Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne

Okładka książki Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne Michał Ślubowski
Okładka książki Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne
Michał Ślubowski Wydawnictwo: Marpress Seria: Gdańska Kolekcja Tysiąclecia historia
historia
Gdańska Kolekcja Tysiąclecia
Marpress
2020-04-01
2020-04-01
9788375281910
Gdańsk historia kobiet

Czyta się szybko, wciąga choć nie ma w niej niczego odkrywczego jest to na pewno jakiś sposób i pomysł na przyciągniecie czytelnika. :) Czekam teraz na czarowników, mieszczan i pokutników ;)

miły obrazek gdańska oraz gdańszczanek na przełomie wieków

miły obrazek gdańska oraz gdańszczanek na przełomie wieków

1965

Dosyć ciekawa książka o dawnych mieszkankach Gdańska. Opowieść o mniszkach, prostytutkach, żonach i córkach znanych gdańszczan z dawnych lat, bardzo interesująca. Jednak część poświęcona współczesnym kobietom, okropnie mnie znudziła.

Ciekawy opis dawnego Gdańska z perspektywy kobiet. Niezła.

Ciekawy opis dawnego Gdańska z perspektywy kobiet. Niezła.

Temat arcyciekawy i dobrze, że książka powstała. Z pewnością pozwoli na szersze spopularyzowanie wiedzy o szeregu wybitnych gdańszczanek. Książka do de facto kilka odrębnych mini studiów przypadku poświęconych poszczególnym postaciom lub grupom, takim jak tytułowe "pokutnice".
Publikacja ma charakter popularyzatorski i dla osób, które interesują się historią wiele wyjaśnień będzie zbędnych. Miałam odczucie, że narracja w kilku miejscach jest bardzo "przegadana", w innych zaś, że brakuje ważnych informacji, kontekstów czy rozwinięcia. Niektóre partie tekstu (np. opisy trunków przepisane z Encykopedii Staropolskiej czy opisy ras psów hodowanych w XVIII w.),mimo iż w pewnym stopniu pokazują klimat epoki, mogłyby zostać z powodzeniem opuszczone, bez szkody dla tekstu.
Zaskoczyło mnie, że postać Joanny Schopenhauer pojawia się w tekście w zasadzie marginalnie - nie poświęcono jej odrębnego studium, a jedynie wpleciono w narrację fragmenty jej wspomnień.

Podsumowując - można przeczytać, jednak szkoda że książka nie ma bardziej pogłębionego charakteru. Byłoby to możliwe bez odejścia od przyjętej formuły, czyli opracowania o charakterze popularnonaukowym.

• Historyczne
  • Brak Legimi A

Michał Ślubowski Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne Zobacz więcej