Notatki z lat 1882–1884

Okładka książki Notatki z lat 1882–1884 Friedrich Nietzsche
Okładka książki Notatki z lat 1882–1884
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Officyna Seria: Friedrich Nietzsche - Dzieła Wszystkie filozofia, etyka
filozofia, etyka
Friedrich Nietzsche - Dzieła Wszystkie
Officyna
2019-01-01
2019-01-01
Grzegorz Sowiński
filozofia nietsche

Przy czytaniu wyobrażałem sobie jak Nietzsche spacerował wśród gór i popełniał te notatki. Myśli śmiałe, aż docierające do bluźnierstwa. Ale świeże zarazem, słowem filozofowanie młotem bo niszczyciel jest twórcą. Wykruszanie by zrobić miejsce nowym jutrzniom. Ale trochę zbyt cynicko, zbyt mało wiary w relacje ludzi, w ludzi. I zawile, by przypadkiem nie wszyscy zrozumieli.

Czym się różnił Nietzsche od współczesnych ateistów? (A kiedy ujdziemy cało, powiem: Nie masz boga, Zaratustra mnie tego nauczył.) Tym, że Ci nowi mają śmieszną niechęć do obrazów, bo samemu nie potrafią stworzyć żadnego boga i żadnego obrazu. (U N. dążenie do przezwyciężenia, nadczłowiek, dobry smak, życie dziełem sztuki, wola mocy)

Fryderyk N: wzgardzicielem i TWÓRCĄ, oni: tylko wzgardzicielami (U N. ostatni człowiek "„Dawniej cały świat był obłędny” – mówią najsubtelniejsi i mrużą mądrze oczy.
Jest się mądrym i wie się wszystko, co się zdarzyło, więc w wydrwiwaniu wszystkiego nie
zna się miary. Sprzeczają się jeszcze, lecz godzą się niebawem, gdyż niezgoda psuje żołądek.
Ma się swą przyjemnostkę na dzień i swą przyjemnostkę na czas nocy; lecz zdrowie ceni
się nade wszystko.
„Myśmy szczęście wynaleźli” – mówią ostatni ludzie i mrużą oczy")

Właściwie nie wiem dlaczego wystawiłem ocenę, toć to opublikowane prywatne notatki i to pewnie z myślą o naukowcach. Ale co tam.
Dzięki powtórzeniom tych samych myśli w różnej formie można prześledzić ich ewolucję, to bardzo ciekawe. Niektóre rozrastają się niemożebnie, gdy inne krystalizują do kilku słów.
Duże odstępy między notatkami i szerokie marginesy, format bardzo wygodny w czytaniu, a jeśli ktoś ma chęć może dyskutować czy nawet kłócić się z autorem.
Może przydałoby się więcej przypisów od polskiej redakcji, choć pewnie zawodowi badacze ich nie potrzebują.

Duże odstępy między notatkami i szerokie marginesy, format bardzo...

• Filozofia

Dodaj cytat z książki Notatki z lat 1882–1884