Ten Inny

Znak
publicystyka literacka, eseje
2013-07-10
9788324020324

Czy naprawdę tak wiele się zmieniło na świecie? Według mnie niewiele. "Innych" jest coraz więcej, tylko kto o tym decyduje i jakim prawem?

Genialne.

Ciekawy zbiór esejów, w zasadzie będący mieszanką wielu okołospołecznych dyscyplin naukowych stanowiący refleksję nad stycznością z odmiennością. Kładzie nacisk na świadome i odpowiedzialne podejście każdego człowieka do Innego, zarówno Innego pochodzącego "zza ściany" jak i Innego pochodzącego z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego.

Kim dla ciebie jest Inny? Jak rozumiesz to sformułowanie? Czy Inny to synonim słowa obcy, obcokrajowiec? Czy może Inny to tak po prostu Inny Człowiek, sąsiad, brat, kuzyn, wróg?

W tej książce możemy przeczytać, co na temat Innego sądzi Ryszard Kapuściński, jeden z najznakomitszych reporterów na świecie. On z pewnością poznał i jedną i drugą grupę Innych. Jednak...

Sztuka tłumaczenia świata napisana w sposób dostęny dla niemal każdego zachwyca coraz bardziej z każdą kolejną stroną, jedynym rozczarowaniem jest fakt, że kończy się zbyt szybko. Dla mnie jest to jedna z tych książek, które nie pozostają bez wpływu na Twoje życie i Twoje dalsze decyzje. Polecam :)

Niewielka książeczka, wiele do myślenia.

Zbiór wykładów filozoficznych skupionych wokół pojęcia Innego, czyli inności - przede wszystkim - kulturowej. Kapuściński sięgnął po historię myśli filozoficznej oraz po własne doświadczenia podróżnicze, by w sposób przekrojowy przedstawić postrzeganie Innego, począwszy od czasów, w których można upatrywać się źródeł naszej kultury, aż po czasy nam współczesne, w których...

Czyta się świetnie. Bez zbędnych banałów. Inne spojrzenie na ludzi i świat.

lubię

Kilka ciekawych wykładów o "Innym" - ciekawych, ale nie odkrywczych, nie szokujących, nie wyczerpujących temat. Czuję się zawiedziona po lekturze, temat został potraktowany "po łebkach", a ja nie dowiedziałam się niczego nowego. Nasze "ja" dostrzegamy i budujemy w relacjach z innymi, którzy są obnażającym nas lustrem. Wartością, a nawet powinnością etyczną jest otwarcie na...

• Chcę w prezencie
  • 2018