Umiłowana

kryminał, sensacja, thriller
Renata Gorczyńska
Rasizm Emancypacja parapsychologia horror thriller
Inne

Cały czas zgłębiam temat niewolnictwa w USA,ostatnio czytałem świetne "Służące",teraz przyszedł czas książki z jeszcze wyższej półki.Toni Morisson to afroamerykańska pisarka,nagrodzona Pulitzerem i Noblem.Poznajemy historię Sethe,zbiegłej niewolnicy,która naznaczona tragiczną przeszłością,prowadzi razem ze swoją córką pustelniczy żywot w stanie Cincinatti.Gdy odwiedza ją...

Moje pierwsze zetknięcie z Toni Morrison i na pewno nie ostatnie.
Książka o losach byłej niewolnicy Seth i domu, który zachowuje się jak dziecko domagające się miłości. Tyle można powiedzieć nie zdradzajac fabuły. W tej powieści realizm miesza się z magią, brutalność jest aktem miłości, a fabuła niespiesznie krąży i wije się we wspomnieniach. W głównym biegu wydarzeń dzieje...

Niesamowita lektura. Emocjonalnie przeczołguje czytelnika. Na pewno brutalnie otwiera oczy niezorientowanym w temacie niewolnictwa. Konstrukcyjnie i językowo absolutna perełka, oczywiście, nie czyta się łatwo, ale Autorka zadbała, by forma współgrała z treścią, a nie była tylko jej nośnikiem. Piękna historia, w której jest tylko szczerość, bez taniej ckliwości.

Przez pierwsze 30-40 stron właściwie nie wiele rozumie się z tej książki, ale stopniowo, gdy odkrywa się wszystkie aspekty tej historii, nagle dociera do człowieka, jaki okrutny to świat, w którym żyją bohaterki. "Kolej podziemna" przy tej książce to tanie czytadło.

"Umiłowana" to był zachwyt niemal od pierwszej linijki choć lektura nie jest ani łatwa ani przyjemna. Nie mniej personifikacja uczuć, tęsknot, wyrzutów sumienia, przedstawienie wszystkiego tego, co tli się w środku za pomocą obrazów, scen rodzajowych, osób czy zdarzeń bardzo do mnie przemówiło. Wszystko było jasne i czytelne ale nie chodziło tu o to by się domyślać ale żeby...

Temat zaangażowany, którym niezbyt można się przejąć przez odrzucający język opowiadania. Dla mnie ostatecznie tylko spłyca problem rasizmu, przez co kompletnie rozmija się z założeniem. Obraz czarnych odbieram tu negatywnie.
Trochę ciekawa postać Umiłowanej.

"Umiłowana" jest podręcznikowym przykładem pisania dobrej prozy - wszystko pasuje, wszystko jest dopieszczone, przemyślane, "dopięte na ostatni guzik".

I jak to często bywa z taką "idealną" prozą... cechuje ją całkowity brak spontaniczności i siły wyrazu.

Książka byłaby dużo lepsza, gdyby, od czasu do czasu, piękna forma ustąpiła miejsca żywym emocjom.

PS
Film...

Ta powieść jest jak wyschnięte serce w szklanym relikwiarzu, z którego po latach zaczyna sączyć się ropa. Choć styl ma postać ozdobnej szkatuły, to kapiąca powoli ciecz coraz bardziej przykuwa uwagę i zmusza do medytacji tego okropnego zjawiska.
Z biegiem czasu można sobie uświadomić, że rolą tej relikwii jest tylko świadczyć o losach czarnoskórych niewolników. W...

Myślę, że wszyscy mamy jakąś podstawową wiedzę na temat problemu niewolnictwa w Ameryce, nie jest to jednak temat często poruszany w naszej kulturze. Czytając "Umiłowaną" mamy możliwość spojrzenia na tę kartę historii oczami czarnoskórych bohaterów - byłych niewolników, którzy choć odzyskali wolność, dręczeni są wspomnieniami własnej przeszłości. Każdy z przytoczonych w...

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/10/ksiazka-umiowana-toni-morrison-elzbieta.html

Przede wszystkim książka jest też o wyzwoleniu Murzynów, do Afroamerykanów. Przedstawia wizję dawnej Ameryki, gdzie niewolnictwo szerzyło się w naprawdę paskudny sposób.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2 130
  • Chcę w prezencie