Zemsta cesarza

Okładka książki Zemsta cesarza Clive Cussler, Boyd Morrison
Okładka książki Zemsta cesarza
Clive CusslerBoyd Morrison Wydawnictwo: Amber Cykl: Oregon (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Oregon (tom 11)
2017-01-01
Maciej Pintara
przygoda spisek

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Skarby grobowców Clive Cussler, Thomas Perry
Skarby grobowców Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Triumf ciemności Éric Giacometti, Jacques Ravenne
Triumf ciemności Éric Giacometti, Ja...
Okładka książki Pirania Clive Cussler, Boyd Morrison
Pirania Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Oko Niebios Russell Blake, Clive Cussler
Oko Niebios Russell Blake, Cliv...

Książki Cusslera mają praktycznie jeden schemat- najpierw krótkie, intrygujące zdarzenie z przed wielu lat, często powiązane z jakąś postacią historyczną (tu Napoleon) i właściwa część dziejąca się już w czasach współczesnych. Obojętnie, czy głównym bohaterem jest Dirk Pitt, Juan Cabrillo, czy małżeństwo Fargów, zawsze z finezją godną agenta 007, Supermena czy innego herosa walczą ze złem i ratują świat. Może brzmi to banalnie, ale lekkość pióra autora z każdej książki czynią prawdziwą ucztę dla lubiących tego typu powieści. W "Zemście cesarza" Juan Cabrillo i załoga "Oregona" nie zawiodą czytelników i dostarczą emocji w trakcie lektury o ich akcji w walce z atakiem hakerskim na światowe banki i rozwiązaniu zagadki, co wspólnego mógł mieć z tym aktem Napoleon...

Ten sam schemat, co w innych książkach tego autora. Lekka historia, szybko się czyta, niektóre sytuacje są absurdalne. Dużo akcji, ciekawa intryga, znani i lubiani bohaterowie.

Zastanawiam się ile jeszcze Clive'a Cussler'a jest w jego
własnych książkach. Od ładnych paru lat każda kolejna pozycja tworzona jest ze współpisarzem. Podejrzewam, że Clive promuje je tylko swoim nazwiskiem.
Nie zmienia to jednak faktu, że ci panowie pióro mają wyjątkowo lekkie i ich dzieło czyta się nad wyraz sprawnie. Jest ciekawa intryga, duża stawka, okraszone jest to sporą dozą akcji. Bohaterowie, których już znamy i lubimy. A w to wszystko wplątany zostaje jeszcze Napoleon Bonaparte.
Warto przeczytać, nie będziecie się nudzić.

Zastanawiam się ile jeszcze Clive'a Cussler'a jest w jego

Zemsta cesarza jest kolejną książką z cyklu o Oregonie po jaką sięgnąłem spodziewając się pełnej akcji i przygód historii. Uwielbiam powieści autora od dawna i zawsze chętnie czytam kolejne jakie wydaje. Tym razem napisane wspólnie z Boydem Morrisonem, która zapowiadała się ciekawie. Książka rozpoczyna się od mocnego uderzenia kiedy nieznani sprawcy sprawiają, że załoga Oregona zostaje bez pieniędzy spowodowanym napadem na bank w jakim trzymają pieniądze. Zmuszeni sytuacją postanawiają przyjąć ofertę CIA i rozpocząć śledztwo w sprawie napadu. Kolejne wydarzenia okazują się tylko pretekstem do bardziej wyszukanej gry z bezwzględnym przeciwnikiem.

Książki Clive Cusslera mają do siebie, że są pełne zwrotów akcji, zagrożeń i przygód w jakie wpadają bohaterowie podczas śledztwa. Właśnie od pierwszej powieści jaką przeczytałem, chętnie sięgam po najnowsze jego pozycje jakie ukazują się u nas. Jeśli chodzi o Zemstę cesarza mamy znów nie tylko niebezpiecznego i okrutnego przeciwnika, ale też skarb do odszukania, tym razem z czasów Napoleona Bonaparte. Ciekawy początek dotyczący wydarzeń związanych z ucieczką Napoleona z wyspy Świętej Heleny zachęca nas do kontynuacji lektury, która okazuje się później wciągająca. Juan wraz ze swoją ekipą oraz przysłaną agentką CIA Gretchen musi zmierzyć się z bezwzględnym przeciwnikiem i hakerką gotową, aby pogrążyć świat w chaosie. Bardzo dobrze tutaj wypada sama historia i jej ciekawy początek. Zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń bez problemu. Podróże do różnych krajów przez bohaterów, w pogoni za tajemnicami przeszłości, plus pokrzyżowaniem planów znanej hakerki wypadają ciekawie. Przenosimy się z jednego miejsca na drugie w szybki sposób, nie brakuje dobrze opisanych walk pomiędzy bohaterami i stojącymi na drodze przeciwnikami. Najczęściej na morzu, w głębinach i czasami w powietrzu. Starcie dwóch jednostek dowodzonych przez swoich kapitanów wisi w powietrzu, chociaż można domyśleć się jak potoczy się takie starcie pod koniec powieści. Jednak wiele zwrotów akcji, zagrożeń i walk umilają nam lekturę i wciągają.

