Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach

Okładka książki Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach Geert Bouckaert, Marc Van Ranst
Geert BouckaertMarc Van Ranst Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
literatura dziecięca
Monsterlijke microben. Alles over nuttige bacteriën en gemene virussen
BIS
2020-09-01
2020-09-01
Agnieszka Bienias
mikrobiologia wirusy antybiotyki mikroby

Okładka książki Gucio, Łobuz i afera z kotami Agata Królak, Marta H. Milewska
Gucio, Łobuz i... Agata Królak, Marta...
Okładka książki Ja, akcja. Księga działania Peter H. Reynolds, Susan Verde
Ja, akcja. Ksi... Peter H. Reynolds, ...
Okładka książki Zapchlony Kundel Marc Boutavant, Colas Gutman
Zapchlony Kundel Marc Boutavant, Col...
Okładka książki Kto zgubił kapelusz? Dorota Rewerenda Młynarczyk, Aleksandra Struska-Musiał
Kto zgubił kap... Dorota Rewerenda Mł...

Ach te wirusy i bakterie. Wszędzie ich pełno. Jedne są dobre, drugie złe i jak tu połapać to wszystko. Dorosły wie, jak dbać o to, aby jak najmniej chorować. Dzieciom trudno jest zrozumieć, dlaczego ciągle prosimy je o higienę. W momencie, kiedy chorują, często jednak pytają nas dlaczego. Dzieciaki to wulkan emocji i siły. Poznają świat i zapominają np. o tym, że trzeba myć rączki, albo żeby nie brać brudnych rąk do buzi.
Dlatego też z pomocą przychodzą mądre książki. Taką mądrą książką, która zafunduje dzieciakom sporo odpowiedzi na ich kłębiące się w głowie pytania, jest książka ,,Potworne mikroby", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bis.
Autorzy Marc Van Ranst i Geert Bouckaert podjęli się przekazania dzieciakom w rozsądny i przystępny sposób wiedzy na temat przydatnych bakterii i podłych wirusów. W książce znajdziemy aż pięć rozdziałów. Są to między innymi wszystkie ważne informacje na temat mikrobów, ich wyglądu, ich płci, występowania, rozprzestrzeniania, zwalczania za pomocą antybiotyków i szczepień.
Poza tym wspominają również o wirusach grypy, ich historii, rodzajach i o tym, czy nadal jest groźna.
To też wiedzą na temat AIDS, dżumy, malarii. Wiele informacji, które na pewno zaspokoją pytani nie jednego dziecka.
Na końcu dla jeszcze większego zainteresowania zawarte są doświadczenia, które można wykonać wraz z dzieckiem. Jest ich aż pięć i na pewno każde dziecko z przyjemnością się ich podejmie i zostanie, choć na chwilę mikrobiologiem.

Znakomita popularno naukowa książka wyjaśniające różnice między bakteriami a wirusami. Kopalnia wiedzy dla każdego małego odkrywcy

Pokaż mimo tovideo - opinia

,,Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach", @wydawnictwobis

Pamiętam jak w szkole bardzo lubiłam zajęcia z mikroskopami, można było wtedy tak wiele rzeczy zobaczyć, których gołym okiem nie sposób odszukać. Przypomniały mi się te zajęcia podczas lektury powyższej książki. Zarówno bakterie jak i wirusy są niewidoczne dla nas, chociaż występują na każdym kroku i nieustannie nam towarzyszą. Możemy rozróżnić je na te pożyteczne, jak i te szkodliwe które wiążą się z chorobami.

Bardzo ciekawie napisany podręcznik o bakteriach i wirusach, który w szczegółowy sposób przybliża nam ich znaczenie. Książka podzielona jest na pięć części:
- co to są mikroby i co one robią?
- jak rozprzestrzeniają się mikroby?
- dlaczego wirus grypy jest groźny?
- które mikroby są zabójcze?
- doświadczenia

Po każdej części czeka na Was również mini test do rozwiązania. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które utrwala wiedzę i pokazuje do których części możemy ewentualnie wrócić :)

W środku czekają na was odpowiedzi na wiele nurtujących pytań: czym są antybiotyki? Czy koronawirus jest groźny? Jak wyglądają wirusy?

