Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują

Sławomir Koper Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
lektury pisarze literatura polska historia biografia
biografia, autobiografia, pamiętnik
lektury pisarze literatura polska historia biografia

Niezwykle ciekawa i wciągająca książka. Podrozdziały są krótkie, a jednocześnie treściwe przekazując najważniejsze informacje o przedstawianych autorach. O wielu z tych wiadomościach nie miałam pojęcia i okazało się, że tytuł w niezwykle trafny i nieprzesadzony sposób oddaje treść książki.
Żałuję, że nie było tej pozycji w moich latach szkolnych podczas gdy poznawałam...

No cóż - to jest po prostu słabe, jeśli mierzyć miarą ogólną - może dla zainteresowanych literaturą nastolatków przedstawia większą wartość...? ...jednak mnie już same "zabawne" rysunki mnie skutecznie odrzucały od i tak lichego tekstu. Najsłabsza rzecz tego Autora, z którą się zetknęłam.

Poznajemy sekretne życie wielu autorów - o tym nie wypada mówić, a tym bardziej pisać haha tak poznaliśmy dzieła tych osób, a niekiedy i biografie, ale tak przez bibułkę. Tutaj autor ujawnia nam te drugą stronę, oj oj kogo nam do dziś karzą czytać oj oj jak to układ układzik wynosi dzieła pod niebiosa, a my owieczki zmuszeni byliśmy zapoznawać się z twórczością ów osób ...

W przeciwieństwie do stanowczej większości osób oceniających tą książkę, ja uważam ją za wyjątkowo nieciekawą. Nie znałam podanych faktów z życia opisanych osób, ale uważam, że przedstawiono je nieciekawie, a fragmenty bywały nużąco rozwlekłe. Nie przemawiają do mnie także "humorystyczne grafiki", które mnie nie śmieszyły a ich poziom momentami wydawał się słaby i żenujący....

Historie autorów lektur. Wiele z nich szokuje. Były to często wzory moralności, a tu człowiek dowiaduje się, że prywatnie wcale nie byli takimi wzorami jak ich przedstawiała pani od polskiego. Książka to krótkie biografie skupiające się na tych elementach szokujących i nieznanych.

Ciekawa, nie powiem. Ale nie przepadam za tego typu publikacjami, bo w chwilę po ostatniej stronie wszyscy bohaterowi książki się wymieszali i już nie pamiętam kto i co. Pełne biografie chętnie bym przeczytała.

Lubię książki Kopra, jednakowoż gdyby pisal ich polowę mniej, byloby to z korzyścią dla poziomu. Niewiele w "Sekretnym życiu..." sensacji, o których nie byloby powszechnie wiadomo. Zdecydowanie najgorsza książka tego autora. Paskudna szata graficzna i liczne literówki. Z pozytywów - dobrze się jak zwykle czyta, a autor nie ocenia swoich bohaterów.

Sympatyczne czytadło. Wiele informacji biograficznych dotyczących m.in. Sienkiewicza, Stachury, Żeromskiego, Orzeszkowej, Mickiewicza. Ich życie seksualne, ekscesy alkoholowe, fobie i obsesje. Wszystko opisane w sposób przychylny, bez nieprzyjemnych tekstów, bez oceniania. Podobało mi się.

"Sekretne życie autorów lektur szkolnych" Sławomir Koper

Romanse z żonatymi, choroby psychiczne i weneryczne, uzależnienia, nałogi oraz homoseksualizm i skandale obyczajowe to nieznane wątki z życia złotych postaci literatury. Sławomir Koper ukazuje nam w swojej książce, że tak naprawdę pisarze nie byli świętymi, a mieli swoje sekrety, które nigdy nie miały ujrzeć światła...

Podtytuł "Nie tacy świeci, jak ich malują" świetnie oddaje treść książki.
Jak się okazuje, nasi wybitni pisarze, których w latach mojej młodości przedstawiano jako ludzi bez skazy, mieli sporo "za uszami".
Książkę bardzo dobrze i szybko się czyta. Czekam na kolejny cykl dotyczący pisarzy :).

Dyskusje

• 2021