Tajemnica Floriana

Wydawnictwo TADAM
2019-08-19
2019-08-19
Anna Klingofer-Szostakowska
Tajemnica Floriana Wydawnictwo TADAM Chava Nissimov opowieść o przyjaźni opowieść o ocaleniu

Okładka książki Pan Stanisław odlatuje Justyna Bednarek, Paweł Pawlak
Pan Stanisław ... Justyna Bednarek, P...
Okładka książki Widziałem pięknego dzięcioła Ala Bankroft, Michał Skibiński
Widziałem pięk... Ala Bankroft, Micha...
Okładka książki Gerda. Historia wieloryba Peter Kavecký, Adrian Macho
Gerda. Histori... Peter Kavecký, Adri...
Okładka książki Tato, ta ci się udała Adolf Born, Zdeněk Svěrák
Tato, ta ci si... Adolf Born, Zdeněk ...

Piękna pozycja, pokazująca dziecięcą wrażliwość w patrzeniu na to, co trudne, niezrozumiałe, przerażające. Jestem przekonana, że to jedna z najlepszych książek dla dzieci dotykająca tematu wojny.
Autorka zostawia sporo miejsca czytelnikowi - temu dorosłemu, który ma wiedzę, i temu małemu - który dopiero zaczyna odkrywać historię.

Powieść dla najmłodszych "Tajemnica Floriana" Chavy Nissimov to wyjście poza szablonową powieść o czasach wojny i ukrywaniu Żydów przez Polaków. Autorka w zaskakujący sposób redaguje punkt widzenia jedenastoletniego chłopca, który zostaje zobowiązany przez rodziców do utrzymania tajemnicy. Tą tajemnicą jest mała, żydowska dziewczynka, o której Florian nie może nikomu powiedzieć. Chłopiec jest wyjątkowym gadułą, boi się więc, że nieopatrznie zdradzi rówieśnikom, że w jego domu ukrywa się żydowskie dziecko. Nissimov opowiada swoja historię przetrwania, ale nie ustami dziewczynki, ale przez perspektywę chłopca i jego rodziny, która decyduje się ratować dziecko. Taki wybór narracji jest wyjątkowy, pełen empatii, zrozumienia. Autorka próbuje wczuć się w trudne i chaotyczne emocje Floriana, który początkowo bardzo niechętnie reaguje na decyzje rodziców, ale wchodzi w rolę starszego brata i zaprzyjaźnia się z małą Ewą. Pojawienie się dziewczynki sprawia, że wiele zmienia się w rodzinie Floriana. Surowy ojciec, który nie szczędzi przykrości synowi oraz milcząca, mama "zamkniętą w pudełku" wydają się chłopcu nieodgadnieni, jednak pod tą warstwą oschłości kryją się dobre i wrażliwe serca. Dziecięca przyjaźń okazuje się nadzieją w obliczu wojennego chaosu wartości. Ciekawe, że w powieści Chava Nissimov pokazuje zwykłych ludzi, pozbawionych wzniosłego heroizmu, ale sportretowanych z wrażliwością dziecka, wątpiących, przerażonych, ale i odważnych, podejmujących trudne i dramatyczne decyzje. "Tajemnica Floriana" to nie jest sztampowa i naiwna opowieść o wojnie przeżywanej przez dziecko, ale powrót autorki do bolesnego okresu dzieciństwa i to w formie odwrócenia ról. Podziwiam, że Nissimova tak mocno i zaangażowaniem emocjonalnym i psychicznym oddała uczucia ludzi, u których się ukrywała podczas wojny. Oddała głos Florianowi i jego rodzinie, ludziom, którzy uratowali jej życie, próbując zrozumieć i nakreślić ich motywacje, strach, wrażliwość i podejmowane ryzyko ukrywania dziecka żydowskiego, za co groziła kara śmierci. Powieść godna uwagi.
Chava Nissimov, Tajemnica Floriana, przeł. Anna Klingofer-Szostakowska, il. Marianna Raskin, Warszawa 2019.

Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami. Można wspinać się po drzewach, by kraść jabłka z ogrodu sąsiadki. Można spędzać wraz z przyjaciółmi cały dzień na dworze, wracając od czasu do czasu po pajdę chleba i na ciepły obiad, pałaszowany szybko, byle zdążyć do kolegów i koleżanek. Można się zakochać i pąsowieć za każdym razem, gdy obiekt młodzieńczych westchnień przejdzie obok. Można zasypiać w spokoju, bez obaw o jutro. A co, jeśli to wszystko zostanie zakazane?

