Mitologia chrześcijańska

Okładka książki Mitologia chrześcijańska Philippe Walter
Okładka książki Mitologia chrześcijańska
Philippe Walter Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Mythologie chrétienne. Fêtes, rites et mythes du Moyen Âge
Instytut Wydawniczy PAX
2006-01-01
2006-01-01
83-211-1746-5
Ewa Burska
religioznawstwo mitologia chrześcijaństwo kultura

Ciekawie napisana pozycja dla osób rozpoczynających poznawanie pogańskiego folkloru religii chrześcijańskiej. Ukazuje piękno i bogactwo naszej tradycji bez uwikłania w wypaczające historię doktryny i ideologie. Jedynym minusem książki jest "zbytnia pewność" autora co do głoszonych tez, z którymi mimo wszystko, na gruncie analizy materiału kulturowego, można czasami polemizować.

Ciekawa pozycja, i chociaż tyczy się głównie Europy Zachodniej to jednak pokazuje pewne uniwersalne prawdy, takie jak przejmowanie przez kościół świąt pogańskich. Autor, który chyba jest przede wszystkim językoznawcą, potem religioznawcą a na końcu historykiem całkiem ciekawie przedstawia wiele najważniejszych dla nas świąt.

Ciekawa książka, zagadnienie w niej opisane dotyczy głównie Francji, przy niektórych mitach autor odwołuje sie tez do innych rejonów jednak są to opisy dosyć pobierane. Niemniej tekst jest ciekawy, pokazuje jak pogaństwa zostało wchłonięty w niektórych aspektach przeć chrześcijaństwo.

Tematyka dotyczy wyłącznie Francji, ciekawe że nie ma opracowania tej tematyki na ziemiach polskich.

• Wierzenia
  • Chrześcijaństwo
  • Religioznawstwo i ezoteryka
  • 40 Posiadam
  • Religie, Antropologia, etnologia
  • Research || Dodatkowe informację

Dodaj cytat z książki Mitologia chrześcijańska