Wydawca: @wydawnictwobis
Data premiery: 21.10.2020
Wiek: 4+

Mimo, że niedostrzegalne ludzkim okiem, są wszędzie wokół nas. Towarzyszą nam każdego dnia, ujawniając swoją postać dopiero pod mikroskopem.

O czym mowa?

O wirusach i bakteriach.

Przed Wami książka, która wprowadza czytelnika w świat wirusów i bakterii, odpowiadając na wiele pytań piętrzących się w głowie najmłodszych (i nie tylko). Skrupulatnie wyjaśnia, czym są pożyteczne bakterie i podstępne wirusy.

W pięciu rozdziałach pogrupowano wiedzę na temat mikrobów, wirusów i bakterii, wskazując na istotne różnice między nimi. Znajdziesz tu wiedzę na temat pożytecznych bakterii i takich, które są nam wręcz niezbędne. Sporo miejsca poświęcono groźnym wirusom wyjaśniając mechanizm ich działania i rozprzestrzenia się. Wielu małych ciekawskich dostanie odpowiedź na nurtujące pytanie - czy naprawdę tak często trzeba być ręce? Zawarto tu wiele informacji o antybiotykach i szczepionkach, o wirusach, z którymi ludzkość sobie poradziła jak i o tym, że niektóre z nich przeżyją nawet w ekstremalnych warunkach.

Autorem książki jest Marc Van Ranst, profesor wirusologii, który od najmłodszych lat zafascynowany był mikroorganizmami. Książka napisana jest przystępnym językiem, ale z wykorzystaniem specjalistycznej terminologii - myślę, że sprawdzi się u starszych przedszkolaków lub dzieci wczesnoszkolnych.

W lepszym rozumieniu tej wcale niełatwej tematyki, na pewno pomogą ilustracje. W humorystycznej interpretacji, bakterie i wirusy prezentują się fantastycznie i myślę, że zapadną w pamięć niejednemu czytelnikowi.

Na końcu książki czeka niespodzianka - propozycje eksperymentów, które można przeprowadzić w warunkach domowych i które uczynią z dzieci najprawdziwszych mikrobiologów. Sprawdźcie sami, jakie to sztuczki!

"Potworne mikroby" to świetna edukacyjna pozycja, która inspiruje do zadawania pytań i zgłębiania tematu.

O czym mowa?

O wirusach i bakteriach.

Dziś zapraszam na kilka słów o mini kompendium wiedzy na temat bakterii i wirusów dla młodszych czytelników.

Jeśli Wasze dziecko kiedykolwiek zadawało pytania: Czym się różnią wirusy od bakterii? Dlaczego trzeba myć ręce przed posiłkiem? Czy koronawirus jest najgroźniejszym wirusem w historii? Czy bakterie mają płeć? Albo jeśli Wy sami zastanawialiście się np z jakimi wirusami ludzkość już sobie poradziła, albo co to są właściwie te antybiotyki to ta pięknie ilustrowana książka pozwoli uzyskać Wam odpowiedzi i zaspokoić ciekawość.

Najbardziej podobała mi się część, która mówi o sposobach radzenia sobie z mikrobami, które niestety nawet w ekstremalnych warunkach mogą przetrwać. Autor zwraca uwagę na to jak ważne są zasady podstawowej higieny takie jak częste mycie rąk, czy odpowiednie zasady podczas kichania oraz kaszlu. Aby uniknąć rozprzestrzenia się wirusów i zarazków ważne jest też zachowanie dystansu społecznego.

W książce znajdziemy 20 rozdziałów, które pogrupowano po 5, a każda z tych grup kończy się quizem sprawdzającym zapamiętaną wiedzę. Ostatnia, szósta część, to propozycje eksperymentów/testów jakie możemy wykonać w domu przy zachowaniu określonych zasad ostrożności. I chyba właśnie ta część sprawiła mojemu małemu czytelnikowi największą radość, w sumie mnie tez. Fajnie było wczuć się w rolę mikrobiologa :) Polecam!

Czy wiecie czym się różnią wirusy od bakterii? Wiecie, że bakterie to nie tylko "czarne charaktery"?

