Kazania

W drodze
1986-01-01
1986-01-01
Wiesław Szymona OP

Zaczynając od początku, to na pochwałę zasługuje tutaj (jak zawsze) świetny wstęp o. Wiesława Szymony, który doskonale wyjaśnia niuanse nauki Mistrza. Jest wyczerpujący i zwiększa znacząco wartość tego wydania.

Natomiast same kazania Eckharta są stosunkowo ciężkim kawałkiem chleba. Raczej spekulatywne, bardziej np. od typowo kaznodziejskich kazań Taulera, bardziej też "suche" od dzieł Henryka Suzo, kolejnego z mistyków nadreńskich. Są jednak w nich momenty piękne, porywające człowieka, czy wręcz może po prostu kierujące go na Tego, który jest Najwyższy, ponad wszystkim. Jest to zasługa języka Eckharta, pełnego paradoksów, ale też nieraz głęboko filozoficznego, spekulatywnego.

Z dzieł Eckharta mimo wszystko mocniej trafiają do mnie jednak "Traktaty", w których jego nauka jest zdecydowanie bardziej uporządkowana i praktyczna, trochę mniej jest też teologicznych spekulacji. Tym niemniej warto zapoznawać się ze spuścizną Eckharta, tego protoplasty nadreńskiej mistyki, warto poznać jego naukę o odosobnieniu i zjednoczeniu z Bogiem (chociażby w wyciągu przygotowanym przez o. Szymonę, gdzie są zamieszczone najbardziej wartościowe fragmenty z jego niemieckich dzieł),gdyż, można rzec, jest to nauka mogąca odmienić ludzkie życie.

"Jeśli Bóg ma być twoim panem, ty musisz być Jego sługą. Ale jeśli uczynki spełniasz dla własnej korzyści lub przyjemności, albo też dla swojej szczęśliwości, zaprawdę nie jesteś sługą, bo nie szukasz wyłącznie chwały Bożej – szukasz własnej korzyści. Dlaczego napisane jest: „Boga, twojego Pana”? Bóg chce, żebyś był chory, a ty chcesz być zdrowy. Bóg chce, by twój przyjaciel zmarł, a ty chciałbyś, wbrew Jego woli, żeby on żył. Zaprawdę, Bóg nie byłby wtedy twoim Bogiem. Jeśli kochasz Boga, a jesteś chory – wola Boża! Jeśli umiera twój przyjaciel – wola Boża! Straciłeś oko? – wola Boża! Taki człowiek postępowałby właściwie. Ale jeśli jesteś chory, a prosisz o zdrowie, milsze ci ono nad Boga, i On nie jest wtedy twoim Bogiem. Jest Bogiem nieba i ziemi, ale nie twoim."

Charyzmatyczny kaznodzieja, filozof, teolog. Postać która wpływała i nadal wpływa na współczesną myśl filozoficzną i teologiczną. Interesująca lektura może też ze względu na różne kontrowersje...

• Niezbędnik

Dodaj cytat z książki Kazania