Bez dogmatu

literatura polska nieodwzajemniona miłość tragedia romans
literatura piękna
2018-08-02
literatura polska nieodwzajemniona miłość tragedia romans

Jest to niewątpliwie książka dobrze napisana. I rzeczywiście odkrywa Sienkiewicza dotąd mi nieznanego.
I chociaż czytało się ją szybko, a w dodatku całkiem przyjemnie; to jednak Leon zasłużył sobie na miano jednego z najbardziej denerwujących i najgorszych (w sensie postępowania etc.) bohaterów literackich. Nie mówię, że nie był inteligentny - gdyby tylko umiał swoją...

Henryk Sienkiewicz istnieje w zbiorowej świadomości jako autor powieści historycznych o polskiej szlachcie, z dzielnymi, szlachetnymi wojownikami i cnotliwymi kobietami w rolach głównych. Jednak jest on także autorem powieści ,,Bez dogmatu", historii pisanej z perspektywy dekadenta, który czuje, że on i jego ród zmierzają ku zagładzie.

Leon Płoszowski to młody mężczyzna z...

Najpierw myślałem, że Leon Płoszowski to typowy znudzony arystokrata, ale potem okazało się inaczej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dla mnie rozwleczona i rozpisana, trochę bez sensu.
Poniosło Sienkiewicza a powieśc można byłoby skrócić o połowę. Nie odnalazłam się w niej a jedynie wymęczyłam

Książka o niczym, brak głębi psychologicznej, fabuły, ciekawych postaci. Można było stracić to w 50 stronach, a nie rozwlekać do 400. Jak masz czasu w nadmiarze to możesz trafić na lekturę. Historyczne wyszły my lepiej.

Czytałem chyba trzeci raz, ze sporymi odstępami czasowymi. Za każdym razem odnajduję coś nowego i nie zgodzę się z opinią, że Leon jest bohaterem swoich czasów. Sądzę, że jego postać jest właśnie znakiem naszych czasów; ponadczasowa. Jestem pod wrażeniem, w jaki sposób Sienkiewicz trafia w sedno relacji damsko-meskich, przeżyć bohatera i refleksji na temat czasów...

Nigdy nie należałam do grona wielbicieli Sienkiewicza i pod tym względem niewiele się zmieniło. Ale do rzeczy; powieść przyjmuje formę pamiętnika, przez co fabuła traci po części swoją dynamikę. Problemem nie jednak nieśpieszna narracja, a bohaterowie; papierowi, anemiczni i kompletnie bez życia.

Autorem wspomnianych zapisków jest Leon; młody mężczyzna, którego...

Właśnie przeczytałam ostatnie zdanie powieści i jestem wielce poruszona. Jednak to poruszenie wcale nie jest na plus. Wydaje mi się, że to najbardziej denerwująca książka, jaką w życiu przeczytałam. Głowny bohater jest okropną postacią. Szkoda mi Anielki, która właściwie została pozbawiona jakiejkolwiek decyzyjności i samodzielności. Im dalej w las, tym Leon bardziej wkurza XD

Pewnie częsty wniosek, ale: Leon to ja.
W jakiejś części.

1982

Kupiłam tę powieść pod wpływem impulsu - niebrzydkie wydanie (zwłaszcza grzbiet), okazyjna cena, a lubię od czasu do czasu sięgnąć po nieoczywistą klasykę.

Szczególnie początkowo byłam urzeczona stylem i trafnością spostrzeżeń narratora. Dwa cytaty, które dodałam do ulubionych, pochodzą z pierwszej części książki. W dużej mierze identyfikowałam się z bohaterem - nadmierne...

Dyskusje

1 111