Nomadzi. Życie w drodze

literatura podróżnicza
Znak Literanova
2020-09-14
2020-09-14
literatura polska Nomadzi życie podróż droga

Okładka książki Ostatni Zuzanna Bukłaha, Kacper Sulowski
Ostatni Zuzanna Bukłaha, Ka...

Zazwyczaj w czasie urlopu czytam literaturę podróżniczą. "Nomadzi. Życie w drodze" to idealna książka, która przeniosła mnie w miejsca dla mnie egzotyczne, w których jeszcze nie byłam.
Zuzanna Bukłaha zebrała kilka nomadzkich historii w jednym miejscu i dzięki niej mogłam "poznać" ludzi, którzy porzucili "normalne" życie, pracę na etacie, własne mieszkania i wyruszyli w świat, który przywitał ich... z otwartymi ramionami.

Czasem zastanawiam się: "czy tak chciałabym żyć?" Oglądam sporo podróżniczych vlogów na YT i przyznam, że takie życie jest nie dla mnie. Dziś tu jutro w innym miejscu. Przerosłoby mnie to. Lubię podróżować, lecz lubię też wracać do mojego gniazda. Lubię wiedzieć, że gdzieś tam jest mój dom, rodzina, znajomi.
Może dlatego że jestem introwertykiem.

A Wy? Moglibyście rzucić wszystko, zabrać najbliższych i wyruszyć gdzieś w nieznane? Mieszkać na łodzi, w kamperze, w hostelu. I nie przez miesiąc czy dwa, ale przez kilka lat, a może nawet resztę życia. Niby jesteśmy obywatelami świata jednak czy aż tak?

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby poznać historie tych, którzy się na to zdecydowali. Łączą podróżowanie z pracą, szukają przygód, znajdują tymczasowe miejsce do życia, pakują się i jadą dalej.
Książka jest ciekawa. Warto ją poznać, nawet jeśli nie chcemy żyć tak jak jej bohaterowie.

Skusiłem się na tę książkę po lekturze świetnego Nomadlandu Jessiki Bruder, spodziewając się interesujących opowieści i praktycznych porad. Zawiodłem się kompletnie.
Sztampowe, nic niewnoszące historie bogatych ludzi, którzy postanowili pojeździć po świecie. Kamper na okładce to chyba dla zmyłki, bo prawie nikt w nim nie mieszkał – jedna rodzina przez pół roku – cała reszta wynajmowała sobie domy na miejscu lub korzystała z Couchsurfingu.
Porady były zupełnie oczywiste, a raptem kilka z nich, i to pod koniec książki, okazało się odkrywczych i naprawdę sensownych.
Do tego solidna dawka zbędnych wtrętów politycznych w postaci j*bania PiS-u praktycznie w każdej historii, czego bym się zupełnie nie spodziewał po książce, która w teorii ma opowiadać o życiu w podróży.
Te dwie gwiazdki daję za jedną jedyną naprawdę ciekawą historię, która jakoś do mnie trafiła. Dla jasności: tych historii jest łącznie dziewięć.

Dawno nie czytałem nic tak pretensjonalnego, zbiór opowiastek o ludziach tak alternatywnych, że najprawdopodobniej defekują bursztynem. Moim ulubieńcem został ananas Tomek który opowiada jak chodził na protesty w Polsce bo REŻIM!!, a na pytanie o politykę w Indonezji odpowiada: "Na
szczęście nie za bardzo wiemy, co się tutaj dzieje. " No ludzie kochani. Absolutny szajs poprzetykany zdjęciami rodem z Instagrama z "kołczingowymi" cytatami.

Książka pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć żyć na swoich własnych warunkach i spełnić swoje marzenia o wielkich wojażach.

Inspirująca, lekka, przyjemna, skłaniająca do refleksji, pokazująca różne style podróżowania i typy nomadów.

Lektura miła, lekka i przyjemna w sam raz na urlop. Kilka historii ludzi kochających podróże lub takich, którzy wyemigrowali, ale czy faktycznie nomadów ? Czytając książkę można przemyśleć własny styl podróżowania i zwiedzania świata. Polecam tym, którzy szukają książek o takiej lub podobnej tematyce.

Strasznie to dla mnie dziwna lektura.

Po pierwszej historii miałam jej nie kontynuować, bo bohater strasznie mnie irytował. Z jednej strony obawia się w Polsce autorytaryzmu z PiS na czele, a z drugiej strony nie interesuje się sytuacją polityczną kraju, w którym aktualnie przebywa. Dla mnie to trochę sprzeczna postawa, a sama historia to taki typowy nomada z laptopem i ładnym widokiem.

W części z innych historii okropnie dużo było narzekania na Polskę, jak tu niebezpiecznie, źle i zimno. Bardzo dużo narzekania na politykę. Przy jednoczesnej gloryfikacji innych miejsc na ziemi staję w opozycji i uważam, że tego spokoju i zwolnienia każdy bohater może zaznać w Polsce, o ile wie gdzie szukać. W 4 porach roku też jest urok, który można docenić, a polska wioska może być tak samo urokliwa, jak ta we Włoszech.

Zwiedzanie świata kształtuje i otwiera oczy, owszem, ale żeby to robić wcale nie trzeba rzucić pracy i pojechać na miesiące w nieznane z jedną parą majtek. Drażni mnie demonizowanie ścieżki: szkoła, studia, chłopak, mąż, etat, ślub, dziecko, bo to wcale nie znaczy, że ludzie nie są tak szczęśliwi i to wcale nie znaczy, że każdy jest zmanipulowany przez system.

Na szczęście nie każda z historii tu opisanych była przesiąknięta pewną negatywnością czy to do Polski, czy to do ludzi żyjących wedle pewnego schematu. Podziwiam ludzi prowadzący koczowniczy tryb życia z dziećmi. Była tu para z 5 dzieci! Podziwiam Panią, która zdaje się swoje życie poświęcać, by nieść innym pomoc i radość.

Książka ładnie wydana, ładne zdjęcia, choć cytaty z historii niepotrzebne, bo trąci to dla mnie takim poradnikowym coachingiem motywacyjnym z instagrama - ogólne frazesy na ładnym tle.

Strasznie to dla mnie dziwna lektura.

Trochę nie rozumiem niskich ocen. Ta książka jest dokładnie tym czym być powinna. Inspirującym i dobrze opowiedzianym katalogiem podróżników:) Mamy przegląd przeróżnych sposobów na tułaczkę po świecie, trochę porad praktycznych i dobrze zrobioną oprawę graficzną. Szczególne brawa za dobór bohaterów. Wyciągnięcie z cienia mniej instagramowych włóczykijów którym w podróży chodzi o znacznie więcej niż dobre zdjęcia. Dobrze się to czyta.

Przyjemna, ale niezbyt inspirująca. Rozmowy przy kawie. O wszystkim i o niczym, każda historia ledwie dotknięta, za to ciekawie.

Interesująca, zwłaszcza zaciekawił mnie rozdział o kobiecie podróżującej po świecie z córką Gają. Ile ta Pani ma w sobie siły i odwagi, niepojęte. Inspirująca, ładnie wydana, wzbogacona o zdjęcia z podróży książka - warto przeczytać.

Inspirująca książka o niestandardowym życiu. Miejscami zbyt luźna, miejscami opisująca ludzi zbyt alternatywnych, by byli prwdziwi, ale i tak warta przeczytania.

• Podróżnicze
  • Reportaż