Spotkani bohaterowie na kartach książki zostali nakreśleni świetnie i wypadają ciekawie. Każde z nich ma własne cechy charakteru, zachowania i swoje cele do zrealizowania. Najlepiej wypadają główni bohaterowie mający wpływ na fabułę i wysuwani zostali na pierwszy plan. Juan wraz z załogą chcący uratować przed kryzysem i jego przeciwnicy w postaci hakerki oraz dowódcy statku. Pozostałe postacie na drugim lub trzecim planie również nie wypadają źle i zostali wykreowani dobrze. Nieraz mają do odegrania rolę przewidzianą przez autorów lub pojawiają się na chwilę, aby pchnąć akcje do przodu. Pomimo tego nie wypadają blado i papierowo. Mają w sobie głębie i dokonują własnych wyborów. Jak na powieść przygodową są przedstawieni ciekawie i wciągającą. Niektóre postacie można polubić i poczuć sympatie do nich podczas czytania. Inne mimo swoich celów wypadają bezwzględnie i bezpardonowo rozprawiają się z przeciwnikami chcąc dokończyć plan jaki sobie postawili. Nie licząc tych pojawiających się, aby zaraz zginąć od strzałów, którzy są tylko nieważnymi przeszkodami dla celów załogi Oregona. Relacje pomiędzy bohaterami zostały zarysowane świetnie i nie mogę przyczepić się do czegoś podczas czytania. Jeśli chodzi o dialogi są zabarwione humorem, ironią i nieraz docinkami. Dlatego tak dobrze je czyta się i potrafią być zabawne, nieraz popychać akcję do przodu i wciągnąć w wydarzenia jakie rozgrywają się w czasie naszej lektury.

Książka Zemsta cesarza jest przygodowo - sensacyjną powieścią z cyklu Oregon, który sprawił mi sporo frajdy podczas czytania i miło spędziłem przy niej czas. Ciekawy pomysł na pojawienie się dokumentu z czasów Napoleona i jego samego na kartach książki. Tajemnice przeszłości i zaginiony skarb doszedł do kompletu. Wszystko ma wpływ na obecnie wydarzenia jakie zaczynają się dziać. Podobało mi się również podróże po Europie, Rosji i Danii. Starcie dwóch charyzmatycznych kapitanów w walce, którzy wiedzą, że tylko jeden z nich może być zwycięzcą. Dążących do własnych celów nie cofną się przed niczym, aby je zrealizować. Bohaterów łączą więzy przyjaźni i lojalności wobec Korporacji prowadzonej przez Juan Cabrillero wraz ze swoimi współpracownikami. Wszyscy traktują się jak rodzina i pomagają sobie nawzajem. Przeżywają szalone przygody, są odważni, sympatyczni i nie cofają się przed działaniem, aby zapobiec każdej tragedii. Książka ma w sobie coś z odkrywaniem tajemnic z przeszłości i bohaterów pokroju tajnych agentów wychodzących zazwyczaj cało z opresji. Dlatego zawsze lubiłem jego powieści. Pełne przygód, niebezpieczeństw, akcji i sensacji.

