Zaginiona Księga Bieli

Okładka książki Zaginiona Księga Bieli Wesley Chu, Cassandra Clare Patronat LC
Okładka książki Zaginiona Księga Bieli
Wesley ChuCassandra Clare Wydawnictwo: We need YA Cykl: Najstarsze Klątwy (tom 2) Seria: Ze Świata Nocnych Łowców literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Najstarsze Klątwy (tom 2)
Ze Świata Nocnych Łowców
Agnieszka Brodzik
magia Nocni Łowcy czarownik

Okładka książki Miedziana rękawica Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,6
Miedziana ręka... Holly Black, Cassan...
Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,3
Próba żelaza Holly Black, Cassan...
Okładka książki The Mortal Instruments: The Graphic Novel, Vol. 5 Cassandra Clare, Cassandra Jean
Ocena 9,0
The Mortal Ins... Cassandra Clare, Ca...

Okładka książki Cienie Nocnego Targu Cassandra Clare, Maureen Johnson, Kelly Link, Sarah Rees Brennan, Robin Wasserman
Ocena 7,8
Cienie Nocnego... Cassandra Clare, Ma...
Okładka książki Opowieści z Akademii Nocnych Łowców Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Res-Brennan, Robin Wasserman
Ocena 7,7
Opowieści z Ak... Cassandra Clare, Ma...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Zaginiona Księga Bieli

przeczytanych książek 891 napisanych opinii 199

Stara ekipa łączy siły i jest w tym stare dobre poczucie humoru, zwroty akcji i indywidualne cechy charakteru. Magnus nadal w formie, a Alec nie odstaje od niego. Trochę blado wyszły postacie drugoplanowe, ale to nadal jest gryfna fabuła. Wątki lecą wartko, napisane lekkim językiem i z klasą. Przyjemnie się czyta.

Dałam ocenę "dobra", ale zastanawiałam się nad przeciętną. Po drugi tom sięgnęłam zaraz na drugi dzień po przeczytaniu "Czerwonych Zwojów Magii" i nie znalazłam tego, co dał mi pierwszy tom. Czułam się zawiedziona po fantastycznej przygodzie jaką przeżyłam wcześniej. W tej książce przede wszystkim (jak wiele osób już tu podkreślało) dzieje się ZA DUŻO. I to naprawdę ZA DUŻO. Od mniej więcej połowy mamy cały czas akcję, bez momentu na oddech, przemyślenia lub nawet jakiś konkretny dialog między postaciami. Akcja, akcja, akcja... Momentami postacie zachowywały się wręcz absurdalnie. Dużą wadą jest też według mnie to, że "Zaginiona Księga Bieli" nie jest tak naprawdę o Magnusie i Alecu jak obiecuje opis. Owszem, to od nich zaczyna się historia, Magnus jest od samego początku do końca głównym bohaterem, lecz dwójce towarzyszą praktycznie przez cały czas Clary, Jace, Isabelle i Simon. Autorzy musieli również często wyjaśniać wiele rzeczy np. dlaczego Simon przyjął nazwisko Lovelace w środku jakiejś sceny (a czego możemy dowiedzieć się z innych książek), co było trochę denerwujące. Tak, nie każdy jest zapalonym fanem Cassie Clare i chce czytać wszystkie książki, ale takich wyjaśnień w czasie lektury było sporo i całkowicie zabijały one klimat podczas czytania. Pojawia się również Nocny Łowca z Szanghaju, którego wątek również uważam za absurdalny i kompletnie nietrafiony, ale nie chcę się za bardzo na ten temat rozpisywać. Obecność aż tylu postaci po prostu działa na niekorzyść. O wiele lepiej wypadłaby historia, gdyby pozostawić Magnusa i Aleca by rozwiązali problem sami tak jak w poprzedniej części. Podsumowując: po przeczytaniu tej książki zaczęłam się zastanawiać "o co tu w ogóle chodziło?", a to nie jest dobry znak. Mimo wszystko, daję ocenę 6, bo proza Clare dobrze się czyta, nawet jeśli historia nie wciąga.

