Pieśni plemienia goryli

Okładka książki Pieśni plemienia goryli Dawn Prince-Hughes
Okładka książki Pieśni plemienia goryli
Dawn Prince-Hughes Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia Seria: Biała plama biografia, autobiografia, pamiętnik
Biała plama
Wydawnictwo Linia
2019-11-30
2019-11-30
Grzegorz Komerski

Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami z życiorysu osoby, której problemy zostały zdiagnozowane w wieku dorosłym jako "zespół Aspergera" to autorka spełnia te oczekiwania. Ma doskonałą pamięć dlatego przytacza wiele historii ze swojego życia. Ważną, przełomową rolę odegrał w nim kontakt zawodowy z rodziną goryli w Zoo i poznawanie ich funkcjonowania.. Dla mnie książka jest jednak nie do końca przemyślana. Jest o tak wielu rzeczach- wiele opisanych zachowań to całkiem naturalne zachowania dzieci i ludzi z bardziej wrażliwą psychiką i niekonwencjonalnymi reakcjami. To nie zaburzenia, ale właśnie bogactwo osobowości. Autorka wszystko to miesza utożsamiając się ze swoją diagnozą i powtarzają ciągle" my- autystycy"Nie sądzę , żeby książka pomogła osobom które mają np dzieci z z taką diagnozą. Pokazuje raczej jak różnie funkcjonują nasze umysły i ciała, i , ze każdy może osiągnąć swój osobisty sukces i szczęście jeśli potrafi siebie zrozumieć i zaakceptować

[...]
Kilkunastoletnia Dawn rzuca szkołę, wychodzi z domu rodzinnego i w końcu ląduje na ulicy. Ze strzępów zdań o “awansach” mężczyzn, pracy w klubie dla tancerek, upijaniu się możemy sobie wyobrazić, że było to przeżycie znacznie bardziej dojmujące, niż wynika ze słów w książce. Te są relatywnie spokojne. Może dlatego, że przeżycia były ważne i koszmarne, ale ważniejsze okazało się to, co dało autorce siłę. Czyli spotkania w ogrodzie zoologicznym z wielkimi małpami. Najpierw odkrycie i radość z tego odkrycia, później pasja i zawód. I ktoś kto zrozumie znaczenie tej pasji i wspierając, pozwoli ją rozwijać.

Rozumienie zwierząt to dla autorki klucz do zrozumienia siebie w relacjach z ludźmi oraz zrozumienie innych. Budowanie rytuałów, wzajemności, humor. Dlaczego goryle stały się tym “łącznikiem”? Może dlatego, że nie naciskają, nie wywierają presji, nie oczekują. Dają czas. Oczywiście tylko w tej relacji między opiekunką/obserwatorką a małpami, bo między nimi panują zależności, walki, miłość. Ale przez pryzmat ich własnych powiązań i związków Prince-Hughes zaczyna rozumieć szerszy kontekst.
całość:

• Spektrum
  • Biografie i wspomnienia / Eseje i dzienniki
  • Dostałam w prezencie
  • Poszukiwane

Dodaj cytat z książki Pieśni plemienia goryli