Między życiem a książką: za kulisami Jeżycjady

corbeau corbeau
04.05.2020
Okładka książki Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz Logo Patronat

Małgorzata Musierowicz po raz pierwszy zabrała nas do poznańskiej dzielnicy Jeżyce w 1977 roku, a więc już 43 lata temu. Od tamtej pory mieliśmy okazję poznać całe pokolenia rodzin głównych bohaterów, wraz z nimi dorastać i obserwować, jak zmienia się świat. Ukoronowaniem tych długich lat kreowania powieściowego świata jest obszerny tom „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, napisany przez autorkę we współpracy z córką Emilią Kiereś i pięknie wydany przez wydawnictwo Egmont – to prawdziwa skarbnica wiedzy dla młodszych i starszych fanów serii.

Należy zaznaczyć, że nie mówimy tu o kompendium ani o encyklopedii, ale właśnie o uzupełnieniu. Dlatego nie znajdziemy w książce życiorysów głównych bohaterów ani streszczeń kolejnych tomów, ale to, na co zabrakło w nich miejsca – opisy i fotografie najważniejszych miejsc, podobizny pobocznych bohaterów, liczne cytaty, w tym takie, które ostatecznie nie trafiły do książek, a przecież szkoda, żeby się zmarnowały! A co najważniejsze, znajdujemy tu mnóstwo anegdot, ciekawostek i historii rodzinnych, które w mniejszym lub większym stopniu przeniknęły z życia autorki do akcji jej powieści. I choć Małgorzata Musierowicz zaznacza, że stworzone przez nią postaci w większości nie są wzorowane na jej przyjaciołach i członkach rodziny, to jednak zdradza pewne cechy wspólne i źródła inspiracji.

Najciekawsze okazały się dla mnie wątki autobiograficzne: wspomnienia z dzieciństwa spędzonego z matką i bratem, Stanisławem Barańczakiem, nauka alfabetu przy użyciu dżdżownic, pierwsze spotkanie z przyszłym mężem, radosna twórczość dzieci oraz rodzinne święta i uroczystości. Małgorzata Musierowicz pozwala nam lepiej się poznać, otwiera się dla czytelnika i zdradza, które powieściowe sceny miały swoje źródło w realnym życiu. Choć nie należy utożsamiać rodziny autorki z bohaterami jej książek, to widać wyraźnie, że łączy ich to samo charakterystyczne ciepło i humor. Dowiadujemy się, jak to się stało, że z graficzki „przekwalifikowała się” na pisarkę, żeby móc ilustrować własne książki. Dzieli się z nami rodzinnymi szaradami i przepisami, zdjęciami, fragmentami listów od fanów oraz piękną historią o tym, jak Czesław Miłosz stanął w obronie Robrojka.

„Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to połączenie książki i albumu z licznymi zdjęciami i rysunkami autorki. Twarda oprawa, duży format, układ alfabetyczny i szerokie marginesy sprawiają, że książkę czyta się wygodnie i z dużą przyjemnością. To prawdziwa skarbnica zarówno anegdot, jak i ciekawostek historycznych, zwłaszcza związanych z pisarzami i literaturą. Książka stanowi doskonałe uzupełnienie serii i rzuca światło na kulisy powstawania powieści niczym piękny i bardzo osobisty prezent od autorki dla długoletnich (i nowych) fanów.

Agnieszka Kruk