Dwa posty temu chwaliłam się, że udało mi się sięgnąć po inny gatunek niż klasyka... Dziś chwalę się znowu, ponieważ w końcu przeczytałam coś z fantastyki... I to od razu dwie książki 🙈
Wybór padł na "Czerwone Zwoje Magii" i "Zaginioną Księgę Bieli" czyli pierwszą i drugą część trylogii o Malecu (seria Najstarsze Klątwy) autorstwa znanej z miliarda części Darów Anioła Cassandry Clare i Wesley'a Chu.
Od razu zaznaczam, że nie czytałam żadnej części Darów Anioła (teraz część fanów twórczości Clare ma ochotę mnie powiesić) a miłością do Maleca zapałałam dzięki serialowi Shadowhunters (Teraz to już wszyscy fani twórczości Clare chcą mnie powiesić)
Sporo osób odradzało mi czytanie tych książek mówiąc, że bez kilku części Darów Anioła nie połapie się o co chodzi w Czerwonych Zwojach i Zaginionej Księdze.
Na szczęście okazało się, że znajomość podstaw dzięki serialowi mi wystarczyła, reszty można było się domyślić z treści książek (no dobra, może nie ogarniałam wyglądu każdego konkretnego demona, ale dla mnie demon to demon 😅)
Spodobał mi się styl pisania. Akcja nie była rozciągnięta, styl był prosty i przyjemny.
Obie książki były dla mnie bardzo wciągające i super się z nimi bawiłam. Na początku było trochę słodkości (nie narzekałam!), ale potem ciężko było mi się oderwać, gdy pojawiła się konkretniejsza akcja.
Druga część jest moim zdaniem lepsza, ale pierwsza też jest bardzo fajna. Może druga część spodobała mi się bardziej z powodu obecności wszystkich najbliższych przyjaciół Maleca, byli oni takim dodatkowym urozmaiceniem.
Wielbie Clare za wątek LGBTQ+ w fantastyce 🥰

muszę przyznać, że miałam trochę zastój w połowie i nie mogłam przebrnąć przez pare stron, ale jak już sie udało to byłam bardzo zadowolona. dla fanów serii „dary aniola” jest świetne bo wracają wszyscy bohaterowie, jednak ja miałam nadzieję, że będzie to tylko Alec i Magnus jak w tomie pierwszym.
Bardzo podoba mi sie to, że autorka nie zapomina o innych seriach, można się łatwo dopatrzeć takich małych powiązań i zyskuje to na staranności co do tworzenia nowego świata. nie jestem w stanie powiedzieć czy przeszkadzałoby to czytelnikowi który sięgnie po tą serię najpierw.
Ja bardzo polecam i czekam na kolejną część, bo intrygujące zakończenie wskazuje na powstanie kolejnego tomu

Bardzo podoba mi sie to, że autorka nie zapomina o innych seriach, można się...

Zauważyłam także jeden wspólną cechę tego tomu z pierwszym - pierwsze kilka rozdziałów to lament i wzdychanie do siebie, a rozwija się dosyć powoli. Czy polecam? Może tak, dla zagorzałych fanów, ale tylko tych którym podobały się Mroczne Intrygi.

Kolejna książka CC za mną, choć nie zdziwiłabym się, gdyby jednak stał za tym całkowicie Wesley Chu. Niby fajnie, bo książka osadzona w znanym nam uniwersum i z naszymi znanymi bohaterami, ale ponownie to już nie jest to. Może przeczytam kolejne tomy, ale raczej odpuszczę ich zakup, a raczej skuszę się na wizytę w bibliotece, ponieważ do historii raczej już nie wrócę....

Magnus :-)

Magnus :-)

Mimo, że uwielbiam świat nocnych łowców oraz samego Maleka, tak ta trylogii kompletnie mi nie podchodzi. Podejrzewam, że może to być kwestia tego, że Cassandra nie pisze sama, a z kimś i nie odpowiada mi styl drugiego autora, albo przesyt wydarzeń.
Książka jest pełna wydarzeń przeplata się w niej pare ciekawych, zaskakujących czy nawet uroczych scen (oczywiście nie brakuje też bawiących momentów, w których ktoś przerywa zbliżenie Aleca i Magnusa) to w większości mnie nudziła bądź męczyła. Czytelnik nie ma nawet chwili by odsapnąć bo po jednej akcji zaczyna się kolejna, non stop coś się dzieje, chociaż bywają książki w których taka ilość wydarzeń jest w porządku tak tutaj zdecydowanie było jej za dużo.
Jak wspominałem, chociaż uwielbiam połączenie tych dwóch bohaterów tak nie sądzę, że sięgnę po 3 tom, gdy ukaże się w Polsce. „Zaginiona Księga Bieli” to był test czy przy drugim tomie będę się męczyć tak samo jak przy pierwszym i niestety efekt jest podobny, więc nie widzę sensu męczenia się przy kolejnej książce z tej trylogii.
Trzeba jednak przyznać, że wydanie obu książek jest bajeczne

