Święty kamień

Okładka książki Święty kamień Clive Cussler, Craig Dirgo
Okładka książki Święty kamień
Clive CusslerCraig Dirgo Wydawnictwo: Amber Cykl: Oregon (tom 2) literatura piękna
Oregon (tom 2)
2005-01-01
Maciej Pintara
powieść amerykańska grenlandia

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Sztorm Graham Brown, Clive Cussler
Sztorm Graham Brown, Clive...
Okładka książki Złoto Spartan Grant Blackwood, Clive Cussler
Złoto Spartan Grant Blackwood, Cl...
Okładka książki Królestwo Grant Blackwood, Clive Cussler
Królestwo Grant Blackwood, Cl...
Okładka książki Wybrzeże szkieletów Clive Cussler, Jack Du Brul
Wybrzeże szkie... Clive Cussler, Jack...
Okładka książki Skarb Czyngis-Chana Clive Cussler, Dirk Cussler
Skarb Czyngis-... Clive Cussler, Dirk...

Trochę tego wszystkiego było za dużo, były momenty, że pogubiłam się totalnie i musiałam wracać do poprzedniej strony. Autora trochę poniosło, ale to nie umniejsza mojego uwielbienia dla Cusslera. Lubię jego świat i na pewno dalej będę czytać jego książki. Ciutkę kuriozalne było dla mnie ratowanie islamu przez Amerykanów, ale w świecie fikcji wszystko jest możliwe.

Mega zawrotne tempo, wraz z bohaterami przemierzamy pół świata w ciągu dwóch tygodni . Skradziona bomba atomowa w rękach islamskich fundamentalistów, skażony meteoryt w rękach mściwego ojca z USA . To tylko szybki skrót powieści . Dwa planowane zamachy , a w środku tej rozgrywki załoga Oregona. Istny kocioł. Miłej lektury

Tym razem tylko siódemką.

Tym razem tylko siódemką.

"Święty kamień" Clive Cussler i Craig Dirgo.

"Oregon", to z pozoru stary, zaniedbany i nadający się jedynie na złom frachtowiec, a w rzeczywistości to bardzo nowoczesny, szybki i bogato wyposażony w sprzęt i wszelkie udogodnienia statek. To uzbrojona, supernowoczesna platforma wywiadowcza, którą obsługuje wysoko wykwalifikowany personel. Ludzie pływający tym statkiem tworzą Korporację, która jest prywatną organizacją, często działającą potajemnie na zlecenie Prezydenta lub rządu USA, ale nie podlega kontroli Kongresu.

Drugi tom serii "Oregon" wywarł na mnie już lepsze wrażenie, niż jego pierwsza część pt. "Złoty Budda". Niemniej jednak podobieństw było sporo. A wśród nich duża ilość wątków i postaci, tak że czasem można się w nich pogubić. Dobrym pomysłem było wypisanie na początku książki wszystkich występujących w niej postaci z podaniem wykonywanych funkcji. To trochę ułatwiało połapanie się w wątkach, chociaż nie zawsze. Ponadto ta część również zawierała mnóstwo niewiarygodnych sytuacji, często ocierających się wręcz o groteskę. James Bond byłby dumny.
Nawet zakończenie powieści było mocno przewidywalne i bez fajerwerków.

A teraz trochę o fabule. Amerykański archeolog odnajduje na Grenlandii miejsce kultu utworzone przez grupę wyrzutków, zmuszonych do opuszczenia Islandii w IX w. n.e. na czele której stał Eryk Rudy. Centralne miejsce w zbudowanej przez nich świątyni zajmował odnaleziony przez nich meteoryt, bardzo silnie promieniotwórczy.
Równolegle, w Anglii arabscy terroryści planują zorganizowanie samobójczego ataku podczas sylwestrowego koncertu Eltona Johna w Londynie. A w Arabii Saudyjskiej zbliża się termin corocznej masowej pielgrzymki wiernych do Mekki, gdzie amerykański miliarder planuje zrealizować swoją osobistą zemstę uderzając w muzułmańskich pielgrzymów i ich główne miejsce kultu.

Do akcji wkracza Korporacja na niezawodnym "Oregonie".

"Święty kamień" Clive Cussler i Craig Dirgo.

Książka ciekawa, wręcz sensacyjna, ale po kolejnej lekturze Cusslera odnoszę wrażenie, że autor nieco napawa się wiedzą lotniczą i marynistyczną co uwypukla się w znacznej ilości bardzo szczegółowych opisów.

Ciekawa intryga i wartka akcja chociaż ilość wątków może przyprawić o ból głowy i spowodować małą konsternację o co tak naprawdę chodzi. Początek bardzo obiecujący jednak im dalej tym więcej niespotykanych i mocno przesadzonych elementów. Niekiekiedy akcja jest tak nieprawdopodobna, że można powiedzieć, że jest wręcz groteskowa. Taki urok powieści sensacyjnych podobnie jak i filmów z tego samego gatunku.
Dobrze się czytało jako niezobowiązującą lekturę na wieczór.

Dobrze się czytało. Całkiem niezła skomplikowana intryga. Może w paru miejscach przesadzona, ale taki już urok Cusslera. Po lekturze wcześniejszej książki opisującej przygody załogi statku Oregon (Złoty Budda) łatwiej było się teraz połapać i zapamiętać kto jest kim. Mam jednak wrażenie, że przy końcówce wszystko dzieje się zbyty szybko i za dużo na raz. Akcja gorzej została napisana i trudniej nadążyć. Tak czy inaczej niezła książka sensacyjno - przygodowa.

Nie czytałem zbyt wiele książek Cusslera. Książka ot przesycone testosteronem kartki, można sobie przeczytać na wakacjach. Myślę że wrócę do tego cyklu za jakiś czas.

Autor tym razem odrobinę poszedł po bandzie. Wrzucił do jednego worka zniszczenie Hadżara, ataki terrorystyczny w stylu Bin Ladena i Ufo (no, prawie) na Grenlandii. Akcja szybka i zmienna, jednak ciekawa wyłącznie wtedy gdy wyłączymy sceptycyzm. Nagromadzenie błędów, nieprawdziwych informacji i niekonsekwencji dramaturgicznych psuje przyjemność czytania. Rzecz wyłącznie dla miłośników konwencji Klątwy doliny węży.

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

• Clive Cussler
  • Przygodowe
  • Sensacja
  • Cussler

Dodaj cytat z książki Święty kamień