Książka Zemsta cesarza jest kolejna powieścią Clive Cusslera i współtworzącego z nim Boydem Morrisonem, która okazała się miłą i nie wymagającą lekturą do przeczytania. Jednak jestem zadowolony z tego co dostałem, bo historia trzyma się kupy, akcja pędzi na łeb i szyję, a niebezpieczeństwo sprawia, że kibicowałem bohaterom w czasie potyczek z wrogiem. Nie zwalniające wydarzenia ani na sekundę dopełniają obrazu i powodują, że nie nudziłem się podczas czytania. Dodatkowo wątek dotyczący skarbu z przeszłości ładnie został wkomponowany w historie i uatrakcyjnił fabułę. Przygody załogi Oregona śledziłem z ciekawością i nie brakowało potyczek z przeciwnikiem. Mamy więc sporo walk, ucieczek, niebezpiecznych pościgów, sytuacji bez wyjścia i strzelanin, które ciągle są obecne w czasie rozwoju akcji. Fajnym smaczkiem jest pojawienie się bohaterów z innego cyklu, które spotkanie wypada ciekawie i spodobało mi się, że autorzy postanowili wprowadzić ich choćby na chwilę. Zakończenie można przewidzieć z łatwością, bo źli zostaną pokonani, a dobrzy wygrają. Jednak nie o to chodzi w książkach autora. Powinniśmy dać się porwać przygodzie i sensacyjnej fabule, która nas wciąga i nie pozwala się oderwać. Napisana została prostym językiem, przystępnie, lekko i wciągająco. Można czytać jako osobną powieść z cyklu Oregon, bo tylko powiązania jakie następują są związane z bohaterami występującymi w każdej książce z tego cyklu, a nie związanymi z poprzednimi wydarzeniami we wcześniejszych tomach cyklu. Sięgając po kolejną książkę Clive Cusslera oczekiwałem wartkiej akcji, przygód i tajemnic z przeszłości. Wszystko to dostałem w Zemście cesarza, przy której miło spędziłem czas, wciągnęła mnie od samego początku historia i świetnie bawiłem się podczas czytania. Dlatego chętnie sięgnę po inne jego najnowsze książki i polecam Zemstę cesarza dla miłośników przygody i sensacji.

To już nie dawne pisanie samego Cusslera.

To już nie dawne pisanie samego Cusslera.

No to się działo.
Nawt zahaczyli o Morze Bałtyckie, co mnie bardzo wzruszyło i wspomniano o Polsce.
Abstrahując od sentymentów, większość akcji działo się na morzu, w Europie.
Fabuła od czasów Napoleona po dzisiejsze , odnaleziony skarb zagrabiony przez cesarza z czasów wojny rosyjsko-francuskiej w piwnicach kościoła na Wilnie.
Zapiski cesarza znalezione posłużyły do rozwikłania wprowadzonego wirusa w bankach całego świata.
Załoga Oregonu straciła jednego członka. Statek został lekko uszkodzony.
Po naprawieniu ruszyli w rejs.

Oczywiście wszystko skończyło się pozytywnie.

No to się działo.
Abstrahując od sentymentów, większość akcji działo się na morzu, w Europie.
Zapiski cesarza znalezione posłużyły do...

Klasyczny odmóżdżacz. Skomplikowana intryga, wydarzenia przekraczające granicę prawdopodobieństwa, dużo fajerwerków. Niemniej przyjemna lektura na kanikułę. Przeczytać i zapomnieć.

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Zanim się zamknęła trumna nad Mistrzem Przygody zdarzył jeszcze napisać.Jedną książkę.
Książkę,którą z dumą postawię na swej półce.

Cive Cussler był Wielkim Pisarzem.Jego powieści były ambitne,erudycyjne i niebywale piekne.
PeŁne wyniosłych słów ,emocji i bohaterów.Z myślą,o których można rzec.
Bohaterowie naszych czasów.

Zemsta Cesarza to mistrzostwo słowa przekazu ,akcji i swobody myślenia.

Niebywałość dbania o czytelnika przejawia się.Dużo ilością strzałów,pościgów na wodzie i powietrzu.
Umieszczaniem akcji choćby w Monako,Rosji czy Danii.

A co ma z tym wspólnego Napoleon ( ten Napoleon) ?
Ono dużo,bardzo dużo to właśnie.
O jego Cesarską Postać tu chodzi.

Juan Cabrillo dzielny niczym rycerz,stają do walki.O sprawiedliwość,bezpieczeństwo i poczucie prawdy.

Wspomina też Mistrz Cussler o Polsce.

Zemsta Cesarza to jedną z najlepszych dzieł Cusslera.

Ku przygodzie płyńmy.

Książkę,którą z dumą postawię na swej półce.