Florian jest energicznym jedenastolatkiem, któremu przyszło zmierzyć się z dorosłością zbyt wcześnie. Wszystko za sprawą niespokojnych czasów, w których przyszło mu dorastać. Gdy jego tata przyprowadza do domu pięcioletnią Żydówkę, Florian musi zrezygnować z dotychczasowego beztroskiego życia. Musi dojrzeć i zrozumieć, że Ewa nie zabiera mu niczego, że jest ofiarą wojny i należy zrobić wszystko, by ocalić ją przed śmiercią. I choć chłopiec początkowo buntuje się przeciwko nowemu porządkowi, to z czasem zaczyna traktować dziewczynkę jak młodszą siostrę, a ona staje się dla niego swego rodzaju nauczycielką, wzbudzając w nim emocje, o których nie miał pojęcia. Florian uczy się kochać braterską miłością i staje na wysokości zadania, gdy trzeba Ewę chronić.

„Tajemnica Floriana” to niezwykle wzruszająca, pełna nadziei książka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To przede wszystkim świadectwo dziecięcej niewinności i czystości uczuć. To doskonały materiał do zdobycia i przekazania wiedzy na temat tego, czym jest odwaga i przyjaźń. Nie bez znaczenia jest sama autorka, Chava Nassimov, która – tworząc historię o Florianie i Ewie – przeniosła na karty opowiadania swoje własne przeżycia. Nikt nie mógł lepiej napisać tej książki niż kobieta, która sama ocalała z zagłady dzięki polskiej rodzinie. Nikt lepiej nie rozumiałby zachodzących w dziecku zmian, nikt nie potrafiłby tak precyzyjnie oddać uczuć osamotnionej pięcioletniej dziewczynki, której jedyną „winą” było pochodzenie.

„Tajemnicę Floriana” można traktować dosłownie. A jednak wiele w tej książce niedopowiedzeń, zawieszonych gdzieś w powietrzu uczuć, które uderzają czytelnika z nie wiadomo której strony. Już samo dobrowolne oddanie własnego dziecka innej rodzinie – co prawda w dobrej wierze, ale jednak – jest dla mnie dramatem, którego nie potrafię sobie wyobrazić jako matka. Tęsknota Ewy za mamą, podsłuchane „ona nie wróci”, godzenie się z losem. Gdzie to dzieciństwo? Gdzie beztroskie chwile z rówieśnikami? Są sprawy, o których dzieci nigdy nie powinny wiedzieć.

Ta książka to nie tylko temat Holokaustu i wojny. To również ponadczasowy dramat utraty dziecka i sposobu radzenia sobie z traumą. Niby tylko 126 stron, a tyle na nich prawdy… Napisanej, ale również wyrysowanej przez Mariannę Raskin. Przepiękne ilustracje, choć czarno-białe, potęgują emocje i pozwalają na chwilę odpoczynku od nabitej emocjami treści. Połączenie idealne. Polecam.

Poruszająca opowieść, niezwykła treść i rodzące się emocje.
To książka o budzącej się przyjaźni, braterskiej trosce i nauce miłości w trudnych czasach... w czasach, w których niedochowanie tajemnicy może kosztować życie.
Książka dla dzieci, ale również ich rodziców.
Pięknie wydana i wspaniale zilustrowana.
Gorąco polecam.

Poruszająca opowieść, niezwykła treść i rodzące się emocje.
Książka dla dzieci, ale również ich rodziców.
Pięknie wydana i wspaniale zilustrowana.
Gorąco polecam.

Trwa druga wojna światowa. Pewnego zimowego dnia tata Floriana przynosi ukrytą w worku dziewczynkę o istnieniu której nikt ze wsi nie może się dowiedzieć. Bo Niemcy. Bo przeszukiwanie. Bo strach. Bo śmierć i palenie całych wioski... Florian, dla bezpieczeństwa swojego, rodziny oraz sąsiadów, musi dochować tajemnicy.