Jak dla mnie "Zaginiona Księga Bieli" wypada tak samo dobrze, jak pierwszy tom serii - "Czerwone zwoje magii". Tym razem jednak mamy więcej znanych postaci, które tak szybko nie znikają z historii. Muszę przyznać, że fajnie było na dłużej spotkać bohaterów z Darów Anioła. Tym razem nasza parka nie działa sama.
Nadal moimi ulubieńcami są właśnie Magnus i Alec, ale to sceny z Maxem mnie całkowicie kupiły. Zdecydowanie najlepsze były te, w których pojawiała się dodatkowo Maryse. Było to zabawne i dość urocze. Z uwagi na fabułę i całą akcję, która i tak skupiała się na głównej dwójce, to były fajne wstawki, ciekawie urozmaicały całość. Najgorsze jednak było czytelnicze spotkanie ze starą kumpelą z poprzedniej części. Jak ja nie znoszę Shinyun. Zdecydowanie dostaje statuetkę za najbardziej irytującą i wkurzającą postać w tej serii (delikatnie to ujmując).
W "Zaginionej Księdze Bieli" nie zabrakło oczywiście humoru, małych docinek i zaczepek. Nie można też zapomnieć o tekścikach Magnusa, które wprost uwielbiam. Choć często sprawy, za które zabierają się bohaterowie są poważne, to właśnie takie wstawki rozluźniają klimat. Bo wiadomo, że jeśli chodzi o to uniwersum, to tak jak w przypadku wcześniejszego tomu, mamy tu kolejną pakę dziwnych demonów, różnych walk, dużo magii, spotkań z Podziemnymi i... Szanghaj. I jeszcze jedno dziwaczne, złowrogie miejsce, ale... wszystkiego zdradzać nie będę.
Książka napisana jest w taki sposób, że bardzo szybko się ją czyta. Luźny i lekki styl sprawia, że łatwiej wsiąknąć w fabułę. Do tego ta seria nieco poszerza nam świat Nocnych Łowców. Dla mnie było naprawdę ciekawe. Chętnie sięgnęłabym po kolejny tom, szczególnie że ta część zakończyła się w bardzo interesujący sposób. Polecam!

Nadal moimi ulubieńcami są właśnie Magnus i Alec, ale to sceny z...

wedlug mnie gorsza niz 1 część, 3 gwiazdki temu, że nie zachwyciła mnie i ciężko mi szło czytanie jej, niestety

Od zawsze miałam ogromny sentyment do świata Nocnych Łowców. Dla tego z ogromną chęcią czekam na każdą nową książkę z tego uniwersum. Naturalnie podobnie było i z tą pozycją. Wydarzenia mają miejsce po tych z "Opowieści z Akademii Nocnych Łowców", dlatego aby lepiej zrozumieć pewne sytuacje najlepiej zacząć od opowieści. Oczywiście głównymi bohaterami "Zaginionej Księgi Bieli" są Alec oraz Magnus. Poznajemy jak nasi ulubieńcy radzą sobie na nowych etapach ich życia, które mimo swoich magicznych aspektów tak bardzo przypominają te, z którymi spotyka się większość nas na co dzień. W ten sposób cała historia staje się jeszcze bardziej rzeczywista. Wyruszają razem na kolejną przygodę a towarzyszyć im będą również inni znani nam bohaterowie tego uniwersum. Część wydarzeń ma miejsce w Szanghaju, który opisywany z perspektywy świata Nocnych Łowców staje się dla czytelnika niesamowitym przeżyciem. Ciekawym aspektem jest opis tamtejszej kultury. Moim ulubionym elementem tej książki są zdecydowanie, drobne ciekawostki co do historii z innych serii książek z tego świata, dzięki czemu możemy dokładniej zrozumieć lub też poznać znane nam już historie. Gdy złożymy to wszystko w całość dostajemy naprawdę MAGICZNĄ historię. Jedyne co mi sprawiało trudność to nadążenie za akcją pod koniec, gdzie żeby dobrze zrozumieć co dokładnie się dzieje i dlaczego, musiałam zdecydowanie bardziej się skupić. Pomimo tego z przyjemnością wspominam poznaną historię.