Śmiertelne choroby

Okładka książki Śmiertelne choroby Nick Arnold, Tony De Saulles
Okładka książki Śmiertelne choroby
Nick ArnoldTony De Saulles Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Monstrrrualna Erudycja popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
2004-01-01
Marek Wrześniewski
edukacyjna biologia

Okładka książki Kipiący mózg Nick Arnold, Tony De Saulles
Kipiący mózg Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Paskudne robale Nick Arnold, Tony De Saulles
Paskudne robale Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Nieznośna natura Nick Arnold, Tony De Saulles
Nieznośna natura Nick Arnold, Tony D...

No i wreszcie finalna książka o chorobach, fajna, opowiada o dość strasznych rzeczach, zwłaszcza w kontekście COVID, ale myślę że warto.

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

1970

Odkąd pamiętam, jestem zagorzałą czytelniczką i stałą bywalczynią biblioteki miejskiej. Od zawsze kochałam książki i z wczesnych lat pamiętam jeszcze wiele tytułów, po jakie sięgałam - oczywiście treść już dawno zatarła się w mojej pamięci, ale nadal kojarzę, co mniej więcej czytałam. Jedną z lubianych serii była "Monstrrrualna erudycja", do której z przyjemnością powróciłam ponownie.

"Śmiertelne choroby" to niezwykle intrygująca część serii opowiadająca o chorobach, a także różnorodnych zarazkach otaczających nas z każdej strony. Uwierzycie, że w poprzek naszego paznokcia może stanąć rzędem jakieś 10 tysięcy bakterii? A w ciągu 9 godzin z jednej bakterii może powstać ponad 100 milionów jej kopii! Do tego każdego dnia rozsiewamy wokół siebie około 10 miliardów kawałków martwej skóry, a przynajmniej dwie trzecie tych odpadków ma na sobie bakterie i wirusy. Brrr, przerażające, prawda?

Książka zawiera masę ciekawostek, a także istotną wiedzę przedstawioną w przystępny sposób. Czytelnik ma okazję poznać różne rodzaje chorób, które niegdyś zbierały żniwo, a także ludzi gotowych do wielu poświęceń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków (chociażby picie hodowli bakterii pobranych z biegunkowego stolca osoby zmarłej na cholerę!). Nick Arnold opowiada również o szczepionkach i antybiotykach, dzięki którym o wielu chorobach możemy zapomnieć. Jedno jest pewne - po tej książce wszyscy powinni jeszcze bardziej zadbać o higienę, a osoby z bardzo wrażliwymi żołądkami niech lepiej omijają tę książkę szerokim łukiem.

Ta seria jest teoretycznie kierowana do młodszych nastolatków (jestem przekonana, że skradnie ich serca i wywoła masę śmiechu, bo jednak w tym wieku wszelkie fizjologiczne sprawy spotykają się z ciekawością oraz niepowstrzymanym rechotem),ale zapewniam, że zainteresuje również dorosłych czytelników.

2029

Seria Strrraszna historia w ciekawy sposób przedstawiała nie tylko znane wydarzenia z przeszłości, ale i historie całych ludów, które miały znaczący wpływ na ludzkość. I tak Aztekowie, czy Egipcjanie doczekali się własnych opowieści. A dodatkowo te historie dalekie są od tego do czego przyzwyczaiły nas zwykłe opracowania. Nie są nudne, pełne przerażających faktów i mnóstwo w nich humoru, który widać między innymi w komiksach które przedstawiają wybrane fakty. Idąc tym tropem wydano kolejną serię, tym razem zwaną „Monstrrrualna erudycja”.
Kolejny tytuł z serii, który zagościł u mnie to „Śmiertelne choroby”.

O książce możemy dowiedzieć się że:
„Śmiertelne choroby. Monstrrrualna erudycja” to prawdopodobnie najbardziej obrzydliwa książka o chorobach. Autor, Nick Arnold na ponad 150 stronach skompletował uderzającą dawkę odrażających dowcipów, ohydnych historyjek i faktów, które podnoszą treść żołądka do gardła. Ta mocno paskudna mieszanka faktów i ciekawostek o chorobach pobudza mózg czytelnika, który mimochodem kończy książkę z pokaźną wiedzą z zakresu medycyny i biologii.

Dowcipnie i lekko przedstawione największe epidemie które nękały ludzkość, ale nie tylko. Dżuma, żółta febra, to tylko dwa przykłady chorób, które nękały ludzi. Niektóre nadal występują, ale już nie na taką skalę co kiedyś. Autorzy umieją ciekawie przedstawić historię nawet chorób. A przezabawne komiksy dodają sporo do i tak ciekawej lektury. Polecam całą serię.

