebooki
  • Podróżnicze