Jeśli taka wiedza nie jest Wam znana, a chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej lub wytłumaczyć dzieciom ta różnice, przychodzę Wam z pomocą😍
Te i wiele innych ciekawych faktów, znajdziecie w książce: Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach- Marc Van Randy, Geert Bouckaert, wydawca @wydawnictwobis

Już od pierwszych stron poznajemy różnice dotyczące wirusów i bakterii. Ale znajdziecie tu wiele wiedzy, która nikomu nie zaszkodzi, a dzieciom pomoże zrozumieć otaczający nas świat i drobnoustroje żyjące razem z nami, albo na nas "żerujące". Dowiecie się jak mikroby się rozprzestrzeniają, czy możemy z nimi walczyć i które nam zagrażają. Może też znaleźć wskazówki dotyczące rodzajów grypy, skąd się bierze, a na końcu książki znajdują się świetne doświadczenia pokazujące wstęp do mikrobiologia dla dzieci😍

Tym razem zacznę od końca, bo te doświadczenia są u nas strzałem w dziesiątkę. Starszy syn uwielbia kombinować i eksperymentować. To świetna zabawa dla dzieci, rozwija wyobraźnię i pozwala lepiej zapamiętać wcześniej przedstawioną wiedzę. Cała książka prezentuje się pięknie. Delikatne nie narzucające się, a informacji jest tu cała masa. Wszystko jest ciekawie opisane i w miarę prosto. U nas syn pięć lat, nie do końca wszystko rozumie, ale zabawa jest. Dla siedmiolatka myślę że będzie już super.

W obecnej sytuacji pandemicznej nie da się uniknąć rozmów o bakteriach i wirusach, wśród których SARS-Cov-2 towarzyszy nam i naszych dzieciom na każdym kroku (tzn. oby nie wirus, bardziej mam na myśli informacje o nim). Żeby nie ulec panice, tylko z rozsądkiem podchodzić do życia w tej szczególnej sytuacji, warto przekazać dzieciom garść informacji o wszelkich mikrobach, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Pomoże nam w tym książka Marca Van Ransta i Geerta Bouckaerta „Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i potwornych wirusach”.
Książka prezentuje naprawdę duży zasób wiedzy o mikrobach, wśród których wyróżnia bakterie, wirusy i grzyby. Wskazuje na ich potężne rozprzestrzenienie, obecność w niemal każdym zakątku Ziemi, hipotezy o występowaniu w kosmosie, ale również o występowaniu w ciele człowieka. Skupia się nie tylko na ich chorobotwórczym oddziaływaniu, ale również tym pożytecznym, wykorzystywanym przez człowieka. Duża część książki poświęcona została wirusom grypy. Znajdziemy też sporo informacji o wirusach, które ciągle są groźne dla człowieka i ich przypuszczalnym pochodzeniu. Dowiemy się także, jakie choroby przestały nam zagrażać dzięki szczepionkom.
Najważniejszą, w mojej ocenie, częścią publikacji jest ta dotycząca sposobów radzenia sobie z mikrobami, których możliwości przetrwania w ekstremalnych warunkach są naprawdę imponujące. Uświadamia, jak ważne jest częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego, zachowanie zasad higieny podczas kichania i kaszlu, wreszcie szczepienia ochronne.
Książka składa się z 20 rozdziałów, pogrupowanych po pięć, a każda z tych grup kończy się quizem sprawdzającym zapamiętanie przekazanej wcześniej wiedzy. Ostatnia, szósta część, to propozycja doświadczeń mikrobiologicznych, jakie można wykonać w zaciszu domowym, przy zachowaniu określonych, podstawowych warunków, aby się przekonać, jaką funkcję pełni skórka jabłka, jak powstaje jogurt, jak można wyhodować własne bakterie.
Funkcja edukacyjna książki jest zatem nieoceniona. Ponadto, to kolejna, wyjątkowo staranna i atrakcyjna publikacja Wydawnictwa Bis, którą miałam przyjemność poznać. Zawiera dużo tekstu, ilustracje są niewielkim uzupełnieniem, pojawiającym się często na marginesie treści, ale są zabawne i przyjemnie dla oka. Autorzy posługują się językiem zrozumiałym i obrazowym, dzięki czemu treść z pewnością będzie atrakcyjna dla wielu młodych czytelników. Książka jest o tyle potrzebna, o ile tłumaczy dzieciom potrzebę podejmowania wszelkich kroków nastawionych na zatrzymanie rozprzestrzeniania się mikrobów – pomaga zrozumieć ograniczenia dotyczące spotykania się ze znajomymi, zamknięcia szkół i noszenia maseczek.

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach