The Joy of Ancient History

Jedna z tych książek/audiobooków, które powinny mieć podtytuł: Znacie? To posłuchajcie. Great Courses robi czasem takie składanki, w których umieszcza ciekawe/pasujące im tematycznie/najlepsze wykłady z innych książek, które wypuścili.
Tutaj sprawdza się to znakomicie, bo z bardzo różnymi autorami odwiedzamy najróżniejsze rejony świata starożytnego. Od Egiptu, po Mezoamerykę, od Grecji po Chiny, jesteśmy z ludźmi, którzy stawiali fundamenty naszej cywilizacji i przyglądamy się, jak wyglądał ich świat.
Towarzyszymy także naukowcom, którzy odkrywają dla nas zaginione w czasie sekretach tych cywilizacji.
Muszę przyznać, że dobrze słuchało mi się niektórych powtórek (materiały dotyczące historii Chin czy czasów Jezusa, Rzymu czy Egiptu znałam z innych pozycji wydawnictwa),ale miałam też kilka odkryć.
Mam ślepe plamki.
Niewiele wiem o cywilizacjach Ameryki Południowej i Środkowej. Moja wiedza nie wykracza poza bardzo pop-owe podejście: ofiary z ludzi, kakao, piramidy w dżungli. Klisza na kliszy i zero zrozumienia.
Tymczasem " The Joy of Ancient History" faktycznie dało mi wiele radości, bo odkryłam fascynujące ludy, o których chciałabym wiedzieć więcej. Ludy Moche, cywilizacja Amazonii, po której zostało tak mało śladów, a wszystkie tak ulotne - fascynujące:)

Takie książki, jak "The Joy of Ancient History" są doskonałe zarówno dla tych, którzy nie wiedzą, co lubią i po prostu słuchają, żeby o wszystkim wiedzieć po trochu, jak i dla tych, którym wydaje się, że zjedli wszystkie rozumy.
Jest radość w odkrywaniu nowych tematów w poszerzaniu horyzontów, zwłaszcza, gdy przewodnikami są naprawdę doskonali fachowcy.
Jeśli szukacie prezentu dla fanatyka historii, to może warto podarować mu audiobooka? "The Joy of Ancient History" może ucieszyć każdego.

• Wysłuchane i ocenione

Dodaj cytat z książki The Joy of Ancient History