„Monstrrrualna erudycja” to nowa seria książek wydawanych przez Wydawnictwo Egmont. W moje ręce trafiła część pt. „Śmiertelne choroby". Autorem cyklu jest angielski pisarz Nick Arnold.

W „Śmiertelnych chorobach” poznajemy bakterie, wirusy i zarazki, jakie są między nimi różnice i jakie choróbska mogą wywołać; lekarzy, którzy badali choroby i sami na nie umarli, do jakich eksperymentów posuwali się badacze, by znaleźć lekarstwo czy szczepionkę. A są to rzeczy wręcz nie do uwierzenia. Czy grozi nam epidemia? Czy antybiotyki przestaną działać? Na te i wiele innych pytań odpowiada ta mała lektura.

Książka wzbogacona zabawnymi ilustracjami autorstwa Tonego de Saullesa. Pisana lekkim stylem, przeplatana humorystycznymi testami wiedzy i historyjkami. Czyta się ją przyjemnie, choć nie polecam lektury przed ani przy jedzeniu.

Pozycja kierowana do czytelników w wieku 8-12 lat, choć myślę, że osoby starsze też znajdą coś dla siebie. W prosty zabawny sposób przedstawiono tu wiele ciekawych faktów ze świata medycyny. Chwilami straszne, a nawet makabryczna, ale takie rzeczy lubią młodzi ludzie. Jak najbardziej polecam!
Iki, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

ŚMIERTELNIE ZABAWNIE

Trzeci z czterech wydanych w sierpniu tomów „Monstrrrualnej erudycji” z miejsca atakuje nas poważną – by nie rzec śmiertelnie poważną – tematyką. „Śmiertelne choroby”, bo o nich mowa, to kolejne bardzo udane dzieło, które wyszło spod ręki Nicka Arnolda. W odróżnieniu od poprzednich, czeka tu na Was więcej obrzydliwości i osobliwości, ale jednocześnie pojawia się też więcej interesującej wiedzy, która zaskoczy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych – i wszystkim zafunduje tak samo świetną zabawę, po której inaczej spojrzycie na dolegliwości i otaczający Was świat.

A zatem po kolei. Tradycyjnie na początek przyjrzyjmy się, co konkretnie czeka Was na stronach tej książeczki. Zdradzać wszystkiego nie zamierzam, ale warto wiedzieć kilka rzeczy, zanim sięgniecie po lekturę. A zatem poznacie tutaj lekarzy, którzy umarli od chorób, jakie badali oraz takiego, który zabił kolegę po fachu, bo sprzeczali się o chorobę właśnie. Dowiecie się też po co pewna pielęgniarka piła efekty biegunki z nocników pacjentów i czym to się dla niej skończyło, kto karmił bakterie oczami i dlaczego skóra pacjentów chorych na cholerę sinieje. To oczywiście jedynie fragment wiedzy, jaka czeka na Was w tym tomie, a zatem nie zwlekajcie tylko do lektury! Przy tym, co przeczytacie w tym tomiku, nawet męskie przeziębienie będzie wydawać się niewinną igraszką…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/09/monstrrrualna-erudycja-smiertelne.html

ŚMIERTELNIE ZABAWNIE

O w/w książce piszę na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam :)

O w/w książce piszę na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam :)

1920

Pamiętam jak w szkole zarzucili "Monstrrrualna Erudycja" i wszyscy się na nie rzucili. Co przerwę się biegało do biblioteki i szukało, czatowało, pytało, aż udało się upolować. Niestety tylko kilka pozycji wpadło mi w łapki.
Każda książka była cienka, napisana zrozumiałym językiem nawet dla takiego głąba jak ja. Opisy niektórych chorób powodowały odruch wymiotny. Ale jakie wzbogacenie języka: "Ty dżumo. Ty wrzodzie.."

Książka mojego dzieciństwa <3
Napisana w przystępny sposób, zrozumiała dla każdego dziecka, poszerza jego wiedzę. Sprawia że młody człowiek zaczyna intensywnie interesować się NAUKĄ!

Książka mojego dzieciństwa <3

"Śmiertelne choroby" - czyli jak przedstawić paskudne i zawiłe tematy w przystępnej i dowcipnej formie, którą pamięta się na długie lata.

Jako,że kiedyś chciałam być lekarzem,a nie nauczycielem chemii to kasiążka dla mnie nie jest obrzydliwa.Na pewno pomaga młodemu czytelnikowi zrozumieć znaczenie bakterii w naszym życiu.

• Popularnonaukowe
  • Dzieciństwo
  • Chętnie odkupie

Dodaj cytat z książki Śmiertelne choroby