"Tajemnica Floriana" to podziękowanie autorki – Chavy Nissimov skierowane do polskiej rodziny – państwa Walczaków, którzy uratowali jej życie. Zapewne dlatego ta pozornie prosta historia opowiedziana słowami dziesięcioletniego chłopca jest tak emocjonująca i poruszająca. Bo Florianowi wcale a wcale nie podoba się, że od chwili pojawienia się w ich domu Ewy nie może beztrosko biegać po wsi, nie może spotykać się z kolegami, zapraszać ich na podwórko i paplać, gadać, fantazjować i starać się chociaż na chwilę odegnać widmo szalejącej wokoło wojennej zawieruchy. Życie Floriana zmienia się diametralnie. Musi być ostrożny nie tylko w tym co mówi ale i w tym co robi i wcale mu się to nie podoba.

Dzięki temu, że narratorem powieści jest jedenastoletnie dziecko poznajemy oblicze wojny od zupełnie innej strony – dostrzegamy jak wielkie piętno odbiła na może nie do końca świadomych i dojrzałych młodych ludziach. Wojna przyniosła ogrom bólu, zła, krzywdy i poczucia, że ludzkość gdzieś zagubiła się w stopniowaniu wartości ludzkiego życia... ale wraz z nimi obudziła w sercach odpowiedzialność, siłę, hart ducha. Taki przyspieszony kurs dorastania otrzymuje Florian wraz z zawartością worka, wraz z pięcioletnią patykowatą, małomówną Ewą, dla której on i jego rodzice są jedyną szansą na przetrwanie.

W tej historii niezwykle istotne jest to, co nie zostało ubrane w słowa. Te ulotne wrażenia, domysły, które wirują wokół słów. Pięcioletnia dziewczynka, która została oddana przez mamę... Nie jestem w stanie zwizualizować sobie momentu oddania pięcioletniego dziecka. Nie obejmuję umysłem dramatu te małej istotki, która ściska mamę i czuje, że dzieje się coś niedobrego, że może już więcej mamy nie zobaczyć. Pięcioletnie dziecko wrzucone do worka, wyrzucone w obcym miejscu, wystraszone, przerażone i samotne. A gdzieś tam serce matki rozdarte na strzępy, bo musi oddać swoją córkę, aby dać jej szansę przeżycia.

Albo te słowne przepychanki między dzieciakami: "Żydzi są źli, to wszystko przez nich. Żydzi zabili nam Jezusa!". Źli są ludzie, przez których dziesięciolatki skandują takie hasła i depczą dziecięcą niewinność.

W literaturze dziecięcej niebagatelną rolę odgrywają ilustracje. Szata graficzna w "Tajemnicy Floriana" idealnie współgra z treścią. Ascetyczna, czarno-biała, dopracowana w najmniejszym szczególe. Chciałoby się, aby tych ilustracji było więcej, bo przykuwają uwagę i dają chwilę refleksji i zadumy. Wielkie brawa dla Pani Marianny Raskin za spotęgowanie wzruszenia czytelników.

"Tajemnica Floriana" to nie tylko historia ukrywania żydowskiej dziewczynki. To opowieść pełna bólu po stracie dziecka, to opowieść o rożnych obliczach miłości i odwadze. To także piękno rodzącej się przyjaźni opartej na wsparciu i zrozumieniu. To naprawdę piękna książka, która w stosunkowo delikatny sposób pozwoli naszemu dziecku wkroczyć na niebezpieczny grunt "tematy wojenne, zagłada ludzkości". To do rodziców należy decyzja, kiedy może rozpocząć z dzieckiem dyskusje na temat wojny. "Tajemnica Floriana" z pewnością zainicjuje kontakt mojego syna z tą trudną tematyką. Ale nie dziś. Nie jutro. Na nas – rodzicach – spoczywa wielka odpowiedzialność – bo o tej niechlubnej karcie w historii ludzkości opowiedzieć dziecku trzeba, ale w odpowiednim czasie, na konkretnym etapie rozwoju emocjonalnego naszych dzieci. Ja jeszcze czekam.

Gorąco polecam. Dla rodziców i pedagogów, którzy pragną zaznajomić dzieci z tematem Holokaustu i dramatu drugiej wojny światowej.

Florian jest pełnym energii jedenastolatkiem, który uwielbia biegać, podbierać jabłka z sadu Baby Jagi, spotykać się z rówieśnikami i przede wszystkim – gadać... Ale Florian ma też tajemnicę, z którą, z racji swojego gadulstwa, nie radzi sobie najlepiej... Bo ta "tajemnica" to Ewa – pięcioletnia Żydówka, dla której jedyną szansą na przeżycie jest pozostanie w ukryciu....

• Pożyczone (praca)
  • Wojna - książki dla dzieci i młodzieży