Samoloty Japonii w II wojnie światowej. Myśliwce. Bombowce. Wodnosamoloty

Okładka książki Samoloty Japonii w II wojnie światowej. Myśliwce. Bombowce. Wodnosamoloty Thomas Newdick
Thomas Newdick Wydawnictwo: Alma-Press Seria: Panorama techniki wojskowej militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Panorama techniki wojskowej
Alma-Press
2019-09-11
2019-09-11
9788370207588
Grzegorz Siwek
II wojna światowa lotnictwo samoloty bojowe myśliwce bombowce wodnosamoloty Japonia

Na półkach: , , , , , ,

„Dobra…”
Panorama techniki wojskowej to dobra seria i „Samoloty Japonii w II wojnie światowej” to potwierdzają. W środku opisano dużą ilość typów maszyn biorących udział w konflikcie. Czy są to wszystkie typy ? Na pewno nie. Całość została podzielona na:
-bombowce lądowe i samoloty rozpoznawcze;
-myśliwce lądowe;
-samoloty pokładowe;
-łodzie latające i wodnosamoloty;
-samoloty rakietowe i odrzutowe.
W publikacji przedstawiono następujące typy samolotów:
-Mitsubishi G3M, Ki-15, C5M, Ki-21, Ki-30, Ki-51, Ki-46, G4M, Ki-67, J2M, A5M, A6M, F1M, J8M
-Nakajima Ki-27, Ki-43, Ki-44, J1N, Ki-49, Ki-84, B5N, B6N, A6M2-N, Kikka,
-Kawasaki Ki-45, Ki-48, Ki-100,
-Kawanishi N1K-J, H6K, H8K,
-Aichi D1A, D3A, B7A, E13A, M6A,
-Yokosuka D4Y, MXY7,
Opisy samolotów zaczynają się od historii powstania i przechodzą przez ważniejsze modernizacje. Często porównują mocne i słabe strony modelu. Wszystko prostym językiem, zwięźle, ale zawierające najważniejsze informacje. W przypadku sławniejszych maszyn („Zero”) tekst jest obszerniejszy. Do każdego typu masy kolorową sylwetkę boczną, niekiedy samolot pokazany jest od góry i przodu. Wielu opisom towarzyszą zdjęcia. Dane techniczne zebrane są w tabelki.
Całość czyta się szybko i bezproblemowo.
Oprócz wymienionych typów w książce dostajemy:
-typy i warianty: liczba wyprodukowanych samolotów poszczególnych wersji (bardzo szczegółowa statystyka),
-alianckie nazwy kodowe nadawane poszczególnym typom japońskich maszyn,
-numerację Kitai,
-nomenklaturę stosowaną w lotnictwie Cesarskiej Floty Japońskiej (dokładne wyszczególnienie skrótów),
-przekroje maszyn Ki-46, Ki-61, A6M2, G4M, Ki-43, Ki-84,
-bibliografię,
-indeks.
Książkę oceniam wysoko i polecam wszystkim tym którym nie przeszkadza popularno naukowy poziom Osprey. Mamy najważniejsze fakty elegancko podane i pięknie zilustrowane.

„Dobra…”
-bombowce lądowe i samoloty rozpoznawcze;
-myśliwce lądowe;
-samoloty pokładowe;
-łodzie latające i...

Dobra książka, choć nie jest to przewodnik po wszystkich typach samolotów, a po zdecydowanej większości maszyn jakie były ówcześnie na wyposażeniu japońskiej armii oraz japońskiej marynarki wojennej (brak w niej samolotów transportowych np. Showa L2D, bombowca/samolotu transportowego Nakajima G5N czy ważnych prototypów tj. Nakajima G8N1 i Kyushu J7W). Ogromnym plusem są kolorowe sylwetki oraz przekroje wybranych maszyn.

Lotnictwo wojskowe Cesarstwa Japonii z czasów II wojny światowej kojarzy się przede wszystkim z atakiem na amerykańską bazę morską i lotniczą Pearl Harbor na Hawajach 7 grudnia 1941. Jednak niniejsza książka autorstwa Thomasa Newdicka to ilustrowany przewodnik po wszystkich typach płatowców używanych przez Japończyków od drugiej wojny z Chinami od 7 lipca 1937 po kapitulację przed Amerykanami 2 września 1945.

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/thomas-newdick-samoloty-japonii-w-ii-wojnie-swiatowej-recenzja/

8/10

8/10

• Kolejka
  • WW II
  • Wojna na Pacyfiku
  • Marynarka wojenna

Dodaj cytat z książki Samoloty Japonii w II wojnie światowej. Myśliwce. Bombowce. Wodnosamoloty