PeŁne wyniosłych słów ,emocji i bohaterów.Z myślą,o których można rzec.
Bohaterowie naszych czasów.

Zemsta Cesarza to mistrzostwo słowa przekazu...

"Francuski cesarz będzie mógł się wreszcie zemścić zza grobu na kontynencie, który dwa razy skazał go na zesłanie."[1]

Jak daleko mogą sięgać szpony zemsty? Napoleon kiedyś budził postrach, teraz jest fascynującą postacią historyczną. Może się wydawać, że skoro dokonał swojego żywota, nie może w żaden sposób zburzyć spokoju na świecie. Jednak jego legenda jest wciąż żywa. Odnalezione dokumenty, które były kiedyś własnością cesarza, stają się inspiracją do brawurowego rabunku. Okazuje się, że Napoleon nawet po śmierci może być niebezpieczny.

Fabuła
Grand Prix w Monako staje się tłem napadu na bank. Jedną z obrabowanych jest organizacja zwana Korporacją. Jej załoga to świetnie wyszkolony zespół do walki z terroryzmem. Można się domyślić, że łatwo nie oddadzą swoich pieniędzy. Juan Cabrillo, wraz z grupą zaufanych ludzi, badają ślady pozostawione przez rabusiów. Okazuje się, że napad na bank był małym krokiem w drodze, która ma prowadzić do wielkiego kryzysu finansowego, a wszystkie ślady prowadzą do postaci dawnego cesarza Francji, Napoleona.

Clive Cussler to maestro literatury sensacyjnej.
Poza wielowątkową, szeroko zakrojoną intrygą czytelnik dostaje dopracowane w każdym szczególe sceny akcji. Nie kończą się one na tzw. strzelankach. Bohaterzy dysponują funduszami i dostępem do najnowocześniejszej techniki, oraz analitycznymi umysłami. W "Zemście cesarza" jesteśmy świadkami doskonale zaplanowanych akcji, w których uczestnicy będą musieli wykazać się zimną krwią, sprawnością fizyczną i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. Autor nie zapomina, że nie tylko agresja fizyczna może wyrządzić szkody. Największym zagrożeniem okazuje się zdolna hakerka. Zabezpieczania stosowane w bankach czy innych instytucjach to dla niej bułka z masłem. Ta dziewczyna może być groźniejsza niż uzbrojony po zęby komandos.

Na rozwój wydarzeń patrzymy, na zmianę, z perspektywy tych złych i tych dobrych.
Taki sposób opowiadania nakręca akcję. Widzimy co jedna strona szykuje dla drugiej i zastanawiamy się jaka może paść odpowiedź. Kto będzie o krok przed przeciwnikiem, a kto da się zaskoczyć?

Clive Cussler stworzył dwie bardzo zawzięte ekipy. To co ma być próbą odzyskania skradzionych pieniędzy staje się pojedynkiem dwóch świetnych przywódców. Oczywiście każdy z nich ma swój cel, a żeby go osiągnąć musi zniszczyć przeciwnika, ale doceniają oni umiejętności, charyzmę i klasę jakimi ten drugi może się poszczycić. Wiedzą, że nie mogą siebie zignorować.

Podsumowanie
Powieści Cliva Cusslera to pozycje obowiązkowe dla fanów literatury sensacyjnej. Tego autora polecam każdemu, kto szuka dopracowanych scen akcji.

W "Zemście cesarza" połączył przeszłość z teraźniejszością. Legenda porwania Napoleona z wyspy świętej Heleny oraz złoto zrabowane podczas przemarszu cesarza przez Rosję stało się początkiem diabelskiego planu mającego pogrążyć Europę w chaosie. Dlaczego komuś zależy na destabilizacji na kontynencie? Czy uda się go powstrzymać?

P.S. Zemsta cesarza to 11 tom cyklu "Oregon", którego nazwa wzięła się od nazwy statku pracowników Korporacji. Od razu was uspokoję, że nie musicie czytać dziesięciu wcześniejszych części. To jeden z tych cyklów, których poszczególne tomy łączą postacie bohaterów, a nie fabuła. Jeżeli owa was zainteresowała sięgajcie śmiało po książkę.

[1] Clive Cussler, Zemsta cesarza, tłum. Maciej Pintara, wyd. Amber, Warszawa 2020, s.259.

• Clive Cussler
  • Przygodowe
  • Cussler Clive

Dodaj cytat z książki Zemsta cesarza